Būstų pabėgėliams nepasiūlys

Būstų pabėgėliams nepasiūlys / Gedimino Nemunaičio nuotr.

Lietuva per dvejus metus įsipareigojo priimti 1105 pabėgėlius, kurie po trumpo adaptacijos periodo turėtų apsigyventi savivaldybėse. Mūsų savivaldybė būstų pabėgėliams nėra numačiusi. Rajono valdžia tikina, jog laisvų būstų nėra.

Vykdydama Europos Sąjungos narės įsipareigojimus, Lietuva metų pabaigoje arba kitų metų sausį turi priimti 1105 karo pabėgėlius.

Pagal Vyriausybės vykdomą politiką pabėgėlių atžvilgiu atvykę į Lietuvą svetimšaliai bus 3 mėnesiams apgyvendinti Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje. Po to pabėgėliai turėtų apsigyventi savivaldybėse.

Šalies politikai diskutuoja, kaip turėtų atrodyti šis modelis, tačiau savivaldybėse – dar begalės klaustukų.

Apie tai buvo diskutuota praeitą savaitę Seime vykusiame Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje nagrinėjant pabėgėlių priėmimo Lietuvoje klausimus. Buvo konstatuota, kad savivaldybės laukia daugiau aiškumo dėl jų priėmimo ir integravimo į visuomenę procesų.

Neseniai Ukmergės rajono savivaldybė gavo raštą iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos su kreipimusi dėl galimybės apgyvendinti karo pabėgėlius mūsų rajone.

Rajono meras Rolandas Janickas aiškino, kad Vyriausybė „nespaudžia“ priimti pabėgėlius. „Tiesiog teiraujamasi, ar savivaldybės turi galimybę skirti būstų, renka žinias apie tai. Jokio konkretaus pabėgėlių skaičiaus nėra numatyta“, – sakė jis.

Pasak R. Janicko, savivaldybė turi du vadinamus rezervinius būstus. Jų pabėgėliams skirti nesirengiama. Meras tikina, kad šie būstai reikalingi savo rajono žmonėms būtent kaip rezerviniai: „Jie tam ir skirti – panaudoti ekstremaliu atveju. Pavyzdžiui, po gaisro apgyvendinti žmones, kitų nelaimių atveju.“

Socialinių būstų skirti svetimtaučiams taip pat nėra galimybės – prie jų nutįsusi nemaža ukmergiškių eilė. Kasmet dalis prašančiųjų socialinio būsto jį gauna, tačiau į savivaldybę atnešama vis naujų prašymų. Norinčiųjų gauti socialinį būstą eilėje šiuo metu – per 200 ukmergiškių šeimų.

Tačiau R. Janickas patikino, jog per spaudą ketinama kreiptis į rajono gyventojus, raginant, esant galimybei, išnuomoti pabėgėliams būstus: „Nuo karo baisumų ištrūkę žmonės, norėdami realizuoti save, susirasti darbą, greičiausiai rinksis didesnius miestus, tačiau dalis jų galbūt pasirinktų ir Ukmergę.“

Taip pat rajono vadovas svarsto, kad pabėgėlių baiminamasi be reikalo: „Manau, kad nuo persekiojimų bėga pakankamai išsilavinę žmonės, kurie gali būti naudingi ir pas mus.“

Klausimą, ar savivaldybė rengiasi priimti pabėgėlius, praeitą savaitę rajono tarybos posėdyje kėlė ir politikai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu iš savivaldybių renka informaciją apie tai, kokias galimybes jos turi apgyvendinti pabėgėlius.

Teigiama, kad kol kas atsakymus pateikė 39 savivaldybės, iš jų 15 informavo, kad turėtų galimybę pabėgėlių šeimai skirti gyvenamąjį būstą.

Pasak Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėjos socialiniais klausimais Audronės Vareikytės, „savivaldybės kol kas neturi aiškios informacijos, kaip realiai bus vykdomas pabėgėlių integravimo procesas, kam ir kiek bus skiriama lėšų, kokia bus savivaldybių atsakomybė“.

TAGGED:
Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *