Neįprasti šios vasaros karščiai ir liūtys didina vandens telkinių užtaršą. Tačiau sužinoti, ar maudytis Ukmergės rajone saugu, maudynių mėgėjams nėra kaip. Mat vandens kokybės tyrimai pas mus jau senokai neatliekami.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Gelbėjantis nuo alinančio karščio, apie vandens kokybę galvoti nėra kada.
Poilsiautojai sako, kad maudyklos šiemet akivaizdžiai purvinesnės. Juokauja, jog nusimaudę jose atrodo lyg išsivolioję dumble ir „apaugę“ šapais. Pastebima, kad ypač smarkiai pasikeitęs vanduo Šventosios upėje.
Keletas skaitytojų teiravosi, ar tokiame vandenyje galima maudytis, nepakenkiant sveikatai. Žmonės sako girdėję apie kai kurias šalyje poilsiautojams uždraustas vietas, kuriose vandens tarša viršija normas ir galima pasigauti infekcijų.
Anot specialistų, neigiamos įtakos maudyklų vandens kokybei šiemet iš tiesų turi pastarųjų savaičių orai.
Po gausaus lietaus kartu su jo vandeniu į telkinius suplaukia daugiau aplinkui esančių teršalų, gyvūnų išmatų. Karštis taip pat daro savo: smarkiai įšilęs vanduo palankesnis veistis bakterijoms.
Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėjos Elenos Mirinavičienės, liūtys vandenį daro nešvarų ir akivaizdžiai. Didesnis vandens srautas pakelia dumblą, tad ir jo „vonių“ tenka besipliuškenantiesiems atviruose telkiniuose. O aukšta temperatūra skatina biologinius procesus – rūgimą, vandens dumblių gausėjimą.
Vedėja pasakojo, jog maudyklų vandens tyrimai Ukmergės rajone buvo atliekami gerokai anksčiau. Kiek pamena, dėl vandenų kokybės nebuvo kilusių problemų. Tačiau jau kokį dešimtmetį ji nėra tikrinama, tad niekur neskelbiama, kur galima maudytis, o kur nerekomenduojama.
E. Mirinavičienė paaiškino, kad mūsų rajono telkiniai yra vietinės reikšmės ir maudyklos nebuvo įtrauktos į Lietuvoje įregistruotų paplūdimių sąrašą. Todėl pagal atitinkamas programas, taikomas registruotiesiems, jų vandens kokybė nestebima. Nors rūpintis tuo pavesta savivaldybei, nesant mieste reikiamos laboratorijos ir trūkstant lėšų, panašiais tyrimais niekas neužsiima.
Anot pašnekovės, pastarosios vasaros nebūdavusios tokios išskirtinės, kaip ši. Tad ir tikrinti vandens telkinių švarumą dėl galimo kaitros ar liūčių poveikio kaip ir nebuvę reikmės…
Liepą prasideda natūralus vandens žydėjimu vadinamas reiškinys. Skirtinguose telkiniuose jis daugiau ar mažiau ryškus. Šį procesą sukeliančių dumblių daugėja, kai vanduo šiltas ir tvyro ramus oras. Tai, pasak E. Mirinavičienės, biologinis išsivalymo procesas ir žmogui jis nėra pavojingas. Tačiau smarkiai žydinčiame vandenyje besimaudančiam alergiškam žmogui gali paūmėti alergija, sudirgti oda. Todėl jeigu vanduo labai drumstas, jo reikėtų vengti.
Kad į drumzliną vandenį nėra ko lįsti, pataria ir ilgametis Šventosios upės stebėtojas Antanas Vaičiūnas, pokyčius upėje sekantis kasdien. „Kai užeina liūtys, vanduo bėga kaip alus, – sako jis. – Nuo krantų nubėgdamas suneša chemikalus, visokius „brudus“, o tokioje upėje maudytis tikrai negalima.“
Upė ne tik purvina – po stipraus lietaus ji „išsireikalavusi“ didesnio ploto. Tačiau, anot A. Vaičiūno, nepatvinusi tiek, kad reiktų nerimauti. Pernai panašiu laiku Šventoji buvo pakilusi 25 centimetrus. Pasak stebėtojo, šį trečiadienį pakilimo riba buvo 32 centimetrai. Kritinė situacija būtų, jeigu per parą upės vanduo pakiltų 50 centimetrų – tuomet grėstų potvynis.
Pašnekovas apgailestauja, jog stebėdamas Šventąją, ne visada galįs susekti krantuose siautėjančius chuliganus. Jie prieš porą dienų subjaurojo neseniai iš naujo apkaltas stebėjimo patalpas – išlankstė ir apgadino posto būdelės skardą. Vyras įtaria, kad šitaip pasidarbavo paaugliai: „Plaktuku ar kokiu kitu geležiniu daiktu padaryta… Na, juk jaunimas neturi ką veikti, o dirbti nori – net niežti nagai jiems. Įrankius – į rankas ir įdarbinti būtinai reikia…“
Gerai, kad kol kas nieko neniežti net parudavusių nuo drumzlių telkinių pakrantes apgulusiems gyventojams. Kreipimųsi dėl galimo apsinuodijimo purvinu vandeniu ar kokių nors odos ligų medikai dar nesulaukė. Apie panašius atvejus Ukmergės ligoninės vyriausiajam gydytojui Algimantui Veličkai pastaraisiais metais apskritai netekę girdėti.
Jis sako, kad įtarus su tuo susijusią infekciją, būtų informuotas Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyrius. Aiškinantis užkrato priežastis, mėginiai siunčiami į Vilnių. Taigi užsitęstų ir ligos sukėlėjo nustatymo laikotarpis, ir ligos gydymas.