Aukoms atminti – atminimo akmenys

Autorius Ukmergės žinios
Aukoms atminti – atminimo akmenys / Dainiaus Vyto nuotr.

Ukmergės kraštotyros muziejuje rugsėjo 24 dieną vyko pilietiškumo pamoka „Atminimo akmenys“, kurios metu miesto grindinyje buvo įbetonuotos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas.

Vienas toks akmuo, skirtas tarpukario fotografui Maušai Levi atminti, atsirado šaligatvyje ties Kauno g. 22-uoju numeriu pažymėtu namu, o kitas – ties Ukmergės sporto centru ir yra skirtas paskutinio Ukmergės rabino Josefo Zasimovičiaus atminimui.

Apie rabiną J. Zasimovčių informacijos išliko mažai, žinoma, kad savo pareigų jis neapleido iki pat mirties ir kartu su šeima buvo nužudytas Pivonijos šile. Tame pačiame šile mirtį pasitiko ir M. Levi, kuris Ukmergėje turėjo fotografijos studiją ir paliko daug miesto bei jo gyventojų nuotraukų.

„Daug metų minėdami Lietuvos žydų genocido atminties dieną kartu su mokiniais prisimename ir nagrinėjame žydų kultūrą, istoriją, lankomės Pivonijos šile – masinėje žydų naikinimo vietoje. Šie atminimo akmenys – pirmieji Ukmergėje ir tikimės, kad šio projekto įgyvendinimas paskatins tęsti iniciatyvą, o atminimo akmenų atsiras ir daugiau“, – sako Veprių pagrindinės mokyklos mokytojai Aldona Medonienė ir Vitas Medonas.

Pamoką „Atminimo akmenys“ Ukmergėje inicijavo mokytojai Aldona Medonienė, Vitas Medonas, Živilė Kudlinskienė ir Danguolė Tauginienė.

Minint Lietuvos žydų genocido atminties dieną, atminimo akmenys taip pat sužibo ir kituose šalies miestuose. Lietuvos regionuose juos deda vietos bendruomenės, remiamos Lietuvos žmogaus teisių centro ir vietos savivaldos.

Atminimo akmenys – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas. Šie akmenys įrengiami prie buvusių namų, mokymosi įstaigų ar darbo vietų, taip primenant, kad Holokausto metu nukentėjo arba žuvo konkretūs žmonės, kūrę vietos bendruomenes.

Šiuo metu yra įmontuota beveik 70 000 tokių atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi. Lietuvoje atminimo akmenys įrengti Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Jurbarke, Alytuje, Plungėje, Kuliuose ir Ukmergėje.

UŽ inf.

TAGGED:
Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *