Pateikus prašymą keisti arba gauti naują pilietybę bei tapatybę patvirtinantį dokumentą, dabar jį gausime su papildomais biometriniais duomenimis – pirštų atspaudais. Be to, dėl naujosios duomenų registravimo įrangos nebereikės rūpintis veido nuotrauka – jo atvaizdas bus tiesiog nuskaitomas.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Pateikus prašymą keisti arba gauti naują pilietybę bei tapatybę patvirtinantį dokumentą, dabar jį gausime su papildomais biometriniais duomenimis – pirštų atspaudais. Be to, dėl naujosios duomenų registravimo įrangos nebereikės rūpintis veido nuotrauka – jo atvaizdas bus tiesiog nuskaitomas.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Europos Sąjungai priklausančios valstybės, įpareigotos 2004-ųjų gruodį Europos Tarybos priimto reglamento, jau kuris laikas savo piliečiams išdavinėja vadinamuosius biometrinius asmens dokumentus su veido atvaizdu. Bendrijos nare tapusi Lietuva taip pat privalėjo įgyvendinti atitinkamus bendrus reikalavimus, keliamus kelionės dokumentais laikomiems pasams. Siekiant dokumentus dar labiau apsaugoti nuo klastojimo, jie vėl bus kitokie. Pasak Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ukmergės rajono policijos komisariato Migracijos poskyrio viršininkės Jolantos Rinkevičienės, nuo birželio 28 dienos visos ES šalys pradėjo išdavinėti asmens dokumentus su įdiegtomis papildomomis saugumo priemonėmis – biometriniais pirštų atspaudais.
Naujasis biometrinių duomenų nuskaitymo įrenginys „fotografuos“ ir veidą, ir pirštus.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Taigi nuo šiol pasą turėti pageidaujančio savininko dokumente bus du biometriniai duomenys. Asmens pirštų atspaudai bus fiksuojami ne tik Lietuvos Respublikos gyventojų asmens tapatybės kortelėse bei pasuose, bet ir tarnybiniuose, užsieniečio pasuose, pilietybės ir pabėgėlio kelionės dokumentuose. Tikimasi šitaip juos apsaugoti nuo klastojimo ir kėslų pasinaudoti kitam asmeniui priklausančiu dokumentu.
Valstybės rinkliavos dydis už LR paso išdavimą (keitimą) nesikeičia: norint gauti jį bendrąja tvarka – per vieną mėnesį, tai žmogui kainuos 100 litų. Asmenims iki 18 metų ir pensinio amžiaus žmonėms – 50 litų.
Tačiau pasas, kaip minėta, yra laikomas kelionės dokumentu, reikalingu norint keliauti po užsienio šalis, nesančias Europos žemyne. Pagrindinis asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantis dokumentas, privalomas kiekvienam Lietuvos Respublikos piliečiui, yra asmens tapatybės kortelė. Ją įsigyti reikia sulaukusiesiems 16 metų (į Migracijos poskyrį jiems reikėtų kreiptis per mėnesį nuo tos dienos, kai sukako šį amžių) arba neturint iki 2003 m. sausio 1 d. išduoto LR piliečio paso. Kortelės, galiojančios mūsų šalies viduje ir Europos valstybėse, išdavimo bendrąja tvarka kaina – 80 litų. Ji neišduodama tik tiems LR piliečiams, kurie savo gyvenamąją vietą deklaravę užsienyje.
Anot J. Rinkevičienės, asmens tapatybės kortelės su savininkų pirštų atspaudais išduodamos jau nuo šių metų sausio 1 dienos. Jos atitinka ES valstybių narių išduodamų pasų ir kelionės dokumentų apsauginių savybių ir biometrikos standartus nustatančio reglamento reikalavimus bei Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos rekomendacijas.
Policijos komisariato Migracijos poskyrį ką tik pasiekė du biometrinių duomenų nuskaitymo įrenginiai, kurie naudojami diegiant šiuos duomenis į būsimus naujus ar pakeistus minėtus asmens dokumentus. Jie leis nuskaityti pirštų atspaudus, naudodamasis įrenginiu asmuo pasirašys. Be to, kreipiantis į Migracijos poskyrį nebereikės atsinešti savo nuotraukų – veido atvaizdu įrenginys taip pat „pasirūpins“ pats. J. Rinkevičienė sako, jog dabar žmonėms bus paprasčiau ne tik dėl šios naujovės – teks pildyti ir mažiau dokumentų.