Apsileidėliams sodininkams pirmąsyk skirtos baudos

Ap­leis­tų so­dų skly­pų sa­vi­nin­kų lau­kia ne­ma­lo­nu­mai. So­dų skly­pe­lių daug me­tų ne­pri­žiū­rin­čius as­me­nis pra­dė­ta baus­ti. Že­mėt­var­ki­nin­kai pa­tik­ri­no vie­nos so­dų ben­dri­jos ap­si­lei­dė­lius ir sky­rė jiems pi­ni­gi­nes bau­das. To­kių griež­tų sank­ci­jų mū­sų ra­jo­ne im­ta­si pir­mą kar­tą.

 

Vil­ma NEMUNAITIENĖ

 

06-03-1_straipsnio_1_nuotr

Gedimino Nemunaičio nuotr. Sodų sklypus tvarko anaiptol ne visi.

Ra­jo­ne šiuo me­tu yra 19 so­dų ben­dri­jų, ku­rios už­ima 350 hek­ta­rų že­mės plo­tą. Ši­tas di­džiu­lis že­mės ma­sy­vas pa­da­lin­tas į maž­daug 3000 skly­pe­lių. Kai ku­rie jų me­tų me­tus sto­vi ap­leis­ti, pik­tžo­lė­ti, pa­vir­tę ne­įžen­gia­mais džiun­gly­nais.

So­dų pir­mi­nin­kams ir tvar­kin­gų so­dų šei­mi­nin­kams tai – tik­ras gal­vos skaus­mas. Juk ap­leis­ti so­dai ne tik dar­ko es­te­ti­nį vaiz­dą, bet ir tam­pa pik­tžo­lių pla­ti­ni­mo bu­vei­ne, čia me­ta­mos šiukš­lės ir se­ni ra­kan­dai. To­kių skly­pų sa­vi­nin­kai ne­mo­ka mo­kes­čių.

Uk­mer­gės so­di­nin­kai šie­met nu­ta­rė ne­be­ken­tė­ti ir su ap­si­lei­dė­liais ko­vo­ti tei­si­nė­mis prie­mo­nė­mis. Su to­kiu pra­šy­mu jie krei­pė­si į Na­cio­na­li­nės že­mės tar­ny­bos prie Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos Uk­mer­gės že­mėt­var­kos sky­riaus spe­cia­lis­tus. Šio sky­riaus ve­dė­ja Lai­mu­tė Vi­li­mie­nė sa­kė, kad pir­mo­sios ben­dri­jos, ku­rių pir­mi­nin­kai pa­tei­kė ne­pri­žiū­ri­mų skly­pe­lių są­ra­šus, – „Pu­še­lė“ ir Sta­ti­kų.

 

Su­griež­tin­ta at­sa­ko­my­bė

 

Pa­sak ve­dė­jos, šiuo me­tu yra su­griež­tin­ta at­sa­ko­my­bė už že­mės ne­pri­ežiū­rą. Ad­mi­nist­ra­ci­nių tei­sės pa­žei­di­mų ko­dek­so 100 straips­nis skel­bia, kad že­mės sa­vi­nin­kai ar­ba nau­do­to­jai, ku­rie že­mę nau­do­ja ne pa­gal pa­skir­tį, ga­li bū­ti bau­džia­mi nuo 250 iki 500 li­tų bau­da.

Uk­mer­gės že­mėt­var­kos sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Jur­gi­ta Ra­zu­mie­nė pa­sa­ko­jo, kad „Pu­še­lės“ ben­dri­jo­je bu­vo pa­tik­rin­ta 12 ap­leis­tų skly­pe­lių. Iš­kvie­tus ir įspė­jus jų sa­vi­nin­kus, aš­tuo­ni sa­vo skly­pe­lius ap­tvar­kė. Li­ku­siems ke­tu­riems, ne­krei­pu­siems į įspė­ji­mus dė­me­sio, va­do­vau­jan­tis Ad­mi­nist­ra­ci­nės tei­sės pa­žei­di­mo ko­dek­su su­ra­šy­ti ad­mi­nist­ra­ci­nės tei­sės pa­žei­di­mo ak­tai.

Ap­leis­ti skly­pe­liai so­dų tik­rai ne­pri­mi­nė – jie bu­vo ap­au­gę ne tik žo­ly­nais, bet ir krū­my­nais ar net lau­ki­niais me­džiais.

 

Au­gi­na vais­ta­žo­les?

 

Pa­sak J. Ra­zu­mie­nės, ke­ti­nant baus­ti ne pa­gal pa­skir­tį že­mę nau­do­jan­čius pi­lie­čius ne­iš­ven­gia­ma kon­flik­tų ir gin­čų.

Vie­no to­kių skly­pų, ku­ria­me iš ap­griu­vu­sių pa­ma­tų au­ga me­džiai, sa­vi­nin­kė tvir­ti­no, kad čia tik­rų tik­riau­sias so­das, ku­ria­me ji au­gi­na vais­ta­žo­les…

Kad iš­ki­lus tei­si­niams gin­čams ne­lik­tų be įro­dy­mų, že­mėt­var­ki­nin­kai baus­tų as­me­nų skly­pus fo­to­gra­fuo­ja.

 

06-03-1_straipsnio_2_nuotr

Šis kim­sy­nas do­ku­men­tuo­se va­di­na­mas so­do skly­pu.


Ki­tą sa­vai­tę že­mėt­var­ki­nin­kai lan­ky­sis Sta­ti­kų so­dų ben­dri­jo­je. Šios ben­dri­jos pir­mi­nin­kas Jo­nas Za­le­pū­ga sa­ko, kad pas juos ap­si­lei­dė­lių pa­ly­gin­ti nė­ra daug. Vi­siš­kai ne­pri­žiū­ri­mus skly­pe­lius ga­li­ma ant pirš­tų su­skai­čiuo­ti. Ta­čiau no­rė­tųs, kad ir jų ne­lik­tų, o tu­rin­tys tur­tą žmo­nės juo rū­pin­tų­si. „Ma­nau, kad bau­dos taps ge­ra pre­ven­ci­ne prie­mo­ne, ska­ti­nan­čia ki­tus rū­pin­tis že­me“, – sa­ko pir­mi­nin­kas. Jam keis­ta, kad ap­leis­tų skly­pe­lių sa­vi­nin­kai nė­ra nei kur pra­din­gę ar de­gra­da­vę as­me­nys. At­virkš­čiai – tvar­kin­gi ir iš­si­la­vi­nę, ta­čiau ma­nan­tys, kad nie­kas ne­ga­li jų pri­vers­ti dirb­ti sa­vo že­mę.

Nors ra­jo­no so­dų ben­dri­jo­se ap­leis­tų skly­pe­lių yra daug, že­mėt­var­ki­nin­kų pa­gal­bos lig šiol ki­tų ben­dri­jų pir­mi­nin­kai ne­pra­šė.

 

Tik­ri­na ne tik so­dus

 

Va­do­vau­jan­tis Že­mės įsta­ty­mu šiuo me­tu že­mėt­var­ki­nin­kai tik­ri­na ne tik ne pa­gal pa­skir­tį nau­do­ja­mus so­dų skly­pus, bet ir ki­tus že­mės ma­sy­vus. Pir­miau­siai – že­mės plo­tus, esan­čius iki 500 met­rų nuo au­to­stra­dos. Čia taip pat ras­ta pa­žei­di­mų – krū­mais ap­au­gu­sių te­ri­to­ri­jų. Nors per­nai jų sa­vi­nin­kai bu­vo įspė­ti, nė vie­nas į įspė­ji­mus ne­re­a­ga­vo, tad šį­syk bu­vo nu­baus­ti ad­mi­nist­ra­ci­ne tvar­ka.

 

Lau­kia pra­ne­ši­mų

 

Dėl ap­lai­džiai tvar­ko­mų že­mių gy­ven­to­jai ra­gi­na­mi kreip­tis ne tik į že­mėt­var­ki­nin­kus, bet ir į Au­ga­li­nin­kys­tės tar­ny­bą prie Že­mės ūkio minis­te­ri­jos. Uk­mer­gės ir Jo­na­vos ra­jo­nus ap­tar­nau­jan­tis šios tar­ny­bos spe­cia­lis­tas Al­gir­das Gerd­vi­lis pri­me­na sa­vo mo­bi­laus te­le­fo­no numerį – 8 618 66376. Šiuo te­le­fo­nu ga­li­ma pra­neš­ti apie ne pa­gal pa­skir­tį nau­do­ja­mas, krū­mais, ša­bakš­ty­nais ap­leis­tas ūki­nin­kų že­mes ir so­dų skly­pus.

A. Gerd­vi­lis sa­ko, kad la­bai daug pra­ne­ši­mų iš mū­sų ra­jo­no ne­su­lau­kia. Pa­grin­di­nė bė­da ta, kad kar­tais sun­ku nu­sta­ty­ti ap­si­lei­dė­lių ta­pa­ty­bes. O pra­ne­šęs apie ap­leis­tą že­mę žmo­gus tu­rė­tų ne tik  nu­ro­dy­ti, kur toks skly­pas yra, bet ir kam jis pri­klau­so.

 

Sun­ku nu­sta­ty­ti sa­vi­nin­kus

 

Į įvy­kio vie­tą at­vy­kęs ir pa­žei­dė­ją nu­sta­tęs Au­ga­li­nin­kys­tės tar­ny­bos spe­cia­lis­tas, va­do­vau­da­ma­sis Ad­mi­nist­ra­ci­nių tei­sės pa­žei­di­mų ko­dek­so 107 straips­niu, ap­si­lei­dė­liui taip pat ga­li skir­ti bau­dą. Mi­nė­ta­me straips­ny­je skel­bia­ma, kad že­mės sa­vi­nin­kams ir nau­do­to­jams, ku­rie ne­si­i­ma ko­vos su pik­tžo­lė­mis, au­ga­lų ken­kė­jais ir li­go­mis, pir­mą kar­tą ga­li bū­ti ski­ria­ma iki 100 li­tų bau­da.

Kal­bin­ti tar­ny­bų spe­cia­lis­tai ti­ki­na, kad at­lik­ti sa­vo dar­bą jiems la­biau­siai truk­do tai, kad sun­ku nu­sta­ty­ti ke­lis kar­tus per­par­duo­tos že­mės sa­vi­nin­kus. Ne­įma­no­ma nu­baus­ti ir sa­vi­nin­kų, ofi­cia­liai ne­įtei­si­nu­sių sa­vo nuo­sa­vy­bės.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *