Savivaldybės interneto svetainės www.ukmerge.lt lankytoja pateikė tokį klausimą: „Bendrija nejungia šildymo – rinko parašus, kad dar nesišildytume. Namie didelė drėgmė, negaliu net vaikų drabužėlių išsidžiovinti. Ar jie tikrai gali taip elgtis, jei lauke šilčiau nei namie?“
Atsakydama į šį klausimą Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė pritaria, kad dabar girdime dažnus gyventojų nusiskundimus dėl šalčio butuose ne todėl, kad patalpos nepakankamai šildomos, o dėl kaimynų noro gyventi nešildomose patalpose.
Šilumos ūkio įstatymas nustato, kad šilumos vartotojai turi teisę nuspręsti dėl savo pastatų šildymo pradžios ir pabaigos nepažeidžiant nustatytų higienos normų, išskyrus savivaldybių institucijų nustatytas įstaigas, kurioms šildymo sezono pradžia ir pabaiga nustatoma savivaldybių institucijų sprendimais.
Jeigu gyventojai nusprendė savo pastatus pradėti arba baigti šildyti kitu laiku, negu savivaldybėje nustatyta, jie apie savo sprendimą praneša šilumos tiekėjui.
Pagal įstatymą butai ir kitos patalpos daugiabučiame name privalo būti šildomi, jeigu tam neprieštarauja dauguma to namo butų savininkų, neturinčių įsiskolinimų šilumos tiekėjui.
Remiantis įstatymo nuostatomis, name veikianti bendrija turi teisę daugumos butų savininkų, neturinčių įsiskolinimų šilumos tiekėjui, vardu spręsti apie šildymo sezono pradžią ir pabaigą. Likusieji 49 proc. turi taikstytis su kaimynų sprendimu gyventi nešildomose patalpose.
Sunku paskaičiuoti, kokią ekonominę naudą ar žalą gauna nešildomų patalpų gyventojai. Tačiau, kaip teigia specialistai, įjungus šildymą išlaidos būna žymiai didesnės, nes reikia įšildyti atšalusias ir įdrėkusias patalpas.
Būtina žinoti, kaip veikia žmogaus organizmą netinkamas mikroklimatas būste.
Lietuvos higienos norma nustato, kad gyvenamųjų namų patalpose oro temperatūra šaltuoju metų laiku (kai trijų parų iš eilės lauko oro vidutinė paros temperatūra mažesnė nei 8 laipsniai) turi būti ne mažiau nei 18 laipsnių, temperatūrų skirtumas 0,1 m ir 1,1 m aukštyje nuo grindų – ne daugiau nei 3 laipsniai, santykinė oro drėgmė – 35–60 procentų, oro judėjimo greitis – 0,05–0,15 m/s. Svarbu, kad per parą mikroklimato rodikliai žymiai nesvyruotų, nes tai nepalankiai veikia žmogaus sveikatą.
Vertinant patalpų temperatūrą svarbu, kad oro temperatūros, išmatuotos ties grindimis ir 1,1 m aukštyje, skirtumas nebūtų didesnis kaip 2–3 laipsniai. Esant temperatūros skirtumui daugiau kaip 4 laipsniams, žmogaus kūno temperatūra kojose sumažėja 7–10 laipsnių. Tuomet į aplinką perduodama žymiai daugiau šilumos, jaučiamas diskomfortas. O maži vaikai ypač kenčia nuo žemos grindų temperatūros.
Žema aplinkos temperatūra sutrikdo kraujotaką, dėl to nukenčia sąnarių ir nervų galūnių aprūpinimas maisto medžiagomis, paaštrėja buvę sąnarių ir nervų susirgimai, sumažėja imunitetas, dažniau sergama kvėpavimo takų susirgimais. O kur dar nervinė įtampa dėl nepalankių gyvenimo sąlygų?
Žemą temperatūrą dažniausiai lydi padidėjusi patalpų drėgmė. Ant drėgnų paviršių vystosi pelėsis, kurio žuvusios ląstelės išskiria nemalonų kvapą, o patalpų ore skraidančios sporos gali sukelti alerginius susirgimus. Padidėjus patalpos drėgmei didėja kūno išspinduliuojamas temperatūros kiekis, nulemiantis šalčio jausmą.
Kai kurie gyventojai bando šildytis patalpas įjungę dujines virykles. Bet sudeginant 1 kub. m dujų, išsiskiria 0,8 kg vandens ir 700 litrų anglies dvideginio. Jei nėra geros ventiliacijos, patalpų drėgmė dar daugiau padidėja ir ant šaltų sienų, ypač kampuose, kondensuojasi vandens lašai.
Rekomenduojama gyvenamųjų patalpų santykinė drėgmė 35–60 proc., komforto sąlygomis – 40–60 proc. Esant didesnei santykinei drėgmei kyla kūno odos temperatūra ir mažėja šilumos atidavimas. Esant sausam orui didėja drėgmės išskyrimas iš odos ir gleivinių, oda sausėja, greičiau raukšlėjasi, akys peršti.
Gyvenamosios patalpos turi būti tinkamai vėdinamos. Judantis oras skatina odos kraujagyslių refleksus ir normalią šilumos reguliaciją.
Neteisingai elgiasi tie gyventojai, kurie žiemai užklijuoja visus langus, orlaides, ventiliacijos angas. Ypač tai kenksminga butuose, kur mediniai langų rėmai pakeisti plastikiniais: medis per savo poras ir rėmų nesandarumus orą praleidžia, tuo tarpu plastikiniai rėmai visiškai sustabdo oro patekimą ir pašalinimą.
Turi būti nuolat praviros plastikinių langų orlaidės ar ventiliacinės angos, arba paliekamas langas „mikroventiliacijos“ režimu.
Nevėdinamose patalpose kaupiasi drėgmė, anglies dvideginis, anglies monoksidas ir kitos kenksmingos medžiagos.
Esant žemai temperatūrai ir padidėjusiai oro drėgmei bei blogai vėdinamose patalpose visada nustatomas didelis mikroorganizmų skaičius patalpų ore. Tai sąlygoja dažnesnius susirgimus kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.
„Besirūpindami, kaip sutaupyti patalpų šildymo sąskaita, galime smarkiai pakenkti sveikatai, o išlaidos vaistams gali būti dar didesnės nei šildymui“, – primena E. Mirinavičienė.