Ar esate laimingas, jei neturite bent vieno danties?

Autorius Ukmergės žinios
Ar esate laimingas

[pb_row][pb_column span=”span12″][pb_text width_unit=”%” enable_dropcap=”no” appearing_animation=”0″ ]

Kiekvienas žmogus turi 32 nuolatinius dantis. Tačiau tai – tik teorinis faktas, nes iš tiesų, prieš kelerius metus Lietuvoje atlikto tyrimo duomenimis, beveik kas antras apklaustasis nurodė, jog yra netekęs nuo 1 iki 5 dantų.

Žmonės dažnai yra įsitikinę, kad dantų netenkama dėl amžiaus, genetikos ar sveikatos būklės, tačiau tai ne visuomet yra tiesa. Tampa svarbu išsiaiškinti, kur slypi tikrosios pavienių dantų netekimo priežastys, kaip tai pakeičia mūsų gyvenimą ir ką reikėtų daryti, norint sugrąžinti prarastus dantis.

Kaip prarandami dantys?

Pagrindinės pavienių dantų netekimo priežastys yra dantų gedimai ir periodonto ligos, tačiau jų esama ir daugiau. Tai patvirtina ir Vilniaus odontologijos centro gydytoja odontologė, burnos chirurgė Jolanta Buinovska. „Žinoma, vieno ar kelių dantų netekti galima dėl kai kurių dantų būklę kritiškai pabloginančių ligų: karieso, abrazijos, dantenų ar periodonto ligų, tačiau dantų praradimą kartais nulemia ir nelaimingi atsitikimai, pavyzdžiui, sportinės traumos, taip pat neteisingai atliktas dantų gydymas ar protezavimas“, – pasakoja specialistė.

Jolanta Buinovska taip pat mini dar vieną netikėtą dantų netekimo priežastį: „Ironiška, tačiau dantų praradimo priežastimi gali tapti būtent dantys, kurių jau netekome. Taip yra todėl, kad praradus vieną ar kelis dantis, burnoje likę sveiki dantys pradeda krypti į tuščius tarpus, kol galiausiai taip pat iškrenta.“

Prastėja ne tik sveikata, bet ir emocinė būklė

Dantys – harmoninga sistema. Prarastus vieną ar kelis dantis derėtų atstatyti kuo greičiau, tačiau pacientai to daryti dažniausiai neskuba, ypač jeigu tai nėra vizualiai pastebimas trūkumas. Pavyzdžiui, dažnai trūkstamas krūminis dantis nekelia jokio susirūpinimo, nes nėra pastebimas kalbant ar šypsantis. „Būtent krūminiams dantims tenka pagrindinis kramtymo krūvis, nuo jų priklauso sukandimo aukštis, apatinio žandikaulio sąnario būklė ir gretimų dantų padėtis. O ką jau kalbėti apie fizinį ir psichologinį diskomfortą, kurį patiria žmogus, turėdamas beviltiškai sugedusį ar prarastą dantį“, – pasakoja Jolanta Buinovska.

Nepriklausomai nuo to, kurioje burnos ertmės vietoje netekote danties, tai žymi negrįžtamų pokyčių pradžią. Visų pirma, dėl šios priežasties suprastėja sveikatos būklė – tampa sudėtingiau kramtyti tam tikrus maisto produktus, tad mityba tampa nepilnavertė ir trikdoma virškinimo sistemos veikla. Be to, burnoje likę sveiki dantys netenka atramos ir slenka žemyn, o trūkstamo danties vietoje ilgainiui pradeda tirpti žandikaulio kaulas. Gydytoja odontologė, burnos chirurgė taip pat pabrėžia, kad dantų praradimas neigiamai veikia ne tik sveikatą, bet ir emocijas. „Tokie žmonės jaučiasi prislėgti, vengia bendrauti, slepia šypseną bei privalo rinktis maistą ne pagal savo norus, o pagal galimybes. Netekus dantų, po kurio laiko pasikeičia ir žmogaus išvaizda, atsiranda nenatūraliai atrodančios, sendinančios raukšlės. Po tokių pokyčių dauguma žmonių tikrai nesijaučia laimingi ir patiria nuolatinį diskomfortą“, – teigia ji.

Išsigelbėjimas – momentinis implantavimas

Susitaikyti su dantų netekimu ir šio trūkumo keliamais nepatogumais – ne išeitis. Vienas efektyviausių ir patikimiausių sprendimo būdų – dantų atkūrimas implantais. Praradus vieną ar kelis dantis, galima pritaikyti momentinio implantavimo gydymo metodiką. Tai – būdas, leidžiantis sriegti implantą į ką tik pašalinto nekokybiško danties vietą. Iš karto po danties pašalinimo ir implanto sriegimo pritvirtinamas laikinasis dantis. Tai ypač svarbu kalbant apie estetiką, nes pacientas nė vienos dienos nebūna be danties, todėl nesutrinka jo darbinė veikla ir socialinis gyvenimas. „Dantų implantas apsaugo gretimus dantis nuo pasislinkimo, o žandikaulio kaulą – nuo tirpimo. Ant implanto tvirtinama karūnėlė atrodo ir funkcionuoja lygiai taip pat kaip natūralus dantis. Didžiausias momentinio implantavimo privalumas yra tas, kad gydymas atliekamas maksimaliai greitai – sugedusiam ar prarastam dančiui atstatyti paprastai pakanka vos kelių vizitų pas odontologą“, – pasakoja Jolanta Buinovska.

Gydytoja taip pat atskleidžia, kad Vilniaus odontologijos centre prieinamos universalios gydymo dantų implantais galimybės, pritaikomos prie kiekvieno individualaus atvejo. Šiame centre sriegiami visame pasaulyje pripažinti švediški implantai, tinkami esant įvairiems žandikaulio kaulo defektams.

Dantų atkūrimas pasitelkiant implantus padeda ne tik užtikrinti tinkamą sveikatos būklę, bet ir sugrąžina gyvenimo kokybę visiems pavienių dantų netekusiems pacientams. Su tuo sutinka ir Vilniaus odontologijos centro gydytoja odontologė, burnos chirurgė. „Pritaikius momentinio implantavimo gydymo metodiką, žmogus pagaliau gali nevaržomai šypsotis ir kramtyti maistą, nesutrinka nei darbinė veikla, nei socialinis gyvenimas ir visam laikui atsisveikinama su nepatogumais, kuriuos teko patirti neturint dantų“, – šypsosi ji.

 

Užs. Nr. 351

[/pb_text][pb_buttonbar el_title=”Button Bar 1″ div_margin_top=”-6″ buttonbar_alignment=”center” buttonbar_show_title=”yes” buttonbar_show_icon=”yes” buttonbar_group=”no” appearing_animation=”0″ ][pb_buttonbar_item button_text=”Registruotis į seminarą” link_type=”url” button_type_url=”https://www.voc.lt/seminaras/” open_in=”new_browser” button_size=”btn-lg” button_color=”btn-success” ][/pb_buttonbar_item][/pb_buttonbar][/pb_column][/pb_row]

TAGGED:
Dalintis

Nuotraukų galerija:

jei neturite bent vieno danties? /

jei neturite bent vieno danties? /

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *