Administracinius teisės nusižengimus padarę asmenys turi pasirinkimą. Jie gali sumokėti paskirtą baudą, atidirbti už ją arba iki trisdešimties parų pailsėti areštinėje. Pasirinkus pastarąją, ne tik baudos mokėti nereikia – valgis, nakvynė švarioje patalynėje nieko nekainuoja.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Komisariato viršininko pavaduotojas Aidas Dutkus pasakojo apie sustiprintą areštinės apsaugą.
Ukmergės rajono policijos komisariato areštinėje yra 14 kamerų ir karceris. Areštinėje vienu metu gali būti patalpintas 31 asmuo.
Čia laikinai „apgyvendinami“ sulaikytieji, suimtieji, nuteistieji bei administracine tvarka areštuoti asmenys. Šiuo metu areštinėje administracinį areštą atlieka 18 asmenų. Dar 65 laukia savo eilės.
„Už nieką…“
Mūsų apsilankymo metu areštinėje buvo tylu – niekas netriukšmavo, nedainavo, kumščiais durų nedaužė ir į laisvę nesiveržė. Jei ne nuolat koridoriuose kelią pastojančios keliais užraktais rakinamos grotos, atrodytų, kad kitaip čia nė nebūna.
Tokias iliuzijas išsklaidė areštinės viršininkas Egidijus Čekanauskas – būna čia visko: ryjami šaukštai, pjaustomos venos, net bandoma pabėgti.
Tądien vieni ramiai miegojo „popietinio miego“, kuris iš nuobodulio tikriausiai čia tęsiasi didžiąją paros dalį. Kiti pasivaikščiojimų kiemelyje, užuot kvėpavę grynu oru, godžiai traukė dūmą.
Vienoje kameroje lovoje gulintis jaunuolis pasirodžius žurnalistams paslėpė galvą po antklode. Tik įsitikinęs, kad niekas jo neketina slapčia fotografuoti, atsisėdo lovoje. Vardo nei pavardės sakyti nenorėjęs areštinės gyventojas šnekučiavosi noriai. Visgi nauji žmonės – ne pareigūnai, ne kameros „draugai“, kurie tuo metu naudojosi teise valandžiukę pabūti lauke.
Vyrukas prisipažino areštinėje atsidūręs antrą kartą. Gyrėsi nesąs bedarbis. Koks galėtų būti jo darbas, belieka spėlioti, nes sudėjus abi bausmes, jaunikaitis „prastūmė“ čia beveik penkiasdešimt parų.
„Kodėl jūs nenorite pasivaikščioti?“ – klausiame. „Aš ir kameroj prisivaikštau – minu ir minu pirmyn atgal“, – paaiškino. „Už ką sėdi?“ – smalsaujame. „Už nieką“, – nedvejodamas atšovė mūsų pašnekovas.
„Tai čia visi jie už nieką sėdi. Kitokio atsakymo ir nesitikėkit“, – patarė pareigūnai.
Alternatyva baudai
Ukmergės rajono policijos komisariato viršininkas Rolandas Kiškis sako, kad prie areštinės durų dėl laisvų vietų trūkumo nutįsus tokiai eilei, kai kurie nubaustieji nuo bausmės taip ir išsisuka. Mat administraciniam areštui yra taikomas vienų metų senaties terminas.
Administracinių teisės pažeidimų kodeksas leidžia nesumokėtas ir neišieškotas baudas pakeisti nemokamais viešaisiais darbais arba administraciniu areštu. Taip užuot gavus lėšų, papildančių biudžetą, iš mokesčių mokėtojų pinigų yra išlaikomi nusikaltimus ar administracinius prasižengimus padarę asmenys.
Anot viršininko, persikėlus į naujas komisariato patalpas, areštinė tapo ypač „populiari“. Vidutinis paros vidurkis anksčiau buvo 13, dabar jis išaugo dvigubai.
„Dauguma čia sėdinčių niekur nedirba, neturi kuo baudos susimokėti. O apie viešuosius darbus jie net negalvoja – vietoj jų pasirenka areštinę. Jei gali šiltai nieko neveikdamas pasėdėti, kam dirbti?“ – sako pašnekovas.
Skolos nelieka
Administracinis areštas gali būti skiriamas iki 30 parų, nežiūrint to, kokio dydžio baudą už pažeidimą skyrė teismas. Viena areštinėje praleista para „atperka“ 20 litų nesumokėtos baudos. Pasibaigus maksimaliam arešto terminui, prasižengėliai gali atsikratyti ir 600, ir 4000 litų baudos.
Viršininkas dėl tokios nelygybės įžiūri spragą Administracinių teisės pažeidimų kodekse. „Tai turėtų būti traktuojama kaip neatlikta bausmė ir asmenims turėtų būti „prikabinama“ skola. Ją būtų galima išskaičiuoti iš atlyginimų, jiems pradėjus dirbti“, – svarsto jis.
Kai kurie asmenys taip įsigudrina, kad areštinėje gyvena nuolat. Išėję į laisvę, pasistengia ką nors iškrėsti ir būna grąžinami pareigūnų priežiūron. Yra per metus čia praleidžiančių po penkis-šešis mėnesius.
Maisto neragavo
Per metus Ukmergės rajono policijos komisariato areštinėje laikomi asmenys iš valstybės biudžeto „suvalgo“ 100 tūkstančių litų. Per mėnesį vienam „gyventojui“ išleidžiama apie tūkstantį litų.
Policijos komisariatas yra sudaręs sutartį su VšĮ „Kretingos maistas“. Areštantų dienos normai skiriama 9,3 lito. „Pats nesu ragavęs to maisto. Bet manau, kad maitinami jie visai padoriai – niekas nesiskundė“, – sako viršininkas.
Racionas ne itin įvairus, bet vargu ar geriau maitinami šalies ligoninėse besigydantys pacientai. Pusryčiams ir vakarienei – sumuštiniai su sūriu bei dešra, po riekę duonos bei batono, vadinama balta mišrainė arba salotos su silke. Pietums – lėkštė sriubos, mėsiškas patiekalas su garnyru, kompotas ir po keletą riekučių duonos. Maistas gaminamas „Šilo“ vidurinės mokyklos virtuvėje, pristatomas termosuose ir patiekiamas vienkartiniuose induose.
Tvirčiausia valiuta
Tokioje švarioje, kartą per savaitę keičiamoje patalynėje ne vienas iš čia laikomų asmenų namuose vargu ar miega. Už skalbyklos paslaugas moka komisariatas. Taip pat kasmet nemaža sumelė išleidžiama vaistams. Populiariausi – raminantieji bei nuskausminantieji vaistai.
R. Kiškis mano, kad sąskaitos už elektrą sumažėtų, jei areštuotieji būtų apmokestinti mokesčiu už sunaudotą elektros energiją arba ribojamas naudojimosi laikas. „Kokių tik prietaisų jie čia neturi – pradedant spiralėmis arbatai virti, baigiant radijo imtuvais ir televizoriais“, – pasakoja jis. Visus juos įjungus, elektros skaitiklis areštinėje švilpte švilpia.
Ką ne ką, o stiprią arbatą, vadinamą čefyrą, tai jie mėgsta. Dar viena labai tvirta valiuta tarp areštinės gyventojų – rūkalai. Cigaretėms pabrangus, artimieji vis rečiau jomis lepina, taigi tenka pasitelkti savo išmonę.
Kartais dėl rūkalų net bado streiką paskelbia. Apie vieną tokį streiką papasakojo komisariato viršininko pavaduotojas Aidas Dutkus: „Vienas nepilnametis iškėlė ultimatumą – arba duodat cigarečių, arba skelbiu bado streiką. O paties vienoje rankoje stora duonos riekė, kitoje – dešros gabalas.“ Bepigu bado streikus skelbti, kai artimiesiems kartą per dvi savaites leidžiama atitempti dešimt kilogramų sveriantį lauknešėlį.
Transporto priemonės – draudžiamos
Draudžiamų atnešti suimtiesiems daiktų sąrašas ilgas. Šalyje galiojančios areštinių tvarkos taisyklės čia įnešti draudžia ne tik šaunamuosius ginklus, narkotines medžiagas, topografinius žemėlapius, kompasus bei karinę uniformą, bet ir transporto priemones. Sunku įsivaizduoti, kokia transporto priemonė keliolikos kvadratinių metrų ploto kameroje būtų naudinga čia atliekančiajam bausmę.
Areštinės prižiūrėtojai kruopščiai patikrina visus į kameras patenkančius daiktus. Tačiau, anot pavaduotojo, ne iš karto ir jie kiekvieną gudrybę perkanda. Jis prisimena nutikimą senojoje komisariato areštinėje. „Sykį rytą ateinam į vieną kamerą – visi girti. Pagalvojom, gal per mūsų neapsižiūrėjimą tarp daiktų alkoholio paslėpta buvo. Keisčiausia pasirodė, kai kelis rytus – vis tas pats vaizdelis – visi toje kameroje kaip po gerų išgertuvių. Pavyko išsiaiškinti – susirado gudruoliai sienoje kelių centimetrų dydžio plyšelį, per kurį geradariai iš gatvės vieną žarnelės galą į butelį įmerkę, kitą į kamerą įleido“, – pasakoja A. Dutkus.
Nerašytos taisyklės
Areštinėje galioja ir nerašytos taisyklės. Nes areštinė – lyg mažas kalėjimas.
„Gyventojai“ pasiskirstę į tam tikras kastas. Nesusodinsi į vieną kamerą nuskriaustųjų – kalėjimų žargonu vadinamų „ožiais“ ir „gaidžiais“ – su aukštesnių kastų atstovais. „Na, būtų blogai“, – daug neaiškina pareigūnai.
Vis tik daugeliui palyginti su kasdiene buitimi gyvenimo sąlygos – beveik karališkos: kartais niekur nedirbančiam žmogui net tris kartus per dieną gaunamas maistas – prabanga.
Bet nelaisvės dienos, matyt, visiems prailgsta, nes pramogų sąrašas kameroje labai jau ribotas. Viena jų – ant popieriaus nusipieštos kortos (tikras draudžia areštinės režimo taisyklės).
Prarijo tris šaukštus
Areštinėje neseniai pradėta kaupti biblioteka. Tačiau, anot pareigūnų, knygas skaito tik „rimti“ kaliniai. „Rimtas“ šiuo atveju turėtų reikšti nelaisvėje ne mėnesį ir ne du praleidusį kalinį.
Dar lieka pasivaikščiojimai mažame vidiniame kiemelyje. Arba galima rašyti. Per metus tikriausiai tonos popieriaus prirašoma – taip areštinės gyventojai stumia nuobodžias dienas, slenkančias tarp keturių sienų. Populiariausi „žanrai“ – laiškai ir skundai.
Panašu, kad ilgas laisvalaikis areštinėje tiesiog lavina nuteistųjų fantaziją. Sykį vienas susigalvojo originalią pramogėlę – atneša prižiūrėtojas pietus, o tas kapt už šaukšto ir… prarijo. Puolė pareigūnai į paniką, gydytoją iškvietė. Medikai nuramino – operacijos nereikia.
Kameros fakyras po to dar kelis šaukštus prarijo, bet paskui pačiam toks „maistas“ nusibodo. Medikų pagalbos prireikė kitam – venas vienkartiniu skutimosi peiliuku persipjovusiajam.