Jau sukruto iš miško gėrybių kasmet užsidirbantys ukmergiškiai – turgavietėje ant prekystalių pasirodė pirmieji grybai ir uogos. Uogautojai tikina, kad šiemet – ne mėlynių metai, ir prognozuoja, kad laukiantieji žemesnių kainų gali likti ir be uogų.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Šiemet – ne mėlynių metai…
Kad prasidėjo grybų sezonas, skelbia ant prekystalių pūpsantys voveraičių kalneliai. Kadangi grybai dar – šio sezono „šviežiena“, dėl kainų nesismulkina nei prekeiviai, nei pirkėjai. Už auksaspalvių voveraičių litrą prašoma 10 litų. Ir tikina, kad žmonės jų pasiilgo – ant prekystalių jos neužsiguli.
Kai kas jau tikina aptinkantys ir raudonviršių, ir baravykų. Tačiau trečiadienį turguje ant prekystalių jų nesimatė.
Ne mėlynių metai
Vasara – puikus metas užsidirbti papildomą litą. Šią galimybę jau antrą sezoną išnaudoja Šventupės gyventoja Virginija. Teigia, kad uždarbiu pernai negalėjo skųstis, o ir uogauti jai patinka.
Ji trečiadienį pirkėjams siūlė mėlynių. Už šių uogų litrą prašė 15 litų. Moteris pasakojo uogavusi Širvintų rajone, Liukonių miške.
Šias vietas ukmergiškiai uogautojai žino kaip didžiausias ir arčiausiai esančias mėlynių „plantacijas“. Tačiau prekeivė teigia, kad arti tik atrodo – į abi puses iki uogienojų susidaro 100 kilometrų. Mėlynių paklausa nesiskundžia. Mat daugelis suskaičiuoja, kiek kurui išleistų, ir nusprendžia, kad važiuoti dėl kokio kibiro uogų nelabai apsimoka – turguje tą patį išleisi ir visos dienos gaišti nereikės.
Anot uogautojų, mėlynės kainą, matyt, išlaikys panašią viso sezono metu, nes šiemet jų derlius miške tikrai prastas.
„Jau pernai visi sakė, kad ne mėlynių metai, tai šiemet jų dar mažiau“, – sako Virginija. Ji sako, kad uogavimo sezonas – tikras išsigelbėjimas darbo neturintiesiems. Ji pati pasibaigus žemuogėms ir mėlynėms kibs į avietes, bruknes, spanguoles.
Lietus – žemuogių priešas
Žemuogių pardavėjai miško uogų kainų kartelę dar labiau iškelia. Už stiklinę prašo 5 litų. Tiesa, perkant iš karto dvi, abi kainuotų 9 litus. Šios uogos turi vertę ne tik dėl ypatingo skonio – lietingą dieną žemuogių uogautojai neskina, nes šlapios uogos greitai sukiūžta.
Tiesiog iš gamtos ant turgaus prekystalių atkeliavo ir ryšulėliai vaistažolių bei prieskonių – jonažolės, šalavijai, ramunėlės, mėtos, šeivamedžio žiedai. Jų kaina, priklausomai nuo „puokštės“ dydžio, – nuo 1 iki 3 litų.
Braškės – į pabaigą
Iš naminių uogų šiuo metų laiku turguje daugiausia braškių. Šešuoliuose gyvenanti Rima už kilogramą gražių didelių uogų prašo 7 litų. Smulkesnes, labiau nulytas parduoda po 4 litus. Ji sako, kad šios vienos mėgstamiausių uogų – jau į pabaigą. Mano, kad braškių prekybai šis savaitgalis gali būti paskutinis – jos 5 arų braškyne jau beveik tuščia.
Daržovių – pasirinkimas
Sumaniusiesiems nusipirktus grybus pasigaminti su bulvėmis ir svogūnais – papildomos išlaidos.
Šviežių bulvių kaina – nuo 1,5 iki 3,5 lito priklausomai nuo dydžio. Pernykštės kad ir „cepelininės“ kainuoja pigiau – po 1,2 lito už kilogramą. Svogūnų kilogramas – 5 litai, ryšelis šiųmečių morkų – 2 litai.
Julijos iš Atkočių darže užderėjo kopūstai, brokoliai ir kalafiorai. Kilogramas kopūstų kainuoja 1,5 lito. Kur kas brangesni kalafiorai – 5 litai už kilogramą, o brokoliai kainuoja 7 litus.
Prognozuoja kainos šuolį
Tuo tarpu nelinksmos nuotaikos už bitininkų prekystalio. Žmonės sako, jog medaus koriuose dar nėra daug – per daug lietingo birželio būta.
Už kilogramą šio gardėsio prašoma 20 litų. Tiek pat nori prekeiviai ir už medų su natūraliu bičių vašku, kuris lieka nuakiavus korius. Naudingumu šį natūralų produktą jie sulygina su bičių duonele.
Bitininkai kainos ne tik nesiruošia nuleisti, bet dar ir medaus pabrangimą prognozuoja.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ