Teatro dieną Ukmergės kultūros centro mėgėjų teatras „Vilko pėdsakas“ pristatys premjerą – Kęstučio Česnaičio pjesę-mitą „Miestas“. Naujasis spektaklis kalba apie amžiną šviesos ir tamsos kovą žmonijoje.
Spektaklio režisierė Skaistė Vasiliauskaitė-Dančenkovienė sako, kad šis pastatymas viena vertus, labai ukmergietiškas, kita vertus – nepriklauso nei konkrečiam laikui, nei erdvei.
Pjesė sukurta ukmergiškio dramaturgo, atsispiriant nuo istoriniuose dokumentuose užfiksuoto fakto apie raganavimu apkaltintos merginos egzekuciją Ukmergėje.
1587 metais Ukmergės mieste ant laužo buvo sudeginta mergina. Miesto teismas nustatė, kad Agota Jurėnaitė, siekdama Jurgio Bielanio meilės, ėmėsi burtų. Už tai ji buvo apkaltinta raganavimu, kankinama nardinant į vandenį, susmeigiant adatas į panages, deginant padus, galiausiai – pasmerkta myriop.
Šis istorinis faktas tapo atspirties tašku dramaturgo K. Česnaičio pjesei-mitui apie žmonių mąstymo tamsumą ir pavienių šviesuolių kovą už šviesą. Dramaturgas konkretaus įvykio detales palieka tik kaip aplinkybes ir savo kūrinį perkelia į kitą, dangiškąją, plotmę, kurioje su žmonių „aklumu“ kovoja aukštesnės jėgos. Tiesa, tam, kad įkvėptų žmonėse apšvietos siekį ir humanistines idėjas, tenka nusileisti į žemę ir siūlyti vandenį, apvalantį ne tik kūną, bet ir mintį. Kova sunki, nelygi, kai čia pat siūlomas vynas ir fokusai, tačiau ne beviltiška.
Spektaklyje skamba muzika iš grupės „Dambras“ albumo „Lietaus lašai“. Šis albumas įrašytas Ukmergės ir Pasvalio dambrelininkų.
Atskiras spektaklio segmentas šviesos, kuriančios tamsumos atmosferą. Jomis rūpinasi Linas Fedaravičius.
Spektaklio scenografiją ir kostiumus gamino patys aktoriais. Miestelėnų kostiumus iš skaučių siuvo Regina Ališauskienė ir Nerijus Maldaikis.
Scenografijos meninės idėjos ieškotas su Kultūros centro dailininkais Silvija Puodžiūnaite ir Egidijumi Daruliu.
Pagrindinius vaidmenis kuria: Asta Girnienė, Arnas Pelakauskas, Ema Mikulėnaitė, Nerijus Maldaikis, Vaidas Moskalis. Ne mažiau svarbūs Miesto gyventojai – Regina Ališauskienė, Audronė Rutavičienė, Nijolė Grotuzienė, Aleksas Gudauskas, Danielius Jarukas, Audronė Šližienė, Gilė Liepa Bundonytė. Būtent per juos atsikleidžia miestas.
Pasak režisierės, nors pjesė parašyta atsispiriant nuo konkretaus viduramžių įvykio, tačiau, galvojant apie žmonijos tamsumą, masių pasidavimą apsvaigimui ir triukams, ji tinka ir dabarčiai, ir ateičiai. Įtakingųjų, turtingųjų, galingųjų manipuliuojama dauguma nesivadovauja kritiniu mąstymu, pasiduoda minios psichologijai. O tie, kurie siekia nešti šviesą, apšaukiami keistuoliais ir lieka užribyje, tačiau niekada nenuleidžia rankų.
Spektaklis bus rodomas kovo 27 d. 18 val. Ukmergės kultūros centro scenoje. Renginys nemokamas.
UŽ inf.