Lina SUKACKIENĖ
Kuomet padidėjo minimali alga iki vieno tūkstančio litų, prasidėjo įdomūs dalykai. Įvairios diskusijos nuo darbdavių iki valstybės ir savivaldybių institucijų, kurie, atseit, negali mokėti tokio atlyginimo. Kaip liaudies patarlėje „Lašas po lašo ir akmenį pratašo“, taip ir gyvenime, litas po lito – ir milijonas. O biudžete atliekamų pinigėlių nėra ir nežada būti.
Socialinėje erdvėje, kurią gerai pažįstu, problema kitaip dėliojasi. Minimali alga, mokama žmogui be profesijos, beveik prilygsta socialinio darbuotojo padėjėjo ar net aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą turinčio socialinio darbuotojo atlyginimui. Atsakomybė ir darbo pobūdis vienų ir kitų yra nesulyginami.
Valstybėje sutvarkyti dokumentai leidžia mokėti didesnius atlyginimus socialinių darbuotojų padėjėjams ir socialiniams darbuotojams, bet realus institucijos biudžetas viską stato į vietas.
Žiniasklaidoje pasirodė vienos draudimo bendrovės paskelbta tyrimo medžiaga apie didesnes pajamas gaunančių asmenų nuomonę dėl sveikatos priežiūros. Pasirodo – ji teigiama.
Žmogus, kuris daugiau uždirba, gali daugiau ir išleisti. Ir labai gerai, kad skiria lėšas savo sveikatos puoselėjimui. Ir labai gerai, kad tą gali padaryti savo mieste, o gydymo ir diagnostikos įstaigos visiškai tenkina žmonių poreikius.
Ukmergėje gražėja ir mūsų ligoninės aplinka, gerėja medicininių paslaugų teikimo kokybė. Tačiau čia taip pat egzistuoja minimalios algos pakėlimo problema. Ji, aišku, sprendžiama. Ieškomos lėšos, dėliojami įvairūs variantai.
Kiek žmonių palietė minimalaus atlyginimo pakėlimas? Ir kiek realiai darbuotojams pakilo atlyginimas? Pasibaigus pirmam metų ketvirčiui dėliojasi visi taškai. Greit bus galima palyginti praėjusių ir šių metų rezultatus. Tai atlieka kiekviena institucija. Žinosim skaitines palyginimų išraiškas. Bet už kiekvienos jų – konkretus žmogus. Su savo gyvenimu, lūkesčiais ir svajonėmis.
Kiek daug lankstumo reikia politikams ir vadovams, kad geras sprendimas nevirstų žmonių priešprieša kolektyve ar vis augančia nesubalansuoto biudžeto skola.