Artėjant Visų šventųjų dienai ir Vėlinėms kapinėse prasideda darbymetis. Lietuviams šios šventės labai svarbios – kapai skęsta gėlių ir žvakių jūroje.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Gyventojai raginami uždegti žvakelę ir ant apleisto kapo.
Rūpesčių padaugėja ir miesto seniūnijos darbuotojams – ant jų pečių ne tik kapinių takai ir bendro naudojimo vietos, bet ir apleistos kapavietės.
Ukmergės miesto seniūnijos kapinių prižiūrėtojas Jonas Motiejūnas pasakoja, kad masinei kapinių lankymo dienai ruošiamasi iš anksto – prieš mėnesį iki Vėlinių.
Į kapines mestos beveik visos seniūnijos pajėgos. Jas tvarko dešimt pagal viešuosius darbus dirbančių bei už pašalpas atidirbančių žmonių.
Nors kapinės niekuomet nedingsta iš seniūnijos specialistų akiračio – paprastai kasdien šiems darbams siunčiami 2–3 darbininkai.
Ukmergės miesto seniūnija prižiūri Dukstynos, Vaižganto, Pašilės, Karių, Sentikių bei Stačiatikių kapines. Visos drauge užima solidų – apie 15 hektarų – plotą.
Pasak J. Motiejūno, vien lapus nugrėbstyti tokiame plote – didžiulis darbas. O kur dar apleisti kapai?
Tvarkyti tenka seniūnijai
Neprižiūrimus kapus galima pavadinti „valdiškais“. Mat jų tvarkymas tampa seniūnijos rūpesčiu.
Labiausiai pasidarbuoti tenka Vaižganto kapinėse – lapuočiai medžiai jas padengia storu kilimu. „Sugrėbstai krūvas lapų, o kitą dieną visos kapinės vėl jais nuklotos“, – sako V. Motiejūnas.
Šiose kapinėse ir apleistų kapaviečių daugiausia. Šiuo metu iš registruotų 2400 kapaviečių – apie šimtas niekieno nebeprižiūrimų.
„Vaižganto kapinės – vienos seniausių Ukmergėje. Vieni čia palaidotųjų artimieji jau išmirę, o likę tolimi giminės tuos kapelius primiršo. Kiti gal į užsienius išvyko ir prižiūrėti nebėra kam“, – svarsto pašnekovas.
Dukstynos kapinės – vienos didžiausių respublikoje. Nuo 1977 metų veikiančioje amžino poilsio vietoje jau atgulė beveik 8 tūkstančiai žmonių. Šiuo metu teritorija užima daugiau kaip 8 hektarus. Nors kapinės gerokai „jaunesnės“ už Vaižganto, apleistų kapelių taip pat nemažai.
Anot J. Motiejūno, kapaviečių, kuriose asmenys palaidoti savivaldybės lėšomis, kauburėliai dažniausiai taip ir lieka žolėmis želti. Jomis ir toliau tenka rūpintis seniūnijai.
Kaimynai neabejingi
Pašilės kapinėse situacija išskirtinė. Nors čia taip pat nemažai apleistų kapelių, daugelį jų aptvarko kaimyninius kapus prižiūrintys žmonės.
„Grėbstydami lapus nuo savo artimųjų kapų, aprenka juos ir nuo šalimais esančių. Juk pastebi, kad šiais pasirūpinti nėra kam. Kiti dar ir žvakelę pastato“, – aiškina seniūnijos specialistas.
Seniūnija visus metus tvarko Pašilės kapinėse esantį grafų Kosakovskių šeimos kapą. Ši pavardė istoriškai labai svarbi Ukmergei – Vaitkuškio dvaro savininkai buvo vieni žymiausių XVIII amžiaus asmenybių.
Miesto kapinėse šį mėnesį vyko talkos, kuriose dalyvavo ir Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviai.
J. Motiejūnas neabejoja, kad be gimnazistų bei viešuosius darbus dirbančių ir už pašalpas atidirbančiųjų išsiversti būtų sunku. Kapinės tikrai neatrodytų taip šventiškai sutvarkytos, kokios yra dabar.
Seniūnija tradiciškai parūpina smėlio ir suberia jį prie kapinių. Į Dukstynos kapines atvežtos trys sunkvežimio priekabos. Prie Vaižganto kapinių vartų išpiltos dvi, prie Pašilės – viena priekaba. Tiesa, J. Motiejūnas prašo žmonių dykai dalinamą smėlį naudoti ekonomiškai.
Išsibarstę savanorių kapai
Išskirtinę vietą užima Lietuvos karių savanorių kapavietės. Jomis taip pat rūpinasi valstybė. Nepamiršti Lietuvos valstybės karių savanorių kapų prieš Vėlines paragino ir Kultūros paveldo departamentas.
Gyventojai kviečiami prisiminti savo valstybės didvyrius ir, lankant bei puošiant savo artimųjų kapus, nelikti abejingi amžino poilsio vietai tų, kurie iškovojo mūsų nepriklausomybę.
Jei kapavietes žymintys kryželiai sudužę ar nulūžę, prašoma pranešti departamentui. Jei kapai tiesiog itin apžėlę – siūloma patiems informuoti seniūną.
Kultūros paveldo departamento specialistų duomenimis, Lietuvoje yra išlikę kiek daugiau nei 2000 Lietuvos karių savanorių kapų.
Pastebima, kad kapavietės, kur palaidotos didesnės Lietuvos karių savanorių grupės, tarp jų ir Dukstynos kapinėse esančios Ukmergės savanorių kapinės, tvarkomos tikrai neblogai.
Dažniausiai ypatingai apleisti yra pavieniai, valstybės institucijoms nežinomi kapai. Kultūros paveldo departamentas renka informaciją apie pavieniai gulinčius Lietuvos karius savanorius. Daug vertingos informacijos gaunama iš gyventojų. Jos tikimasi ir ateityje.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ