Seimas praėjusią savaitę nutarė rengti referendumą, kurio metu piliečiai galės pareikšti savo nuomonę, ar Lietuvai reikalinga nauja atominė elektrinė. Vepriškis Leonas Butėnas – buvęs Ignalinos atominės elektrinės Fizinės saugos kontrolės skyriaus inžinierius. Vyras domisi šia tema ir mano, kad eiliniai žmonės apie ypatingos svarbos objektą žino pernelyg mažai.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Prieš daugiau nei dešimtmetį darytoje nuotraukoje – Ignalinos atominės elektrinės valdymo pultas.
L. Butėnas Visagine dirbo nuo 1996-ųjų iki pat uždarymo pradžios 2008 metais. Iki tol jo gyvenimas tekėjo visai kita vaga – dėstytojavo Veprių profesinės technikos mokykloje. Naikinant kolūkius mechanizatoriai ir juos rengiantys dėstytojai tapo nebereikalingi.
Respublikinės parodos laureatą elektronikos srityje bei racionalizatorių L. Butėną tada į savo komandą pakvietė atominės elektrinės vadovai. „Tais laikais visas mano laisvalaikis buvo su lituokliu rankose. Siekiau kurti arba tobulinti automatikos schemas. Techninės kūrybos parodos laureatu tapau su programuotos apklausos stendu“, – pasakoja vepriškis.
Dirbo inžinieriumi
Atominės elektrinės skyrius, kuriame jis dirbo inžinieriumi, buvo atsakingas už apsauginę signalizaciją, vaizdo kameras, leidimų į atominę išdavimą ir kontrolę, teroristinių veiksmų prevenciją, radioaktyvių medžiagų apskaitą, fizinę saugą. „Aš buvau atsakingas už radioaktyvių šaltinių apskaitą, saugojimą, kontrolę. Dėl paslapčių mes ne tik buvom, bet ir likom įpareigoti. IAE perimetrą juosia apsaugos barjerai. Viduje – durys, kodinės spynos“, – apie buvusį darbą šiandien pasakoja jis.
O kaip gi savisaugos jausmas dirbant tokioje ypatingos rizikos zonoje? Pasak pašnekovo, po Černobilio katastrofos visose sąjungos elektrinėse buvo nagrinėjamos priežastys, sukurtas ir demonstruotas filmas. Nukelta antrojo bloko eksploatavimo pradžia, numatyta 1986 metais, sudaromi planai silpnų grandžių išaiškinimui.
„Mums ypač daug padėjo Švedijos specialistai. Tiek žinių, darbo organizavimo, tiek naujos įrangos įdiegimo, apsaugos sistemų dubliavimo srityse. Beje, kaip ir visam pasaulyje, avarinės situacijos ir pas mus būdavo dažniausiai ne dėl technikos gedimų, o dėl žmogiškojo faktoriaus“, – sako L. Butėnas.
Labai sudėtingas įrenginys
Atominė jėgainė – sudėtingas įrenginys, trumpai jo neapibūdinsi. Tačiau buvęs inžinierius bando tai padaryti. Pasak jo, mūsų elektrinė turėjo du galingiausius pasaulio reaktorius. Tai – apie 60 metrų aukščio monstras, talpinantis 1661 branduolinio kuro kasetę. Reaktoriuje esantis vanduo, jam tekant per aktyviąją zoną, užvirinamas ir iš dalies paverčiamas garu. Perėjęs per reaktorių vandens ir garo mišinys patenka į didelius būgninius separatorius. Čia nuo vandens atskirtas garas tiekiamas į garo turbinas. Atidavęs dalį savo energijos turbinai, garas kondensuojamas. RBMK reaktorių išskirtinė savybė, kad kuro kasetės keičiamos nestabdant reaktoriaus.
Būtina skleisti informaciją
Į Veprius L. Butėnas grįžo prieš trejus metus. Tačiau įvykius buvusioje darbovietėje nuolat seka ir jais domisi. „Paradoksas, kai veikiančios elektrinės generalinis direktorius gaudavo 12 tūkstančių atlyginimą, o uždarytos pakeičiamas vadovu, gaunančiu 30 tūkstančių“, – svarsto vyras.
Jis įsitikinęs, kad iki rudenį vyksiančio referendumo visuomenę reikia supažindinti su ekonominiais ir ekologiniais skaičiavimais, numatyti pramonės perspektyvas, rengti šia tema daug laidų per radiją, televiziją. Bet ar tai bus daroma? Juk jau dabar jaunimą reikia pradėti mokyti Prancūzijos, Anglijos, Japonijos universitetuose, kad galėtų atlikti praktiką šių šalių elektrinėse, o po 10 metų patikėt jiems vairą prie naujai pastatytos Lietuvos elektrinės. Juk dabartiniai Visagino atominės darbuotojai per tą laiką taps pensininkais.
„Manau, kad referendumas buvo būtinas, tačiau kol nebus stabilios valdžios, paskaičiavimų, įrodymų, šiuo momentu balsuočiau prieš elektrinės statybą“, – sako atominėje elektrinėje svarbias pareigas ėjęs specialistas.
O ką šiuo metu veikia ir kuo gyvena buvęs Ignalinos atominės elektrinės inžinierius? Sako kompiuterio patobulinti jau nesvajojantis, užtat pradėjęs domėtis visai kitomis sritimis – tapyba ir eilių rašymu.