Ambulatorijoms – savivaldybės ramstis

Autorius Ukmergės žinios

Dėl lė­šų sty­giaus iš­ki­lus pa­vo­jui su­ma­žin­ti kai­mo me­di­ci­nos dar­buo­to­jų eta­tus, gel­bė­ji­mo­si ra­tą PSPC me­tė ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė. Ji pri­si­dės fi­nan­siš­kai, kad kai­muo­se dir­ban­čių me­di­kų krū­vis ne­su­ma­žė­tų.

1 straipsnio nuotr.12-02

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Kaimas gali atsikvėpti – medikai jame neišnyks.


 

 

Pa­ža­dams įgy­ven­din­ti sa­vi­val­dy­bė biu­dže­te tu­rės su­ras­ti ket­vir­tį mi­li­jo­no li­tų.

„Uk­mer­gės ži­nio­se“ jau ra­šė­me apie Uk­mer­gės pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cen­tro per­mai­nas – ma­ži­na­mus dar­bo krū­vius cen­tro po­li­kli­ni­kos, Grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos sky­riaus dar­buo­to­jams. Ap­kar­py­ti eta­tus bu­vo nu­ma­ty­ta ir kai­mo am­bu­la­to­ri­jų bei ben­druo­me­nės svei­ka­tos punk­tų me­di­kams.

Kai ku­riuo­se ben­druo­me­nės svei­ka­tos punk­tuo­se bei am­bu­la­to­ri­jo­se dar­bo krū­vį ke­tin­ta su­ma­žin­ti iki ket­vir­čio eta­to. 

Šį spren­di­mą pri­ėmu­si Uk­mer­gės PSPC vy­riau­sio­ji gy­dy­to­ja Ja­ni­na Ga­liaus­kie­nė tei­gė, kad iš­lai­ky­ti esa­mų eta­tų, ne­įklam­pi­nant įstai­gos į di­džiu­les sko­las, ne­be­įma­no­ma. Be to, ra­jo­ne ma­žė­jant gy­ven­to­jų, ryš­kiau­siai šis pro­ce­sas vyks­ta kai­muo­se. Kai ku­rio­se gy­ven­vie­tė­se pri­si­ra­šiu­sių­jų su­ma­žė­jo tiek, kad am­bu­la­to­ri­jas iš­lai­ky­ti nuos­to­lin­ga.

Ta­čiau kai­mo ben­druo­me­nių na­riai ra­jo­no va­do­vams ad­re­suo­tuo­se raš­tuo­se tei­gė, kad am­bu­la­to­ri­jos, ben­druo­me­nės svei­ka­tos punk­tai yra gy­vy­biš­kai svar­būs kai­mo gy­ven­to­jams, ir pra­šė su­ras­ti ga­li­my­bių ne­trum­pin­ti kai­mo me­di­kų dar­bo lai­ko.

Gau­ti pra­šy­mai iš Še­šuo­lių, Liau­šių, Dai­na­vos ir šių gy­ven­vie­čių ap­lin­ki­nių kai­mų, taip pat kai­mo ben­druo­me­nių pir­mi­nin­kų krei­pi­ma­sis.

Me­ro po­tvar­kiu bu­vo su­da­ry­ta dar­bo gru­pė iš­nag­ri­nė­ti ben­druo­me­nės svei­ka­tos punk­tų li­ki­mo klau­si­mą bei pa­ieš­ko­ti spren­di­mo, kuo pa­lan­kes­nio ir įstai­gai, ir gy­ven­to­jams.

Uk­mer­gės ra­jo­ne yra 7 am­bu­la­to­ri­jos ir 17 ben­druo­me­nės svei­ka­tos punk­tų.

Dar­bo gru­pė iš­ana­li­za­vo sa­vi­val­dy­bės ga­li­my­bes pri­si­im­ti da­lį sa­vi­val­dy­bės įmo­nės – Uk­mer­gės PSPC – fi­nan­si­nės naš­tos, kad iki mi­ni­mu­mo ne­bū­tų su­ma­žin­ti kai­muo­se dir­ban­čių me­di­kų eta­tai.

Dar­bo gru­pės pir­mi­nin­kas – ra­jo­no vi­ce­me­ras Ro­lan­das Ja­nic­kas ata­skai­tą pra­ėju­sią sa­vai­tę pa­tei­kė ra­jo­no ta­ry­bos na­riams.

Pa­sak jo, bu­vo svars­to­ma, ar tik­rai toks me­di­kų dar­bo krū­vio ma­ži­ni­mas tu­rė­tų il­ga­lai­kės nau­dos Uk­mer­gės PSPC. Ieš­ko­ta ga­li­my­bių, kaip sa­vi­val­dy­bė ga­lė­tų pri­si­im­ti da­lį sa­vo įsteig­tos įmo­nės fi­nan­si­nės naš­tos.

Pri­ei­ta prie iš­va­dos, kad eta­tų kar­py­mas gal ir duo­tų įstai­gai nau­dos. Ta­čiau ji grei­čiau­siai bū­tų lai­ki­na. Mat ne­to­li gy­ve­na­mo­sios vie­tos esan­tys me­di­ci­nos punk­tai nui­ma srau­tus nuo grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos.

„Ne­sant gy­ven­vie­tė­je me­di­ci­nos spe­cia­lis­to, žmo­nės daž­niau kvies­tų­si grei­tą­ją. Galbūt net­gi ta­da, kai pa­dė­ti ga­lė­tų ir am­bu­la­to­ri­jos gy­dy­to­jas ar me­di­ci­nos punk­to slau­gy­to­ja“, – įsi­ti­ki­nęs R. Ja­nic­kas.

Dar­bo gru­pė pa­siū­lė Uk­mer­gės PSPC ne­ma­žin­ti kai­mo vie­to­vė­se dir­ban­čių me­di­kų dar­bo krū­vių, kaip bu­vo nu­ma­ty­ta pa­lie­kant mi­ni­mu­mą – 0,25 eta­to. Ma­žiau­sias nu­ma­to­mas dar­bo krū­vis – 0,5 eta­to.

Sa­vi­val­dy­bė pa­si­ren­gu­si per­im­ti da­lį įstai­gos fi­nan­si­nės naš­tos. Pa­ža­dė­ta pa­deng­ti ūki­nes iš­lai­das – sa­vi­val­dy­bė pa­si­rū­pins pa­sta­tų prie­žiū­ra, jų šil­dy­mu. Įstai­gai lik­tų ki­ta am­bu­la­to­ri­jų ir punk­tų iš­lai­ky­mo da­lis – dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mai.

No­rė­da­ma įgy­ven­din­ti šiuos pa­ža­dus, sa­vi­val­dy­bė biu­dže­te turės pa­pil­do­mai su­ras­ti apie 250 tūks­tan­čių li­tų.

Anot R. Ja­nic­ko, nors biu­dže­tui tai ne­ma­ža naš­ta, bet me­di­ci­nos punk­tai – gy­vy­biš­kai svar­būs ob­jek­tai. „Ma­no­ma, kad su­ma­žin­ti iš­lai­das pa­vyks or­ga­ni­zuo­jant kom­plek­si­nę pa­sta­tų prie­žiū­rą – ne tik me­di­ci­nos punk­tus, bet ir mo­kyk­lą, bib­lio­te­ką, kul­tū­ros cen­trą ga­lė­tų pri­žiū­rė­ti vie­nas dar­buo­to­jas“, – svars­to jis.

Pla­nuo­ja­ma pa­si­telk­ti į pa­gal­bą ir se­niū­ni­jas. Da­lį ūki­nės veik­los – ap­lin­kos tvar­ky­mą, šie­na­vi­mą – ga­lė­tų or­ga­ni­zuo­ti pa­gal vie­šų­jų dar­bų pro­gra­mą.

Pa­sak R. Ja­nic­ko, pro­ble­miš­kiau­sia si­tu­a­ci­ja iš­lie­ka To­lu­čių me­di­ci­nos punk­te. Mat jis ne­ati­tin­ka rei­ka­la­vi­mų gau­ti hi­gie­nos pa­są, o be jo funk­cio­nuo­ti ne­ga­li.

Šiuo me­tu hi­gie­nos pa­sai punk­tams ir am­bu­la­to­ri­joms yra iš­duo­da­mi ne­ter­mi­nuo­tai, ta­čiau kas­met vyk­do­ma jų pa­tik­ra.

Ta­čiau ir To­lu­čių at­ve­jis nė­ra be­vil­tiš­kas – iš­ei­tį ti­ki­ma­si ras­ti. Ka­dan­gi me­di­ci­nos dar­buo­to­jo eta­tas ne­bus pa­nai­ki­na­mas, gy­ven­to­jams iš­liks ga­li­my­bė iš­si­kvies­ti slau­gy­to­ją į na­mus. Su­tar­ti­no­mis va­lan­do­mis žmo­nes ga­li­ma pri­imi­nė­ti ir ki­to­se pa­tal­po­se. Anot vi­ce­me­ro – sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čio­se pa­tal­po­se ar­ba ben­druo­me­nės na­muo­se.

Lai­ki­ni ne­sklan­du­mai gau­ti hi­gie­nos pa­są iš­ki­lo ir Še­šuo­lių ben­druo­me­nės svei­ka­tos punk­te – pa­gal rei­ka­la­vi­mus ne­ati­tin­ka jo pa­skir­tis. Šiuos „po­pie­ri­nius“ rei­ka­lus sa­vi­val­dy­bė ap­si­ė­mė su­tvar­ky­ti.

Dar­bo gru­pės ata­skai­to­je įtrauk­tas punk­tas apie tai, kad kiek­vie­na­me me­di­ci­nos punk­te ne re­čiau kaip kar­tą per mė­ne­sį tu­rė­tų ap­si­lan­ky­ti šei­mos gy­dy­to­jas.

Nu­tar­ta, kad bū­ti­na re­mon­tuo­ti At­ko­čių, Lai­čių ir Sli­žių punk­tus ir įreng­ti nau­jus me­di­ci­nos punk­tus Re­čio­nių uni­ver­sa­lia­me dau­gia­funk­cia­me cen­tre bei Se­na­mies­čio pa­grin­di­nės mo­kyk­los Lai­čių sky­riu­je.

Autorė: Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *