Ukmergės turgavietė jau pakvipo braškėmis. Jų pardavėjai šaukia skirtingas kainas – kilogramas pirmųjų uogų kainuoja nuo 7 iki 10 litų.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Pagrindinė V. Guzelio rinka – Ukmergės turgavietė.
Jas auginantis Rečionių kaimo ūkininkas Vladas Guzelis sako kainos nekeliąs, mat nenorįs gąsdinti pirkėjų.
Į Ukmergės turgų savo produkciją jis pristatė vienas pirmųjų. Iki tol ant prekystalių raudonavo iš Lenkijos atvežtos braškės.
Pašnekovas sako, kad nors gerokai užtrukęs pavasaris ankstyvo derliaus nežadėjo, jų skynimo sezono vėluojančiu pavadinti negalima.
Asmeniniuose užrašuose ūkininkas kasmet pasižymi, kada pirmąsias uogas į turgų nugabena. Šiemet pirmosios nukeliavo tik trimis dienomis vėliau nei pernai.
Anot V. Guzelio, gamta pati save pasiveja, visus savo vėlavimus išlygina.
Šie metai ypatingi tuo, kad po plėvelės priedanga augančios braškės ne kažin kiek aplenkė sirpstančias atvirame grunte. Ilgokai buvę vėsūs orai labai staigiai atšilo ir agroplėvelė didelio efekto nedavė – po ja uogos prinoko tik 1–2 dienom anksčiau.
Kainą diktuoja rinka
Už pačių pirmųjų uogų kilogramą V. Guzelis turguje prašė po 14 litų. Tuo metu būta prekiaujančiųjų dar brangiau – po 20 litų. Pernai šių vasarinių uogų sezonui prasidėjus, didžiausia kaina buvo 16 litų.
„Kainos pats neišgalvosi ir dirbtinai neišpūsi. Ją diktuoja rinka. Kai masiškai nokti pas visus pradeda, turi galvą pasukti, kaip didelius kiekius realizuoti. Tai ir kainą mažini“, – pasakoja V. Guzelis. Lietuvos ūkininkai turi „atlaikyti“ ir iš Lenkijos plūstantį braškių srautą.
Pašnekovas pasakoja, kad sparčiausio nokimo metu tenka skinti iš vakaro, kad ankstyvą rytmetį jau turėtum, ką ant prekystalio padėti. Kol bus priskinta šviežesnių, dar drėgnų nuo vasariškos rasos…
Tačiau palyginti su atvežamomis iš kaimyninės šalies, ir tos vakarykštės – kur kas šviežesnės.
Šiųmečio derliaus ūkininkas prognozuoti nedrįsta. Braškės gausiai žydėjo, dabar ir jau nuraudusių, ir užsimezgusių daug. Tačiau sako, kad braškyne – planuok neplanavęs. Pasikeis orai – jei tik gerokai atšals, prapliūps liūtys – ir per savaitę vaizdelis braškių lysvėse taip pat gali pasikeisti neatpažįstamai.
Pasirinko ištvermingiausią
Iš beveik 14 hektarų braškėmis apsodinto žemės ploto bene didžiausią sklypą V. Guzelis skyrė „Honey“ veislei. Mat ji – viena atspariausių ligoms.
Po vienos itin lietingos vasaros ūkininkas apsisprendė likti „ištikimu“ šiai veislei. Pasak augintojo, kuomet kitose lysvėse kekerinio puvinio pažeisti pūkuoti „katinai“ vietoj uogų ant kerelių kabojo, kuo puikiausiai skynė „Honey“ derlių. Šios uogos nebijo transportavimo, gera jų ir prekinė išvaizda.
Ilgametę praktiką turintis V. Guzelis sako, kad apskritai visos braškių veislės geros. Tačiau atsirinkti tas, kurios tiktų būtent vienam ar kitam dirvožemiui, reikalauja ne vienerių metų patirties. Po tokių stebėjimų atsisakė jo dirvožemiui netinkančios „Senga Sengana“ veislės.
Pagrindinė V. Guzelio rinka – Ukmergės turgavietė. Tačiau turi ir tolimesnių pirkėjų. Pats savo produkciją veža ir į didmiesčių turgus. Pasiskelbęs interneto portaluose, prekybininkų sulaukia iš visos Lietuvos, kaimyninės Latvijos. Pirkėjai, netingintys pasiuogauti patys ir taip sutaupyti, – taip pat dažni svečiai ūkininko braškyne.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ