Apie Ukmergės istoriją – iš gido lūpų

Autorius Ukmergės žinios
Apie Ukmergės istoriją – iš gido lūpų / Su svečiais ir muziejininku V. Kovarsku.

Janina BADOKIENĖ

Pas LPS „Bočiai“ Ukmergės klubo „Viltis“ narius neseniai viešėjo kolegos iš Alytaus miesto bendrijos, vadovaujami Dalios Petrukaitienės. Svečiams padovanojome ekskursiją su gidu po miestą, kurią vedė muziejininkas Vladas Kovarskas.

Prie piliakalnio svečiai klausėsi pasakojimo apie  mūsų miesto pavadinimo atsiradimą, kūrimosi istoriją.

Pasivaikščiojome po Ukmergės senamiestį – urbanistikos paminklą.

Žvejų gatvėje klausėmės istorijų apie prekybos vystimąsi, turgus, karčiamas. Istoriją papildė pasakojimas apie žydų ir lietuvių muštynes, kurios prasidėjo nuo nesuderėto rogių pirkimo. Vyko teismas. Byla liko archyvuose, taip ir sužinota apie tą įvykį.

Kita istorija apie iš kepyklos į ligoninę vežiojamą duoną. Jai vežti niekaip neatsirado tinkamos dėžės. Tai vežėjas pasirūpino gauti karstą. Kurį laiką taip ir važinėjo. Tačiau miesto valdžia gavo skundą, ir toks duonos vežiojimas buvo nutrauktas… Čia pat – Medžiotojų gatvė, kurioje nėra nė vieno namo.

Žydų gausumą Ukmergėje, kaip pasakojo muziejininkas, lėmė sėslumo riba, kurią XVIII a. nustatė Rusijos imperijos vyriausybė, siekdama užkirsti kelią žydų skverbimuisi į didžiąsias Rusijos provincijas ir apsaugoti Rusijos verslą nuo žydų konkurencijos.

Ukmergėje XIX a. pabaigoje apie 60 proc. gyventojų sudarė žydai, tarpukariu – apie 40 proc. Svečiai apžiūrėjo žydiško paveldo pastatus – buvusią Didžiąją sinagogą, buvusią pradinę Talmud-Tora mokyklą. Klausėmės pasakojimo apie turtingų ir neturtingų žydų bendruomenės narių gyvenimą.

Prie Švč. Trejybės bažnyčios išklausėme pasakojimą apie pijorus, bažnyčios istoriją. Čia gidas kalbėjo ir apie Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią, sentikių maldos namus.

Po ekskursijos klausėmės pirmininkės D. Petrukaitienės pasakojimo apie alytiškių veiklą. Apie klubo „Viltis“ gyvenimą pasakojo klubo pirmininkas Valmantas Naraškevičius, garbės pirmininkė Valerija Naraškevičienė. Surengėme trumpą klubo vokalinio ansamblio „Gija“ ir alytiškių ansamblio „Svajonė“ koncertą.

Svečiai dar turėjo aplankyti Krikštėnų ir Taujėnų dvarus, tad atsisveikinome. Buvome pakviesti atvykti į Alytaus „Bočių“ veiklos 30-mečio minėjimo šventę, kuri vyks rugsėjo mėnesį.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *