Ukmergės kultūros centro dailės galerijoje eksponuojama kraštiečio menininko, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, nusipelniusio meno veikėjo Leono Striogos jubiliejinė skulptūrų paroda.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Beržinių žmogeliukų parodą į Ukmergę atgabenęs kraštietis pavadino „Kelione“. Tai jau septintoji šio ciklo paroda, keliaujanti po Lietuvos kultūros galerijas. Kūrėjas ir jo šeima tiki – ji tikrai ne paskutinė.
Beržiniai žmogeliukai: linksmi, liūdni, mąstantys, prašantys, rymantys, mylintys… Daugiau kaip penkiasdešimt skulptūrų ant medinių postamentų įsitaisė galerijos salėje.
„Šią parodą skiriu savo genčiai, savo tautai. Noriu, kad mano tauta būtų dvasinga, kad vieni kitiems atleistų“, – kalbėjo garsus skulptorius parodos atidarymo vakarą. Prisipažino visada norėjęs išgryninti tautos paveldą ir iškelti tai, kas lietuviams buvo svarbiausia.
L. Striogą sveikino gausus būrys parodos lankytojų – giminės, artimieji, mūsų rajono kūrėjai.
Skulptorius gimė ir užaugo Ukmergės rajone. Čia lankė mokyklą, žaidė su draugais ir pajuto meilę kūrybai.
Šiuo metu su žmona Dalia gyvena Kaune. Į savo gimtinę atvyksta dažnai – Ukmergėje gyvena jo brolis, taip pat garsus skulptorius Mykolas Strioga. Čia – buvę draugai, vaikystės prisiminimai, tėvų kapai.
Savo energija aplinkinius stebinantis 80 metų jubiliejų šiemet atšventęs menininkas prisipažįsta su skulptoriaus įrankiais neišsiskiriantis niekada. Kūryba jam – visas gyvenimas, didžioji gyvenimo meilė.
Prisipažįsta, kad net kai sirgo, nenustygo lovoje: kad būtų patogiau, tuomet raižė mažas dramblio kaulo statulėles arba skulptūrų detales. Vėliau jas jungė, „pagimdydamas“ žmogeliukų kūnus. Tačiau dauguma skulptoriaus kūrinių vientisi, pagaminti iš vieno medienos gabalo.
Ar kūrėjas turi savo skulptūras – numylėtines? Turi. Ir akimis vis stabteli tai prie vieno, tai prie kito žmogeliuko. Savo filosofija kūrėjui bene artimiausia skulptūra, pavadinta „Aš nenoriu būti didesnis už save.“ Beržinis žmogutis tiesiog laiko pakėlęs virš savo galvos delną. Ir tuo viskas pasakyta.
„Mane stebina tai, kad savo kūryboje jis vis dar nesikartoja“, – apie vyrą šiltai kalba jo žmona Dalia. Drauge per gyvenimą pora žengia jau 50 metų. „Su menininku gyventi nėra labai paprasta. Turi susitaikyti su tuo, kad menininkai aplinką suvokia kiek kitaip. Turi su tuo susitaikyti“, – sako Dalia. Anksčiau dirbusi bibliotekos direktore, dabar ji sako esanti tik vyro pagalbininkė ir namų šeimininkė. Kadangi gyvena šalia kūrybinių dirbtuvių, darbo „kovojant“ su skiedromis ir dulkėmis niekada netrūksta.