Utenos gatvės 3 name gyvenanti Aušra į redakciją kreipėsi iš karto po to, kai sužinojo apie dėl neaiškių kvapų uždarytą ir specialistų tyrinėjamą „Maximą“. Pasak moters, jų namų gyventojai jau ne pirmus metus dūsta nuo dūmų. Ir nieko – jokiems specialistams jie nerūpi.
Moteris pasakojo gyvenanti antrame nedidelio daugiabučio name. O visai šalia, vos už 4 metrų – privatus, kietu kuru kūrenamas namas. Jo kaminas tiesiai prieš Aušros langus.
Praėjusį sezoną jis buvo kūrenamas malkomis ir tokios baisios smarvės kaip šiemet nebuvo. Bet vis tiek tada kreipėsi į atitinkamus specialistus, išdėstė problemą. Niekas nepadėjo. O šiemet situacija tik pablogėjo, nes kūrenti pradėta briketais.
Aušra pasakojo, kad nuo jų kambariuose smarvė baisi, kamuoja kosulys, galvos skausmai. Šiemet jau kreipėsi į rajono savivaldybę, Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, aplinkosaugininkus. Tačiau mato, kad niekam tai nerūpi.
Moteriai skaudu buvo sužinojus, kokios pajėgos mestos tiriant neaiškias dujas „Maximoje“, o į jos skundus niekaip nereaguojama. Ukmergiškė įsitikinusi, kad kietu kuru pastatą šildantį kaimyną tereikėtų įpareigoti paaukštinti kaminą, ir problemos nebūtų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė sakė šią situaciją žinanti ir bando sutelkti atsakingas institucijas jai spręsti.
E. Mirinavičienė pažymėjo, kad problema tikrai yra – į butus patenka dūmai. Tam esą net oro taršos tyrimai nereikalingi – užterštumas akivaizdus.
Bėda yra ta, kad už oro taršą ir pastatų kūrenimą atsakinga Aplinkos ministerija, už statinių naudojimą – savivaldybė.
Pasak pašnekovės, aiškiai matyti, kad kaminas gyvenamajame name įrengtas be projekto – jo viršus sutampa su gretimo pastato viršutiniais langais. Esant žemo slėgio orui, visi dūmai rūksta į gyventojų butus.