Dėl lėšų stygiaus iškilus pavojui sumažinti kaimo medicinos darbuotojų etatus, gelbėjimosi ratą PSPC metė rajono savivaldybė. Ji prisidės finansiškai, kad kaimuose dirbančių medikų krūvis nesumažėtų.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Kaimas gali atsikvėpti – medikai jame neišnyks.
Pažadams įgyvendinti savivaldybė biudžete turės surasti ketvirtį milijono litų.
„Ukmergės žiniose“ jau rašėme apie Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro permainas – mažinamus darbo krūvius centro poliklinikos, Greitosios medicinos pagalbos skyriaus darbuotojams. Apkarpyti etatus buvo numatyta ir kaimo ambulatorijų bei bendruomenės sveikatos punktų medikams.
Kai kuriuose bendruomenės sveikatos punktuose bei ambulatorijose darbo krūvį ketinta sumažinti iki ketvirčio etato.
Šį sprendimą priėmusi Ukmergės PSPC vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė teigė, kad išlaikyti esamų etatų, neįklampinant įstaigos į didžiules skolas, nebeįmanoma. Be to, rajone mažėjant gyventojų, ryškiausiai šis procesas vyksta kaimuose. Kai kuriose gyvenvietėse prisirašiusiųjų sumažėjo tiek, kad ambulatorijas išlaikyti nuostolinga.
Tačiau kaimo bendruomenių nariai rajono vadovams adresuotuose raštuose teigė, kad ambulatorijos, bendruomenės sveikatos punktai yra gyvybiškai svarbūs kaimo gyventojams, ir prašė surasti galimybių netrumpinti kaimo medikų darbo laiko.
Gauti prašymai iš Šešuolių, Liaušių, Dainavos ir šių gyvenviečių aplinkinių kaimų, taip pat kaimo bendruomenių pirmininkų kreipimasis.
Mero potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė išnagrinėti bendruomenės sveikatos punktų likimo klausimą bei paieškoti sprendimo, kuo palankesnio ir įstaigai, ir gyventojams.
Ukmergės rajone yra 7 ambulatorijos ir 17 bendruomenės sveikatos punktų.
Darbo grupė išanalizavo savivaldybės galimybes prisiimti dalį savivaldybės įmonės – Ukmergės PSPC – finansinės naštos, kad iki minimumo nebūtų sumažinti kaimuose dirbančių medikų etatai.
Darbo grupės pirmininkas – rajono vicemeras Rolandas Janickas ataskaitą praėjusią savaitę pateikė rajono tarybos nariams.
Pasak jo, buvo svarstoma, ar tikrai toks medikų darbo krūvio mažinimas turėtų ilgalaikės naudos Ukmergės PSPC. Ieškota galimybių, kaip savivaldybė galėtų prisiimti dalį savo įsteigtos įmonės finansinės naštos.
Prieita prie išvados, kad etatų karpymas gal ir duotų įstaigai naudos. Tačiau ji greičiausiai būtų laikina. Mat netoli gyvenamosios vietos esantys medicinos punktai nuima srautus nuo greitosios medicinos pagalbos.
„Nesant gyvenvietėje medicinos specialisto, žmonės dažniau kviestųsi greitąją. Galbūt netgi tada, kai padėti galėtų ir ambulatorijos gydytojas ar medicinos punkto slaugytoja“, – įsitikinęs R. Janickas.
Darbo grupė pasiūlė Ukmergės PSPC nemažinti kaimo vietovėse dirbančių medikų darbo krūvių, kaip buvo numatyta paliekant minimumą – 0,25 etato. Mažiausias numatomas darbo krūvis – 0,5 etato.
Savivaldybė pasirengusi perimti dalį įstaigos finansinės naštos. Pažadėta padengti ūkines išlaidas – savivaldybė pasirūpins pastatų priežiūra, jų šildymu. Įstaigai liktų kita ambulatorijų ir punktų išlaikymo dalis – darbuotojų atlyginimai.
Norėdama įgyvendinti šiuos pažadus, savivaldybė biudžete turės papildomai surasti apie 250 tūkstančių litų.
Anot R. Janicko, nors biudžetui tai nemaža našta, bet medicinos punktai – gyvybiškai svarbūs objektai. „Manoma, kad sumažinti išlaidas pavyks organizuojant kompleksinę pastatų priežiūrą – ne tik medicinos punktus, bet ir mokyklą, biblioteką, kultūros centrą galėtų prižiūrėti vienas darbuotojas“, – svarsto jis.
Planuojama pasitelkti į pagalbą ir seniūnijas. Dalį ūkinės veiklos – aplinkos tvarkymą, šienavimą – galėtų organizuoti pagal viešųjų darbų programą.
Pasak R. Janicko, problemiškiausia situacija išlieka Tolučių medicinos punkte. Mat jis neatitinka reikalavimų gauti higienos pasą, o be jo funkcionuoti negali.
Šiuo metu higienos pasai punktams ir ambulatorijoms yra išduodami neterminuotai, tačiau kasmet vykdoma jų patikra.
Tačiau ir Tolučių atvejis nėra beviltiškas – išeitį tikimasi rasti. Kadangi medicinos darbuotojo etatas nebus panaikinamas, gyventojams išliks galimybė išsikviesti slaugytoją į namus. Sutartinomis valandomis žmones galima priiminėti ir kitose patalpose. Anot vicemero – savivaldybei priklausančiose patalpose arba bendruomenės namuose.
Laikini nesklandumai gauti higienos pasą iškilo ir Šešuolių bendruomenės sveikatos punkte – pagal reikalavimus neatitinka jo paskirtis. Šiuos „popierinius“ reikalus savivaldybė apsiėmė sutvarkyti.
Darbo grupės ataskaitoje įtrauktas punktas apie tai, kad kiekviename medicinos punkte ne rečiau kaip kartą per mėnesį turėtų apsilankyti šeimos gydytojas.
Nutarta, kad būtina remontuoti Atkočių, Laičių ir Sližių punktus ir įrengti naujus medicinos punktus Rečionių universaliame daugiafunkciame centre bei Senamiesčio pagrindinės mokyklos Laičių skyriuje.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ