Būrėjų veikla privalo būti teisėta

Autorius Vaidotė Šantarienė
Būrėjų veikla privalo būti teisėta /

„Ukmergės žinių“ skaitytojui abejonių sukėlė astrologijos ir kitų panašių sričių šalininkų veikla. Jis sakė norintis pasiteirauti „dėl vadinamųjų ekstrasensų – visokių būrėjų, čigonių, pagalbininkių, kurios skelbiasi laikraščiuose, internete“. Klausia: ar tokia veikla yra legali, ar mokami mokesčiai, jei ne – kokia yra atsakomybė ir kas turėtų imtis viso to priežiūros.

Atsakymą pateikė laikinai einanti Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkės pareigas Virginija Ginevičienė. Jos teigimu, astrologijos veiklą gyventojas gali vykdyti įsigijęs verslo liudijimą „Astrologijos veikla“, iš anksto sumokėdamas fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Vilniaus m. savivaldybės tarybos nustatytas dydis 2019 metams – 684 eurai, kai veikla vykdoma Vilniaus m. savivaldybės teritorijoje.

547 eurai metams, kai veikla vykdoma visoje Lietuvos Respublikoje, išskyrus Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Palangos, Panevėžio, Šiaulių, Vilniaus miestų savivaldybių ir Neringos savivaldybės teritorijas bei Marijampolės miesto teritoriją.

„Šia veikla užsiimti ir ją registruoti taip pat galima ir pagal individualios veiklos pažymą. Veiklos rūšies kodas pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių – 96.09 „Kita, niekur kitur nepriskirta, asmenų aptarnavimo veikla“. Vadovaujantis Gyventojų, besiverčiančių individualia veikla (išskyrus gyventojus, įsigijusius verslo liudijimus), buhalterinės apskaitos taisyklėmis, suteikus būrimo paslaugą kiekvienam paslaugos pirkėjui privaloma išrašyti sąskaitą faktūrą ar kitą apskaitos dokumentą.

Taip pat pildyti Gyventojo, besiverčiančio individualia veikla, pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą, o metams pasibaigus deklaruoti gautas pajamas VMI pateikiant Metinę pajamų deklaraciją (GPM308 forma) bei sumokėti mokėtiną pajamų mokestį“, – aiškino ji.

Primenama, jog apskaitos duomenis patogiausia fiksuoti naudojant i.APS virtualaus buhalterio paslaugą – vietoj pildomo popierinio apskaitos žurnalo užteks duomenis pateikti sistemoje. Pagal suvestus apskaitos duomenis VMI automatiškai suformuos preliminarias deklaracijas, kuriose jau bus paskaičiuotos privalomų sumokėti mokesčių sumos.

Individualią veiklą vykdantis gyventojas deklaruodamas savo gautas pajamas iš individualios veiklos privalo pateikti tikrovę atitinkančią informaciją. VMI pažymi, jog nuolat atidžiai stebi situaciją, fiksuoja ir vertina gaunamus faktus apie mokesčių mokėtoją. Siekdama įsitikinti, kad mokesčių mokėtojai tinkamai vykdo savo mokestines prievoles, vertina visą informaciją apie mokesčių mokėtojus, t. y. savo sukauptą informaciją, gautus duomenis iš trečiųjų šaltinių bei viešai pasirodžiusią informaciją žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, informaciją, gautą tel. 1882.

„Tiems, kurie nėra tikri, ar kartais praeityje nepamiršo deklaruoti kokių nors už vykdomą veiklą gautų pajamų, siūlome suskubti, pasitikrinti. Pamiršusiems – pasinaudoti galimybe be baudų ir delspinigių ištaisyti praeities klaidas, nurodant anksčiau nedeklaruotas 2014–2018 m. laikotarpio pajamas. Tai padaryti galima iki liepos 1 d.“, – sakė V. Ginevičienė.

VMI primena, kad apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba parsisiuntę programėlę išmaniesiems telefonams „Pranešk“. Ja naudojantis mokesčių mokėtojas gali pažeidimo vietoje nufotografuoti, padaryti garso ar vaizdo įrašą, pažymėti pastebėto pažeidimo vietą žemėlapyje ir šią informaciją perduoti tiesiai VMI.

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vyr. specialistė Aušra Šičkinienė sako, jog ši minima veikla – bet kokiu atveju komercinė, jeigu už ją ima pinigus.

„Tai galėtų būti su verslo liudijimu arba individualios veiklos pažyma, kurias išduoda VMI. Į savivaldybės veiklos akiratį tai nepapuola. Licencijų ar specialių leidimų tokiai veiklai nereikia. Kontroliuojančios institucijos irgi, manau, galėtų tikrinti, kiek vykdoma komercinė veikla yra nelegali“, – pasakojo ji.

Anot A. Šičkinienės, pasitaikius sukčiavimo atvejų, „tai jau – policijos reikalai“.


Individuali veikla

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *