Ukmergiškiai buitinę techniką, elektroninius prietaisus, baldus ir kitas stambias buities atliekas jau gali gabenti į stambių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę. Šios atliekos iš gyventojų priimamos nemokamai.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Tikimasi, kad ukmergiškiai nereikalingus baldus, statybines atliekas, padangas patys atgabens į Gerseniškių gatvėje esančią aikštelę.
Aikštelę įrengė Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (UAB VAATC), įgyvendindamas ES lėšomis finansuojamą projektą.
„Mūsų miestui šios aikštelės seniai reikėjo. Nebenaudojama buitinė technika, automobilių padangos ir kitos stambesnės buityje susidarančios atliekos buvo opi problema“, – sako rajono meras Vydas Paknys.
Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje iš gyventojų priimami ne tik baldai, tekstilės gaminiai, buitinė technika, padangos, bet ir stiklas, plastmasės, metalai, makulatūra, statybinės ir griovimo atliekos.
Ateityje planuojama priimti ir netinkamus naudojimui buitinės chemijos gaminius, dažų, lakų ir apdailos medžiagų atliekas, lengvųjų automobilių akumuliatorius, tepalus, elektroninę techniką.
Atliekas į aikštelę, esančią adresu Gerseniškių g. 5, galima pristatyti nuo 10 iki 19 val., pietų pertrauka 14:30–15 val., šeštadieniais – nuo 10 iki 16.30 val., pietų pertrauka 13–13:30 val. Sekmadieniais ir pirmadieniais aikštelė nedirbs.
Stambiųjų atliekų surinkimo aikštelių tikslas – skatinti gyventojus rūšiuoti atliekas ir taip mažinti jų krūvį, tenkantį sąvartynams. „Žmonės dar sunkiai įsisąmonina, kad rūšiavimas jiems patiems naudingas. Didžiąją dalį vietinės rinkliavos ir mokesčių už atliekų tvarkymą sudaro į sąvartyną pakliūvančių šiukšlių sutvarkymo kaštai“, – sakė UAB VAATC direktorius Nerijus Žilius.
Turės atgabenti patys
Nors didelių gabaritų atliekos naujoje aikštelėje bus priimamos nemokamai, gyventojai patys turės jas nugabenti. Ar bus populiari aikštelė tarp ukmergiškių, ar neriogsos senu papratimu kalnai nebenaudojamų rakandų prie konteinerių? Juk tai kur kas paprasčiau, nei vežti nereikalingus daiktus iš kito miesto galo.
Ukmergės rajono mero pavaduotojas Rolandas Janickas sako, kad savivaldybė yra numačiusi raginti gyventojus ir informuoti juos apie rūšiavimo naudą.
„Gyventojams aiškinsime, kad tik rūšiuodami galime pasiekti kuo mažesnį visuotinės rinkliavos mokestį. Jei jau yra sukurta sistema, investuoti pinigai, tai ir turime laikytis šių taisyklių visi be išimties“, – aiškina pašnekovas.
Tam tikras laikotarpis bus numatytas kaip pereinamasis, tad gali pasitaikyti, kad prie konteinerių didelių atliekų dar matysime.
Tačiau vėliau tokiems nesusipratėliams bus numatytos ir baudos.
Iškrovimo paslauga aikštelėje nėra numatyta. Atvežę į didelių gabaritų atliekų aikštelę nebenaudojamus daiktus, gyventojai turės patys jas ir iš automobilių išsikrauti, ir į konteinerius sudėti.
Uždarė sąvartyną
VAATC, įgyvendindamas projektą „Vilniaus apskrities senų sąvartynų uždarymas, kompostavimo aikštelių įrengimas, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių įrengimas“, Ukmergėje ne tik įrengė didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, bet ir uždarė sąvartyną Sargelių kaime. Jis buvo vienas didžiausių Vilniaus regione tiek pagal užimamą plotą – apie 14 ha, tiek pagal tūrį – jame buvo sukaupta per 130 tūkst. tonų atliekų.
Sąvartynas buvo uždarytas, nes neatitiko Europos aplinkosauginių reikalavimų – neturėjo tinkamai įrengto dugno, todėl teršė gruntinius ir paviršinius vandenis.
Aplinkosauginių reikalavimų neatitinkančių sąvartynų uždarymas – vienas iš Lietuvos įsipareigojimų ES, kurį būtina įgyvendinti.
UŽ inf.