Braškių augintojas Vladas Guzelis savo verslą nutarė pagerbti skulptūromis. Jo ūkyje šiemet pastatyta ąžuolinė skulptūra, vaizduojanti braškių kraitelę laikančią mergaitę.
Ligita JUODVALKIENĖ
Šiuo metu V. Guzelio ūkyje – pats darbymetis. Ūkininkas sako, kad vėsus oras gali būti ir savotiškas talkininkas: „Braškės nunoksta laipsniškai, ne vienu metu – suspėji susitvarkyti.“
Jau penkiolika metų ūkininko vasara braškėmis kvepia. Matęs jis jų visokių. Ir kai kelis mėnesius iš eilės lietus drengia, ir kai kepina taip, kad šviežiai nuskintos braškės atrodo kaip specialiai džiovintos. Anot jo, net nežinai, ką su tokiom daryti. Tuomet jos tinka tik džiovintų vaisių arbatai…
Braškių augintojas Vladas Guzelis savo verslą nutarė pagerbti skulptūromis. Jo ūkyje šiemet pastatyta ąžuolinė skulptūra, vaizduojanti braškių kraitelę laikančią mergaitę.
Darbą uogų lauke Vladas Guzelis ragina derinti su poilsiu – tam įrengta poilsio aikštelė, iškastas tvenkinys.
Lietus Vlado Guzelio ūkyje nuostolių nepridarė.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
„Šiemet lietus dar nespėjo padaryti nuostolių. Kaip tik į naudą – kai oras vėsus, ne toks staigus nokimas. Rinka nepersipildo – spėji susitvarkyti“, – V. Guzelis sako, kad kai vienu metu sunoksta daug uogų, per dieną tenka realizuoti net penkias tonas braškių. Taigi vėsi vasara braškių augintojams – sėkmė. Nebent dar keletą savaičių lietus pliauptų. Tuomet uogos sparčiau pūti pradėtų.
Kol kas V. Guzelio mėgstamos “Honey” veislės uogos puikiai išlaiko savo prekinę išvaizdą. Mat tai tvirta, atspari transportavimui, ligoms bei lietingam laikotarpiui veislė.
Ūkininkas tikina nieko prieš neturįs ir prieš lietingu oru sparčiai į viršų kylančias piktžoles. Nors tarpuvagius nuolat šienauja vejapjove, didesnius žolynus dalgiu apkapoja, bet džiaugiasi, kad braškės gražiai ant žolytės gula, uogos žemėmis nesusitepa.
Aišku, visiškai nenaikinamos piktžolės mažina uogų derlių. Tačiau herbicidų ūkininkas tikina naudojąs „su protu“. Nors ūkis neturi ekologiško ūkio statuso, galėtum vadovautis mokslininkų patarimais, kiek ir kuo purkšti, kad žolė braškyno negožtų. Bet chemikalai brangūs, jais nelabai papiktnaudžiausi. Be to, kaip sako pašnekovas, yra ir kitas, bene svarbiausias, motyvas: „Uogas ir žmonėms parduodam, ir patys valgom – norisi, kad jos būtų kuo ekologiškesnės.“ Ūkininkas sako, kad braškė jam – pati skaniausia, niekuomet nenusibostanti uoga. Vasarą jų neatsivalgo – net žiemai prisišaldo. Pernai ūkininkas su šeima visą šaldiklį šaldytų uogų peržiem suvalgė. „Ir dar pritrūkom…“ – jis juokiasi, kad braškė jam – visų uogų karalienė.
„Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą“, – pašnekovas pasakoja, kad penkiolika metų augindamas šias uogas vadovaujasi ne tik mokslininkų rekomendacijomis bei kitų ūkininkų patarimais. Labai svarbu vadovautis konkretaus ūkio specifika. Ne vienerių metų prireikė atitaikyti, kokias braškių veisles tinka auginti viename ar kitame didžiulio ūkio sklype, kada jas dengti ankstyvajam derliui.
Ūkininkas įsitikinęs, kad turi būti pasirengęs visokioms gamtos išdaigoms. Tai šalnos pačiam uogų žydėjime užeina, tai kruša žiedus ir uogas „nuskina“. O jei šalna pakanda pirmuosius žiedus, manyk, kad gražiausių uogų nebeskinsi.
Pernai per patį braškių nokimą stojo didelė sausra – ji gerokai sumažino uogų derlių. Visa laimė, kad ūkininkas jau keletą metų plečia lašelinę drėkinimo sistemą. Šiuo metu iš dvylikos braškėmis apsodintų hektarų dešimt jau laistoma. Nors tai papildomos ir, pasak pašnekovo, nemažos investicijos į braškių ūkį, jis sako, kad neturėdamas laistymo sistemos, su braškėmis neprasidėtų. „Pernai per sausrą išlošiau tik todėl, kad laisčiau“, – sako jis. Bet, anot V. Guzelio, nuo visų gamtos išdaigų niekaip neapsidrausi. Ūkininkas sako ne kartą ir ne du yra skaudžiai nuo jų nukentėjęs.
Braškių ūkio sėkmė priklausoma ne tik nuo gamtos. Vienas iš svarbesnių jos veiksnių – rinka. Pastaruoju metu į turgus, prekybos centrus plūsta lenkiškos uogos. „Konkurencija stipriai jaučiama. Kitaip ir būti negali – greta didelė valstybė su didesne patirtimi augalininkystės, daržininkystės srityje“, – V. Guzelis sako, kad kaimynų braškynuose pagrindinis derlius nunoksta tuomet, kai pas mus susirpsta pirmosios. Toks sutapimas Lietuvos ūkininkams – per kišenę. Tačiau konkurencija visuomet skatina siūlyti savo pirkėjams geresnę produkciją.
Kodėl dažnas pirkėjas renkasi kiek brangesnę, bet lietuvišką produkciją? V. Guzelis sako, kad lietuviškas uogas perka tie, kuriems svarbu valgyti kuo šviežesnes, ką tik nuskintas. Skina jas tą patį rytą arba, blogiausiu atveju, iš vakaro. Lenkiškos uogos pasiekia prekystalius ne anksčiau kaip per keletą dienų. „Manau, kad lenkai naudoja daugiau chemijos nei Lietuvos ūkininkai. Šiltesnio klimato sąlygomis, kokios yra Lenkijoje, ligos bei kenkėjai plinta sparčiau, taigi ir chemikalų kaimynams tenka naudoti daugiau“, – svarsto ūkininkas.
Su prekybos centrais V. Guzelis kol kas nedraugauja. Bet, kaip pats sako, šulinin ir nespjauna. Labiausiai jam iš didžiųjų prekybininkų sąlygų nepatinka tai, kad jie reikalauja pristatyti ne visai sunokusias uogas. Ir ne tiesiai ant prekystalio, bet į prekybines bazes. Pirkėją jos pasiekia tik trečią-ketvirtą dieną. Nuo to nukenčia jų kokybė, o kartu ir ūkininko vardas. „Užtat ir perkam prekybos centruose beskones uogas, kad jos sandėliuose baigia nokti. Kol kas savo produkciją parduodu turguje – šviežią ir nunokusią dirvoje“, – jis sako, kad jo braškių ragauja ne tik ukmergiškiai. Ūkininkas prekiauja Vilniaus, Kauno, Utenos turguose. Pernai jų nuveždavo net latviams.
Ūkininkas pasakoja, jog didžiausią derliaus dalį realizuoja pirkėjus įsileisdamas į laukus – patiems pasiuogauti. Ir ūkininkui gerai, ir žmonėms pigiau. Be to, daugelis miestiečių džiaugiasi ir gamtoje galėdami pabūti. Šiemet V. Guzelis pasirūpino, kad prisiskynę uogų žmonės ir pailsėti galėtų. Galulaukėje iškasė vienuolikos arų tvenkinį, įrengė poilsiavietę. Joje puikuojasi ir vilniškio skulptoriaus medinės skulptūros. Beje, ir čia neapsieita be uogininkystės tematikos – vienoje skulptūroje pavaizduota braškių kraitelę laikanti, kita ranka žydinčias uogas liejanti mergaitė. Rengiasi pavėsinę pastatyti. Netoliese tyvuliuoja Obelių ežeras – karštą dieną tiesiai iš uogų lauko uogautojus atsigaivinti masina.