Apie Sosnovskio barštį sklando prasta reputacija. Viena pavojingiausių, augalu-monstru laikoma iki 5 metrų aukščio užauganti žolė gali sukelti rimtų problemų – alerginių reakcijų, gilių žaizdų, nudegimų. Nors jis įtrauktas į Kenksmingų ir naikintinų augalų sąrašą, puikiausiai tarpsta pačiame miesto centre.
Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Respublika naikina, Ukmergė augina…
Šią savaitę į „Ukmergės žinių“ redakciją paskambinusi Pašilėje gyvenanti Dalia stebėjosi ir piktinosi, kad nesirūpinama Ukmergės miesto įvaizdžiu.
Anot jos, kaip kitaip galima pasakyti, jei važiuojant link centro Vilniaus gatve, dešinėje pusėje prie pat tilto, vos ne ant šaligatvio auga Sosnovskio barščiai.
„Kiek žinau, šis augalas ne tik pavojingas žmonėms, bet laikomas kaip ir apsileidimo ženklu, nes geriausiai auga neprižiūrimose vietose. Suprasčiau – kur nors nuošalesniuose miesto užkaboriuose, bet kad pačioje matomiausioje vietoje… Savo akimis patikėti negalėjau. Ką apie mus Ukmergės svečiai pagalvos, pravažiuojantieji?“ – klausė moteris.
Iš tiesų, Lietuvoje išplitęs šis svetimšalis augalas nepelno ne tik medikų, teigiančių, jog nudegimus nuo jo tenka gydyti kelias savaites, užtarimo, bet ir sulaukia gamtininkų priešpriešos.
Mat jau daugiau nei dešimtmetį Sosnovskio barštis yra įtrauktas į Kenksmingų ir naikintinų laukinių augalų ir grybų rūšių sąrašą ir jį būtina naikinti. Šiame sąraše jis yra vienintelis augalas, kuris nurodytas kaip naikintinas – kiti įvardijami kaip kenksmingi, tačiau naikinti jų nerekomenduojama.
Naikinti šiuos augalus pavojinga, nes apsideginti galima ir nuo labai nedidelio augalo sulčių kiekio. Saulėtą dieną net artintis prie augalo nepatartina – stiprią alerginę reakciją sukeliančios medžiagos aktyviau išsiskiria į orą.
Miesto seniūnas Stasys Jackūnas šio fakto nedramatizuoja. Jis sako, kad Ukmergėje yra ne viena šių augalų pamėgta vieta. Jie auga ir Vilkmergėlės upelyje, atkarpoje nuo Vytauto gatvės iki Šventosios upės, ir kitose nuošalesnėse vietose. Pataria per daug nesiartinti prie augalo ir nemalonumų bus išvengta.
Seniūnas sako, kad Sosnovskio barštį stengiamasi naikinti ir mūsų mieste, tačiau tai padaryti nėra paprasta. Augalas labai atsparus, atželia. Ypač jis vešlus ir gajus šiemet, nes mėgsta drėgmę, o lietaus tikrai nestinga.
Miestą tvarkantys pagal viešųjų darbų programą dirbantys asmenys „apginkluojami“ dalgiais, pirštinėmis ir siunčiami į Sosnovskio barščių „plantacijas“. Per sezoną jis nušienaujamas keletą kartų.
S. Jackūnas abejoja, ar toks jau pavojingas šis augalas, kaip apie jį šnekama: „Darbininkams duodame pirštines, tačiau meta jie jas į šalį ir ima augalą plikomis rankomis. Sako, kad nieko nuo jo neatsitinka. Gal ne toks jis ir baisus?“
Šiuo metu pagal viešuosius darbus dirbti kasdien į miesto gatves išeina apie trisdešimt asmenų. Seniūnas patikino, kad nežiūrint to, kad Vilniaus gatvėje prie pat šaligatvio išsikerojusį augalą „pražiopsojo“ UAB „Izobara“ pakeles tvarkantys darbininkai, artimiausiu metu pats organizuos šio sąžalyno naikinimo darbus.