Augina su meile, bet nepasirūpino net gimimo liudijimais

Augina su meile

Ukmergėje nustatytas beprecedentis atvejis – rajone įsikūrusi šeima augina mokyklinio amžiaus vaikus, neturinčius jokių tapatybės dokumentų ir niekur neįregistruotus, tarsi jie neegzistuotų.

Redakcijos duomenimis, šeima augina tris vaikus. Visi yra ikimokyklinio amžiaus.

Vaikai gimė Ukmergės rajone, tik apie jų gimimą nieko nebuvo žinoma, o jie iš viso niekada nėra turėję jokių dokumentų. Kol kas tai – beprecedentis atvejis, kuriam nėra teisinio reguliavimo.

Ši istorija aikštėn iškilo tėveliams pradėjus galvoti apie vyresnėlio būsimus mokslus.

Kaip tai nutiko, kad gyvi, kalbantys, valgantys, bėgiojantys vaikai niekur neegzistuoja? Paaiškėjo, kad jie gimė medikams neprižiūrint nei gimdymų, nei nėštumų.

Vaikai ugdymo įstaigų nelankė, nesirgo, tad iki šiol tėvams niekur kreiptis neteko ir dokumentų nereikėjo.

Lietuvoje pasitaiko, kad gimdyvės gimdo namuose ir naujagimius užregistruoja kiek vėliau. Tačiau šiais kartais niekur nebuvo fiksuoti net moters nėštumai. Kadangi besilaukdama ji visus kartus jautėsi gerai, nėštumų eiga buvo normali, į medikus nesikreipė. Išnešiojo ir pagimdė namuose.

Dabar tai, kad moteris laukėsi ir gimdė, gali parodyti tik medicininė ekspertizė. Kitas tėvystės nustatymo būdas – DNR tyrimas.

Situacija išskirtinė

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Edita Balžekienė sakė, kad atvejų, kai vaikai neturi dokumentų, pasitaiko, kai išsiskiria užsienyje sukurtos mišrios šeimos ir vienas iš tėvų parvyksta su vaiku ar vaikais gyventi į Lietuvą. Nutinka taip, kad dokumentai pasimeta ar yra prarandami. Arba grįžta besilaukiančiosios ir reikia nustatyti vaikų tėvystę. Tokiais atvejais nustatoma asmens tapatybė, kiti reikalingi duomenys ir asmens dokumentas išduodamas Lietuvoje.

Bus tokių atvejų ir dabar, atvykstant pabėgėliams iš karo siaubiamos Ukrainos. Vis tik šįsyk situacija ne tokia.

E.Balžekienė teigė, kad policijos registre jau patikrinta – šių vaikų tikrai nėra dingusių vaikų sąrašuose. Tad jie nėra pavogti.

Kreipėsi patys

Tėvai į tarnybas kreipėsi patys. Dėl savo delsimo atsidūrę sudėtingoje situacijoje jie dabar baiminasi, kad vaikai nebūtų atimti. Tačiau tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė patikino, kad tam nėra priežasčių. „Tai – natūraliai, sveikai gyvenanti šeima, tikrai prižiūrinti vaikus ir jais besirūpinanti. Vaikai ugdomi su meile“, – sakė E. Balžekienė. Anot jos, vaikai sveiki, „raudonais žandukais“, vilki tik natūralių medžiagų – lino, vilnos – drabužius. 

Didžiausia problema – teisinė bazė, kurioje nėra numatyti tokie atvejai. Todėl dokumentų išdavimo procesas sudėtingas. Metrikacijos skyrius paprastai vadovaujasi gimdymo skyriaus dokumentu apie vaiko gimimą, o šiuo atveju gimdymo skyrius negali vaikams išduoti tokių dokumentų, nes neužfiksuoti net nėštumai. Koks yra vaikų amžius ir kada yra vaikų gimtadieniai, nustatyti sudėtinga – belieka pasikliauti tik mamos liudijimu. Tai – pirma tokia praktika rajone, tad institucijos šiuo metu ieško sprendimo, konsultuojamasi su teisininkais.

Atliko tyrimą

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba dėl šios šeimos atliko tyrimą. Tarnybos Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Silva Šimkevičienė informavo, kad, gavę informacijos apie šeimoje augančius nepilnamečius, nelankančius ugdymo įstaigų, Ukmergės rajono vaiko teisių gynėjai nedelsiant apsilankė šeimoje. Buvo atliktas vaiko situacijos vertinimas, nustatytas pagalbos poreikis – išsiaiškinta, kokios pagalbos šeimai šiuo metu reikia labiausiai, sudarytas pagalbos šeimai planas. 

„Šeima sutiko bendradarbiauti ir priima visą reikalingą pagalbą: vykdoma atvejo vadyba, tvarkomi vaikams reikalingi dokumentai, bendraujama su švietimo įstaigomis ir ruošiamas planas, kaip vaikai galėtų gauti ugdymo ir švietimo paslaugas, pasirūpinta, kad šeima gautų jiems priklausančius vaiko pinigus. Taip pat šeimai inicijuota ir teikiama teisininkų pagalba, kuri reikalinga tvarkant šeimos dokumentus, su šeima dirba psichologai ir socialiniai darbuotojai“, – sakė S. Šimkevičienė.  Pasak jos, ši šeima, kurioje auga nepilnamečiai, iki 2021 m. gruodžio mėnesio tarnybai nebuvo žinoma. „Šiuo metu visi vaikai yra saugūs, auga namie su savo mama ir tėčiu, tėvai vaikams užtikrina saugią aplinką ir geriausią priežiūrą“, – patvirtino tarnybos atstovė.

Ji patikino, kad  Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai visada jautriai ir atsakingai vertina kiekvienos šeimos situaciją bei stengiasi padėti. „Ne išimtis – ir šis atvejis“, – sakė S. Šimkevičienė.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *