Lietuviai Vėlinių šventei ypatingai ištikimi – į kapines suguža net visus metus nesilankiusieji. Pats darbymetis prieš šią šventę ir miesto seniūnijai – išgrėbstyti lapus, parūpinti smėlio. Šiemet į Dukstynos kapinių naująjį kvartalą jau veda asfaltuotas kelias, o prie vartų įrengta aikštelė.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Žvakeles Visų šventųjų dieną ir per Vėlines degsime tvarkingose kapinėse.
Miesto seniūnas Stasys Jackūnas pasakoja, kad šiai masinei kapinių lankymo dienai ruošiamasi iš anksto. Į kapines mestos beveik visos seniūnijos pajėgos. Jas šiomis dienomis tvarko 17 pagal viešuosius darbus dirbančių asmenų. Paprastai kasdien šiems darbams siunčiami 2-3 darbininkai.
Parūpino smėlio
Sutvarkytos lankytojų jau laukia Dukstynos, Vaižganto, Pašilės, Karių kapinės, stačiatikių ir sentikių laidojimo vietos. Prie Dukstynos, Vaižganto bei Pašilės kapinių jau atvežta smėlio. Daugiausia jo „suvalgo“ Vaižganto kapinės – pernai čia atbogintos devynios sunkvežimio priekabos. Šiemet, anot seniūno, planuojama smėlio parūpinti mažiau – po 3-4 priekabas prie didžiausių miesto kapinių. „Tačiau jei matysime, kad trūksta, parūpinsime dar“, – sako jis.
Prie visų kapinių atnaujinti informaciniai stendai, prie įėjimo į Dukstynos kapines – jų schema.
Įrengė aikštelę
Ukmergės mieste esančios kapinės užima 14 hektarų teritoriją. Pasak seniūno, vien lapus nugrėbstyti tokiame plote – didžiulis darbas: „O kur dar niekieno neprižiūrimi, apleisti kapai? Juos taip pat aptvarkome, kartais kapinių sargas ir gėlių padeda, žvakutę uždega.“
Dukstynos kapinės – vienos didžiausių respublikoje. Nuo 1977 metų veikiančioje amžino poilsio vietoje jau atgulė per 7 tūkstančius žmonių. Šiuo metu teritorija užima 8 hektarus. Ateityje jas planuojama praplėsti iki 27 hektarų. Seniūnas sako, kad nuolat teiraujamasi apie kolumbariumą. Jo vieta kapinių planuose numatyta ir svarstoma apie įrengimą.
Šiemet prie Dukstynos kapinių išasfaltuotas įvažiavimas į naująjį jų kvartalą. Iki Vėlinių tikimasi asfalto danga padengti ir automobilių stovėjimo aikštelę prie vartų į šį kvartalą.
Vaižganto kapinėse esanti koplyčia, pasak seniūno, garbės kapinėms jau seniai nedarė. Nusilupinėję dažai, apibyrėję pamatai labiau būtų tikę pašiūrei nei kapinių koplyčiai. Buvo imtasi jos remonto ir suskubta šį objektą suremontuoti iki Vėlinių.
Prekiaus prie kapinių
Šiemet seniūnijoje sulaukta kaip niekad daug prekeivių prašymų leidimams prekiauti gėlėmis, žvakėmis, krepšeliais šalia kapinių esančioje aikštelėje. Lankytojų gausa labiausiai prekeivius traukia Dukstynos kapinės. Šiemet jau suteikta keturiolika leidimų čia pardavinėti kapų priežiūrai bei puošybai skirtus reikmenis. Pirmieji prekeiviai vietas užsiėmė prieš pusantro mėnesio. Pernai prekyba šioje vietoje nebuvo tokia populiari – su tokiu prašymu į seniūniją kreipėsi šeši asmenys.
Vienos dienos leidimas prekiauti šalia kapinių esančioje aikštelėje kainuoja 10 litų. Prekyba čia verda jau gerą savaitę. Šios lėšos papildo seniūnijos biudžetą, skirtą kapinių priežiūrai. Visų miesto kapinių priežiūra per metus seniūnijai kainuoja apie 140 tūkstančių litų.
Laikysimės taisyklių
Kad tvarkant kapines, rengiant vietas kapavietėms kiltų kuo mažiau nesusipratimų, šiemet buvo parengtos Kapinių priežiūros taisyklės. Jose numatyta leidimo laidoti neprižiūrimose kapavietėse, visuomenės ir artimų giminaičių informavimo apie kapinių panaikinimą ir kitokia tvarka.
Taisyklėse be kita ko numatyta, kaip tvarkyti laidojimo vietas, kokio gylio duobę kasti, kada galima laidoti neatpažinto asmens palaikus bei primenama, kad kapinėse kapavietės skiriamos neatlygintinai.
Taisyklėse numatomos ir dienos, kuomet į amžinojo poilsio vietą atgulti neleidžiama: tai pirma Kalėdų ir pirma Velykų diena bei Visų Šventųjų ir Vėlinių dienos.