„Ukmergės žiniose“ jau rašėme, kad mūsų rajono politikų nesutarimus gvildena Vyriausioji tarnybinės etikos komisija – Seimo įsteigta priežiūros institucija.
Autorės nuotr.
Neseniai jai perduotas dar vienas skundas – opozicija kreipėsi dėl Giedriaus Pociaus skyrimo UAB Ukmergės butų ūkio direktoriumi.
Šią savaitę Ukmergės rajono savivaldybės tarybos opozicija išsiuntė Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) adresuotą pareiškimą.
Jame prašoma ištirti, ar neprasilenkiama su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymu, UAB Ukmergės butų ūkio direktoriumi skyrus G. Pocių, praeitą kadenciją dirbusį Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju.
Minėto įstatymo 18 straipsniu nustatomi apribojimai pasibaigus tarnybai: „Asmuo, nustojęs eiti pareigas valstybinėje tarnyboje, vienerius metus neturi dirbti įmonės vadovu, vadovo pavaduotoju, būti įmonės tarybos ar valdybos nariu, taip pat eiti kitas pareigas, tiesiogiai susijusias su sprendimų priėmimu įmonės valdymo, turto tvarkymo, finansų apskaitos bei kontrolės srityse, jeigu per paskutinius darbo metus jo tarnyba buvo tiesiogiai susijusi su šių įmonių veiklos priežiūra ar kontrole arba jeigu asmuo dalyvavo svarstant ir priimant palankius šioms įmonėms sprendimus konkurso ar kitokiu būdu teikti valstybės užsakymus ar finansinę paramą“.
G. Pocius buvo atleistas iš rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigų balandžio 14 dieną. Po to iki balandžio 24-osios tarybos sprendimu ėjo savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. Ukmergės butų ūkio vadovu paskirtas birželio 25 dieną vykusiame rajono tarybos posėdyje.
Tuomet Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Ukmergės skyriaus pirmininkas Juozas Varžgalys pareiškė, kad skyrimas į šias pareigas pažeidžia Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą.
Opozicijai buvo paaiškinta, kad jokių tiesioginių sprendimų, liečiančių Butų ūkio sritis, G. Pocius nepriiminėjo, savo parašu netvirtino. Ir tai, anot valdančiųjų, reiškia, kad įstatymas neperžengtas.
Tuo tarpu opozicijos tokie paaiškinimai netenkino ir į VTEK nukeliavo skundas. Tarybos opozicinių frakcijų narių vardu jį pasirašęs J. Varžgalys teigia esant įrodymų, jog savivaldybės įmonės vadovu paskirtas asmuo sprendimus dėl jos veiklos darė ir anksčiau.
„Turime konkrečius, tai įrodančius dokumentus, kuriuos ir pridėjome prie savo pareiškimo“, – pasakojo J. Varžgalys.
Kaltinimus atmeta
Pats UAB Ukmergės butų ūkio direktorius G. Pocius teigia šiuos kaltinimus laikąs nepagrįstais. „Dirbdamas direktoriaus pavaduotoju kažkokių sprendimų nepriėmiau, darbo grupės veikloje nedalyvavau“, – sakė jis.
Paklaustas, kokius, jo nuomone, dokumentus prie skundo pridėjo opozicija, G. Pocius svarstė, jog tai galėtų būti su pirties reikalais susiję dokumentai. „Bet tai nebuvo mano sprendimai – tai buvo administracinis darbas“, – kliūčių neįžiūri pašnekovas.
Du skundai dar tiriami
„Ukmergės žiniose“ taip pat rašėme apie kitus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vykdomus tyrimus, susijusius su mūsų rajono reikalais. Vienas jų – dėl tarybos narės Airos Dudėnienės elgesio. Politikė nenusišalino, posėdžio metu svarstant klausimą apie gatvės Želvos seniūnijoje, Laumėnų kaime, kurioje pati gyvena, asfaltavimą. Opozicija komisijos prašė ištirti, ar nebuvo supainioti vieši ir privatūs interesai.
Taip pat komisija tiria, ar buvusio rajono mero Vydo Paknio skyrimas savivaldybės įmonės UAB „Ukmergės šiluma“ direktoriumi nesikerta su jau minėtu Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 18 straipsniu.
Ginčai atsiduria net teismuose
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos patarėja Gintarė Norkūnaitė „Ukmergės žinioms“ sakė, jog tyrimas dėl A. Dudėnienės ir V. Paknio vyksta. Išvadų, pasak pašnekovės, galima tikėtis rugpjūčio mėnesį.
Artimiausiu metu turėtų būti pradėtas tirti ir G. Pociaus buvusių bei esamų pareigų suderinamumas.
G. Norkūnaitė paaiškino, kad komisijai priėjus prie išvados, kad V. Paknio arba G. Pociaus skyrimas į direktoriaus pareigas prieštarauja įstatymui, komisija pasiūlytų jiems atsistatydinti iš užimamų pareigų.
Tokiais atvejais, kuomet į pasiūlymą nesureaguojama, komisija paprastai kreipiasi į teismą dėl darbo sutarties, sudarytos pažeidžiant įstatymo nuostatas, nutraukimo.
Tuo tarpu esant komisijos išvadoms, kad A. Dudėnienė pažeidė viešus ir privačius interesus, tokių griežtų sankcijų įstatymas savivaldybių tarybų nariams nenumato.
Anot G. Norkūnaitės, tai daugiau reikštų nepriekaištingos reputacijos praradimą.
Tačiau politikui tai turėtų būti svarbu – juk visi komisijos sprendimai yra skelbiami viešai. Galima sakyti, taip atiduodama rinkėjų teismui.
Ligita JUODVALKIENĖ