Ukmergės savivaldybėje vykusiame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Neįgaliųjų reikalų departamento organizuojamame forume „Kartu veikime drąsiai“ aptarti neįgaliuosius bei juos vienijančias organizacijas liečiantys klausimai. Į renginį rinkosi ne tik mūsų, bet ir aplinkinių rajonų neįgaliuosius vienijančių visuomeninių organizacijų atstovai.
Autorės nuotr. Problemas išsakiusieji sulaukė socialinės apsaugos ir darbo viceministro Algirdo Šešelgio pažadų.
Forume dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras Algirdas Šešelgis, Lygių galimybių skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė, Ukmergės rajono savivaldybės vadovai, Socialinės paramos skyriaus specialistai.
Viceministras A. Šešelgis pabrėžė, kad neįgaliuosius liečiantys klausimai nuolat keliami ir derinant ministerijos vykdomą politiką su kitomis ministerijomis. Taip spendžiami neįgaliųjų medicinos priežiūrą, neįgaliųjų įrangą, ortopedines priemones, transporto lengvatas liečiantys klausimai.
Pasak viceministro, šiuo metu sprendžiama, kaip pritaikyti pagalbos telefono skambučius, kad galėtų naudotis turintieji klausos negalią.
Išnaudotos ne visos galimybės
Lietuvoje gyvena 168 tūkstančiai neįgaliųjų. Iš jų apie 45 tūkstančius – dirbantieji. Darbo biržoje įregistruota apie 10,7 tūkstančio negalią turinčių bedarbių. Pasak E. Čaplikienės, praktika rodo, kad registruotis darbo biržoje tikslinga – du trečdaliai neįgaliųjų darbą susiranda. Valstybė neįgaliųjų užimtumui per metus skiria 55 mln. litų.
Ukmergės rajone neįgalieji sudaro apie 10 proc. nuo visų gyventojų. Šalies vidurkis – apie 9 proc.
Pranešėja pabrėžė Ukmergėje įžiūrinti spragą, mažinančią neįgaliųjų įsidarbinimo galimybes – mūsų rajone nėra nė vienos socialinės įmonės, kurioje galėtų dirbti žmonės su negalia.
Ministerijos atstovė informavo, kad parengtas projektas, jog renovuojant pastatus būtų atsižvelgta į jų pritaikymą neįgaliųjų poreikiams. Anot jos, tikrai neturi taip būti, kad renovuojama mokykla, o joje neįrengiamas liftas negalią turintiems vaikams.
Pritaikomi pagal prašymus
Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Valdonė Ginaitienė pasakojo, kad šiemet rajone penki būstai pritaikyti judėjimo negalią turintiems gyventojams. Šios priemonės įrengiamos pagal gyventojų pageidavimus. Dažniausiai prašoma praplatinti duris, įrengti dušo kabiną, įrengti liftą ar nuožulnų įvažiavimą.
Mūsų savivaldybėje yra įsteigta neįgaliųjų reikalų komisija.
Forume aptartos aktualios temos bei konkrečios situacijos.
Ukmergės krašto neįgaliųjų sąjunga vienija 750 įvairią negalią turinčių narių. Sąjungos pirmininkė Lionė Aleksienė pasakojo, kad paslaugas jie teikia ne tik savo nariams, bet ir viso rajono neįgaliesiems.
Ji išsakė problemą, atsirandančią dėl vykdomo projekto teikiant socialines paslaugas neįgaliesiems finansavimo aprašo. Jis neatitinka neįgaliųjų specialiųjų poreikių – nėra įtraukta tų paslaugų, kurias negalią turinčiam žmogui yra gyvybiškai svarbu gauti.
„Mes žinom, ko reikia neįgaliam rajono žmogui, bet esame ribojami nustatyto finansavimo aprašo ir negalim padėti“, – guodėsi L. Aleksienė. Jai pritarė ir kitų organizacijų atstovai.
Ministerijos atstovai patikino, kad aprašas bus peržiūrėtas ir pakoreguotas. Ukmergės krašto neįgaliųjų sąjungai taip pat buvo pažadėta paieškoti galimybių pakeisti seną ir nuolat gendantį autobusiuką. Juo žmonės vežiojami į gydymo įstaigas, reabilitacijos centrus, atlikti dializę.
Ukmergės rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkė Zita Kviklienė išsakė pastebėjimus apie realių poreikių netenkinančią tvarką slaugant onkologinėmis ligomis sergančius ligonius.
Renginiai turėtų būti bendri
Ukmergės rajono meras Vydas Paknys domėjosi, ar daug pastangų reikia įdėti organizacijų atstovams, kad neįgalus žmogus įsijungtų į visuomeninį gyvenimą – dalyvautų muzikiniuose kolektyvuose, sporto komandose.
E. Čaplikienė sako, kad šiuo metu skatinamos bendros integruotos kolektyvų veiklos. Linkstama prie to, kad išnyktų neįgaliųjų koncertai, sporto renginiai, mugės, stumiantys žmones su negalia į socialinę atskirtį. Ji priminė, kad savivaldybėse organizuojant renginius reikėtų prisiminti ir apie tai, kad jame turi būti patogu dalyvauti ir neįgaliesiems.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ