Būtina perskaityti: atsakome į visus klausimus, susijusias su paskolomis

Autorius Ukmergės žinios

Šiandien, susidūrus su poreikiais, kurių patenkinimui nepakanka turimų lėšų, tai, priešingai nei keliolika metų atgal, nebeatrodo tarsi pasaulinio lygio problema, kurią padėti išspręsti tegali geraširdė močiutė ar draugiškas kaimynas. Šiandieninėje finansų rinkoje savo paslaugas (greituosius kreditus, vartojimo paskolas, būsto paskolas, paskolas automobiliui įsigyti, lizingą ir kita) siūlo ne viena kredito bendrovė, pasiruošusi, mainais už sutartyje numatyto dydžio palūkanas, klientams, atitinkantiems atsakingo skolinimosi principus, suteikti paskolą. Tačiau, nors paskolos ir vilioja plačiomis galimybėmis bei nesudėtingu, operatyviu išdavimo procesu, prieš priimant šį, sutikite, atsakingą sprendimą, neturi likti nei vieno neatsakyto klausimo. Dalį atsakymų į juos, tikimės, rasite ir šiame mūsų straipsnyje.

1.      Kokios yra pagrindinės paskolų rūšys?

Užėję į kone bet kurios kredito bendrovės interneto svetainę, tarp teikiamų finansinių paslaugų įprastai pamatysite didelę pastarųjų įvairovę. Tai – greitieji kreditai, vartojimo paskolos, paskola automobiliui, paskola būstui, paskola gydymui ir pan. Tiesa, greitųjų kreditų rinkoje dirbančios kredito bendrovės, kitaip nei komerciniai bankai, klientų, pasinaudojusių paskola, neprašo jokių ataskaitų, pagrindžiančių pinigų išleidimo faktą. Vadinasi, kalbant teoriškai (o taip iš tiesų ir yra), pasiskolintus pinigus galima išleisti savo nuožiūra. Pavyzdžiui, paskolą būsto remontui – automobilio įsigijimui.

Tiesa, susipažinti su pagrindinėmis paskolų rūšimis ir rinktis tikslines, geriausiai atitinkančias individualią situaciją, yra naudinga, nes įprastai toks sprendimas užtikrina palankesnes sąlygas, pavyzdžiui, didesnę maksimalią paskolos sumą, žemesnę palūkanų normą, ilgesnį paskolos laikotarpį ir kita.

2.      Kodėl paskolų palyginimas – būtinas paskolos  išdavimo proceso žingsnis?

Paskolų palyginimas, kurį, visiškai nemokamai, greitai ir patogiai, galima atlikti, pasinaudojus specializuotomis paskolų palyginimo platformomis (pavyzdžiui, ieskaupaskolos.lt) – nors ir ne formalus, tačiau, finansų ekspertų nuomone, tiesiog būtinas veiksmas, atliekamas prieš pasirašant paskolos sutartį.

Rinkoje nėra nei geriausių, nei blogiausių kreditorių. Pastarųjų siūlomos sąlygos, pradedant  palūkanų dydžiu bei kitų mokesčių tarifais ir baigiant, pavyzdžiui, paskolos grąžinimo anksčiau laiko galimybe, kiekvienam klientui gali būti skirtingos. Būtent mūsų aptariamas palyginimas, sugaišus vos kelias minutes laiko, leidžia rinktis tarp individualiu atveju geriausias paskolas sąlygas siūlančių kreditorių.

Žinoma, jei manote, jog už automatinio paskolų palyginimo kažkas slepiasi (susitarimas su konkrečiomis kredito bendrovėmis ir kitos panašios „sąmokslo teorijos“), šį darbą, skyrę šiek tiek savo asmeninio laiko, galite atlikti ir savarankiškai: tiesiog pateikite paraiškas kuo didesniam skaičiui kredito bendrovių ir, gavę atsakymą dėl jų patvirtinimo, palyginkite siūlomas sutarties sąlygas.

3.      Ar paskolos galimybė prieinama asmenims, dirbantiems savarankiškai?

Savarankiškai dirbantys asmenys – tai asmenys, dirbantys su verslo liudijimu ar pagal individualios veiklos pažymą. Savarankiška veikla – profesinio užimtumo forma, pasižyminti visa eile privalumų, pradedant darbo grafiko laisve ir baigiant uždarbio „lubų“ nebuvimu. Tiesa, kaip ir bet ką kitą kalbant, savarankiškas darbas turi ir tam tikrų minusų. Vienas jų – nepastovus uždarbio dydis, ypač būdingas sezoninei veiklai. Būtent šis faktas ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios paskolos dirbantiems savarankiškai yra šiek tiek specifinė, atskiro aptarimo reikalaujanti tema.

Paskolos su individualia veikla ar verslo liudijimu – galimybė, kurią siūlo ne kiekvienas, tačiau tikrai dažnas kreditorius. Tiesa, lyginant su „standartiniais“ klientais, dirbančiais pagal darbo sutartį, pastariesiems, neretai keliami papildomi, griežtesni reikalavimai (pavyzdžiui, individuali veikla turi būti vykdoma bent 6 mėnesius, tuo tarpu, dirbant pagal darbo sutartį, pakanka ir 4 mėnesių nepertraukiamo darbo stažo). Taip pat paskolos išdavimo procesas, dėl būtinybės pateikti pačiam klientui pateikti papildomus dokumentus (sąskaitos – faktūros, pajamų – išlaidų žurnalas, banko sąskaitos išrašas ir pan.), neretai užtrunka  šiek tiek ilgiau. 

4.      Ar asmenys, kurių kredito istorija yra bloga, galima pasiskolinti?

Kredito istorija – tai informacija, susijusi su kiekvieno iš mūsų turimų finansinių įsipareigojimų vykdymu, apimanti net iki 10 metų senumo įvykius. „Sutepti“ kredito istoriją gali ne tik vengimas laiku sumokėti turimos paskolos ar lizingo įmoką, bet ir toks, iš pažiūros nekalta elgesys, kaip leidimas sau „pamiršti“ sąskaitas už komunalines paslaugas ar telekomunikacijos išlaidas.

Atsakymas į klausimą, ar, turint blogą istoriją, galima pasiskolinti, yra nevienareikšmis. Faktus, neigiamai veikiančius asmens kredito istoriją, kredito bendrovės vertina individualiai, analizuodamos kiekvieno iš jų „blogumą“. Savaime suprantama, faktas, jog asmuo kelias dienas pavėlavo sumokėti paskolos įmoką ir vėliau ją grąžino kartu su visais priskaičiuotais delspinigiais, yra visiškai nekaltas, lyginant su situacija, kai asmens turimi įsiskolinimai atveda prie akistatos su antstoliais ir skolos išieškojimo teismo keliu. Esant minėtoms aplinkybėms, kreditorių durys gali būti užveriamos arba, net ir patenkinus paskolą norinčio gauti asmens paraišką, siūlomos paskolos sąlygos gali būti gerokai blogesnės nei įprastai.

5.      Ar paskola gali būti suteikiama bedarbiui?

Kaip vienas pagrindinių reikalavimų, keliamų asmenims, norintiems gauti paskolą, yra tinkamas turimų finansinių mėnesių įsipareigojimų bei reguliariai gaunamų pajamų santykis (išlaidos negali viršyti 40 proc. mėnesio pajamų). Tad, logiška, paskolos bedarbiams, kaip prasilenkiančios su šiuo reikalavimu, kredito bendrovėse nėra suteikiamos. Žinoma, esant poreikiui, galima pasinaudoti alternatyviais finansavimo šaltiniais (paskolos iš žmonių, paskolos su užstatu ir kita).

Tiesa, kalbant apie paskolas bedarbiams, neretai turima galvoje savarankiškai dirbančius asmenis arba asmenis, gaunančius pastovių pajamų iš tokių alternatyvių šaltinių, kaip:

·         Socialinės išmoka

·         Bedarbio pašalpa.

·         Invalidumo išmoka.

·         Pagal autorinę sutartį išmokamas užmokestis

·         Pajamos, gautos iš NT nuomą ir kita.

Esant minėtoms aplinkybėms, paskolos paraiška įprastai patenkinama, tiesa, asmuo turi pateikti pajamų gavimo faktą ir jų dydį patvirtinančius dokumentus.

6.      Ką daryti, jei kyla sunkumų dėl turimos paskolos grąžinimo?

Nors, anot liaudies išminties, tyla yra gera bėda, kalbant apie paskolas ir komunikaciją su kreditoriumi, šia taisykle vadovautis jokiu būdu negalima. Pastebėjus, jog nepavyks laiku sumokėti pagal paskolos sutartį numatytos mėnesio įmokos ir, svarbiausia, kylant bent menkiausiam įtarimui, jog tokia tendencija gali kartotis ir ateityje, būtina kreiptis į kreditorių, parodant iniciatyvą ieškoti abiems pusėms priimtino kompromiso (įmokos mokėjimo atidėjimas keliems mėnesiams, paskolos termino pratęsimas ir pan.).

Kaip vienas iš galimų sprendimų iš susidariusios nepalankios finansinės padėties – refinansavimas. Tai – sparčiai populiarėjantis, vis dažnesnio kreditoriaus teikiamų finansinių paslaugų asortimentą papildantis turimų finansinių įsipareigojimų apjungimas į vieną. Kitaip tariant  – visų turimų paskolų padengimas, pasiimant vieną paskolą, nuo sutarties pasirašymo įsipareigojant tik vienam kreditoriui, užuot mokėjus kelias skirtingas įmokas.

Dažnu atveju refinansavimas reiškia geresnes paskolas sąlygas, apimančias, pavyzdžiui, mažesnę mėnesio įmoką, ilgesnį paskolos grąžinimo terminą, galimybę pasiskolinti papildomai, lengvesnį įmokų administravimą ir pan. Tiesa, tiek šis, tiek ir kiti finansiniai sprendimai negali būti priimami aklai. Remiantis tam tikrais kriterijais, būtinas įvertinti, ar refinansavimas – individualiu atveju racionaliausia išeitis, padedanti išeitis iš susidariusios nepalankios situacijos.

7.      Koks paraiškos pildymo būdas yra geriausias?

Paskolos paraiškos pildymas internetu, išsiskiriantis nesudėtingu, greitu procesu neabejotinai yra vienas populiariausių bei labiausiai žinomų variantų net ir tiems asmenims, kurie asmeniškai su kreditų įstaigomis nėra sudėtinga. Tiesa, paskolos paraišką, dėl tam tikrų aplinkybių nenorint ar negalint to padaryti internetu, dažnu atveju galima užpildyti ir telefonu, skambinant kreditoriaus interneto svetainėje nurodytu telefonu numeriu ar bendraujant SMS žinutėmis, siunčiant tam tikrus raktinius kodus. Tie kreditoriai, kurie turi savo fizinius padalinius, galimybę užpildyti paskolos paraišką, to pageidaujantiems asmenims, suteikia ir atvykus į vietą.

Kiekvienas paskolos pildymo būdas išsiskiria tam tikrais niuansais, tačiau geriausio išskirti, žinoma, negalima. Visi variantai užtikrina asmens duomenų apsaugą, itin svarbią, kalbant apie finansines paslaugas. Žinoma, nepriklausomai nuo to, kuris paraiškos pateikimo variantas pasirenkamas, paskolą gauti norintys asmenys yra „ׅatsijojami“, remiantis tam tikrais, pastarųjų mokumą įvertinti padedančiais kriterijais.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *