Du rajono tarybos nariai neseniai atsisakė jiems priklausančio atlyginimo už darbą rajono taryboje. Šią galimybę suteikė Vietos savivaldos įstatymo pakeitimai. Ne visi tarybos nariai skuba pasiimti ir jiems priklausančias vadinamąsias kanceliarijos išmokas.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Du tarybos nariai algos atsisakė. Ar jie sulauks pasekėjų?
Už darbą, atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas, yra atlyginama tarybos nariams, išskyrus merą ir vicemerą.
Šis užmokestis apskaičiuojamas pagal Statistikos departamento skelbiamą vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydį. Šis dydis kiekvieną mėnesį kinta ir svyruoja apie 2100 litų. Tačiau tokios didelės sumos politikai, aišku, negauna: alga skaičiuojama atsižvelgiant į tarybos posėdžiuose išdirbtas valandas bei kitą visuomenės labui skirtą darbą – komitetuose, komisijose, darbo grupėse. Jo trukmė nurodoma posėdžių protokoluose.
Daugiausiai laiko rajono reikalams šiemet skyrė ir didžiausią atlyginimą gavo socialdemokratas Kazys Grybauskas – 1511 litų per metus be mokesčių atskaitymų. Mažiausiai – valstietis Rimvydas Civilka. Per metus jo sąskaita už darbą rajono taryboje pasipildė 515 litų.
Iš viso tarybos narių atlyginimams iš savivaldybės biudžeto šiemet išmokėta 22 tūkstančiai litų.
Galimybė atsisakyti
Po spalį Seimo priimtų pakeitimų Vietos savivaldos įstatyme nurodoma, kad rajono tarybos nariai gali atsisakyti jiems priklausančios algos.
Kadangi tokia tvarka nebuvo numatyta Ukmergės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente, iškilo būtinybė jame atlikti kai kurias pataisas. Kitą savaitę posėdyje jas svarstys rajono tarybos nariai.
Nelaukdami reglamento pakeitimų pirmieji į įstatyme numatytą galimybę atsisakyti atlygio už darbą taryboje sureagavo darbietė Angelė Jokubynienė bei konservatorius Andrius Kalesnikas. Jie parašė prašymus atlyginimo neskaičiuoti.
Šiemet nuo sausio mėnesio A. Jokubynienė gavo 870 litų neatskaičiavus mokesčių, o A. Kalesnikas – 1217 litų.
Nusprendęs dirbti visuomeniniais pagrindais tarybos narys turi rajono merui pateikti prašymą dėl savo pareigų atlikimo neatlygintinai.
Tačiau savo apsisprendimą tarybos narys gali bet kada pakeisti. Tokiu atveju rašomas naujas prašymas atlyginimą vėl mokėti.
Pasitikima tarybos narių garbe
Yra ir kita tarybos narių gaunama išmoka – už apmokamas pašto, kanceliarijos, transporto, telefono, internetinio ryšio paslaugas. Išlaidos turi būti susijusios su darbu rajono taryboje.
Joms apmokėti kas mėnesį skiriama 300 litų. Komitetų pirmininkams papildomai – 100 litų, frakcijų seniūnams – 50 litų išmokos.
Tačiau už šias išlaidas politikai privalo atsiskaityti. Kas mėnesį jie teikia ataskaitą su išlaidas pateisinančiais dokumentais – sąskaitomis faktūromis, PVM sąskaitomis faktūromis, kasos aparato kvitais, čekiais.
Kaip išskirti bendrose sąskaitose už telefoną ar internetą, kiek pinigų išleido vykdydamas tarybos nario prievoles, o kiek savo asmeniniams tikslams?
Pasirodo, kad čia taikomas pasitikėjimo principas. Kiekvienas šiuos dokumentus teikiantysis pats išskiria, kiek ir kam išleido.
Prie išmokų nepuola
Savivaldybės Apskaitos skyriaus vedėja Asta Navickienė sako, kad ataskaitas pateikia ne visi tarybos nariai.
Nepateikusieji išmokų negauna.
Ne kiekvieną mėnesį kompensuoti išlaidas prašydavo beveik pusė tarybos narių. Kai kurie iš jų ataskaitų nepateikė tik vieną ar du mėnesius per metus.
Pernai nė karto išmokų nereikalavo valstietis Valentinas Genys. Jis ir šiemet ataskaitas išmokoms pateikia ne kiekvieną mėnesį.
Galimybe atsiimti tarybos nariui priklausančias išmokas rečiausiai naudojosi konservatorius Juozas Galiauskas, darbietis Kazys Cesevičius, V. Genys, liberalcentristas Juozas Armanavičius.
Šiais metais savo pinigais visas su tarybos darbu susijusias išlaidas apmokėjo konservatorius Valdas Mikalajūnas.
Merui ir vicemerui šios išmokos nepriklauso.
Naujame tarybos veiklos reglamento sprendimo projekte yra siūloma mokėti tik pusę priklausančios sumos, jei tarybos narys praleido daugiau kaip pusę posėdžių be pateisinamos priežasties. Kaip rimta priežastis praleisti posėdį gali būti laikoma liga ar komandiruotė pagal mero potvarkį.