Purvinas, aplūžęs, iš maišų byrančiomis šiukšlėmis apkrautas konteineris, apie kurį sukiojasi pulkas varnų… Tokį vaizdą galima pamatyti ne vienoje konteinerių aikštelėje. Komunalininkai sako, jog šias teritorijas bent akimirką išlaikyti tvarkingas neįmanoma.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Apdergti konteineriai „dušo” nemato…
Šiukšlių konteinerius mėgsta ne tik varnos. Juose besiknisantys ir „gėrybių“ ieškantys asmenys – irgi įprastas reginys. Jiems nė motais parazitai ar smarvė, kuriai plisti vasaros karščiai itin palankūs.
Toji smarvė ir netvarka – didelis nemalonumas gyvenantiesiems šalia šių aikštelių. Žmonės ne tik dėl kvapo, bet ir dėl zujančių musių negali net lango atsidaryti. „Prie mūsų namo stovi trys konteineriai. Vienas aplaužytas, vienas išvis neužsidaro, o dar kai ateina „bomžai“ ir iškrato, smarvė neįmanoma“, – pasakojo viena Deltuvos gatvės gyventoja. Labiausiai ji stebėjosi tuo, kad apšnerkštų, atliekomis aplipusių konteinerių niekas neplauna. Teiravosi, kas turėtų tai daryti.
Pasak Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo pavaduotojos, ekologės Vilijos Grabauskienės, konteinerių priežiūros tvarka numatyta Ukmergės rajono savivaldybės tarybos patvirtintose Atliekų tvarkymo taisyklėse. Komunalinių atliekų konteinerius privaloma dezinfekuoti ir plauti, kai vidutinė paros temperatūra yra 10 laipsnių šilumos ir aukštesnė, ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Pavaduotoja sako, jog šių taisyklių privalo laikytis atliekų surinkimo paslaugą Ukmergės rajone teikiantis operatorius, kuris taip pat prižiūri ir valo konteinerių aikštelių teritoriją.
Buitines atliekas mūsų rajone surenka UAB „Ukmergės versmė“. Jos darbuotojai rūpinasi ir konteinerių sanitarine-higienine būkle. Įmonės direktorius servisui Vladimiras Novosiolovas pasakojo, jog mieste ir rajone yra apie 300 konteinerių. Jie plaunami vietoje arba kai kurie parsivežami iššvarinti į įmonės teritoriją, dezinfekuojami chlorkalkėmis.
Pasiteiravus apie šių darbų periodiškumą, direktorius tarstelėjo, jog šiemet konteineriai dar nebuvo valyti. Tačiau sako, kad tai turi būti atlikta būtent šiuo metų laiku. Be to, anot pašnekovo, išplauti ir išdezinfekuoti konteineriai ilgai kaip nauji neužsibūna: pastačius švarų, jau kitą dieną jis į tokį gali būti nebepanašus. Ne visi „pastebi“, kad metamos šiukšlės išsitaškė, kai kurie maišus palieka tiesiog aikštelėje. O „lobių“ tose dėžėse ieškančių ir viską išdrabstančių benamių juk taip pat neišvaikysi…
Užtat kiek pamažėjo asmenų, neleistinai besinaudojusių ne savo konteineriais. Sutarties su atliekų vežėju nesudarę gyventojai, atsikratantys jų bendruose daugiabučių konteineriuose, neseniai rašteliais buvo informuoti apie galimą atsakomybę ir baudą. Juose taip pat perspėta apie neleistiną statybos ir griovimo atliekų išmetimą. V. Novosiolovo teigimu, pokyčių sulaukta: į „Ukmergės versmę“ kreipėsi keletas naujų klientų – individualių namų savininkų, pageidaujančių sudaryti sutartį dėl atliekų surinkimo. Jiems parūpinta šiukšlių konteinerių.
„Išsigando, kad gali būti nubausti, – sako direktorius, – nors dauguma vis tiek meta šiukšles į jiems nepriklausančius konteinerius.“ Apie pastaruosius, atvežusius ir išmetusius maišus, kartais praneša patys gyventojai, įsidėmėję automobilio numerius. Anot pašnekovo, būtent pagal juos nesunku surasti pažeidėją.
Kas toliau teiks atliekų išvežimo paslaugą, plaus konteinerius ir prižiūrės jų aikšteles, turėtų paaiškėti po kurio laiko. Jau paskelbtas konkursas išsiaiškinti atliekų surinkėją Ukmergės rajone. Pasak V. Grabauskienės, konkurso vokai bus atplėšti liepos 16 dieną.