Pradėtas Ukmergės Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčiai priklausančios klebonijos rekonstrukcijos projektas. Pastatas rekonstruojamas nuo pat pamatų. Šią savaitę vykdant griovimo darbus klebonijos medinių konstrukcijų nebeliko.
Apie tai, kad kleboniją planuojama remontuoti, rašėme pernai birželio mėnesį.
Daugelį metų šis pastatas buvo nenaudojamas. Ukmergės dekanato dekanas, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas kunigas Raimundas Kazaitis gyvena nuomojamame dviejų kambarių bute Veterinarijos gatvėje, o vikaras kunigas Gražvydas Geresionis – tėvų namuose. Parapijos reikmėms naudojamos įrengtos salės bažnyčios rūsyje, raštinė veikia vienoje iš zakristijų.
Daugiau nei prieš metus teiraujantis apie lėšas projektui įgyvendinti, R. Kazaitis sakė, kad nesitiki jo įgyvendinti greitai. „Tai bus ne vienų metų darbas, – sakė tada jis. – Reikės didelių lėšų darbams ir medžiagoms. Šiuo metu neturime tokių pinigų, bet pradėti reikia.“
Vis tik projektas neužsigulėjo. Pastarąjį mėnesį pradėti senojo pastato griovimo darbai. Pasak dekano, tai – pats pirmasis šio projekto etapas. „Reikia pašalinti tai, kas keičiama – visas supuvusias medines konstrukcijas, ir paruošti aikštelę statybai“, – sakė R. Kazaitis. Griovimo darbų sąmata – 21 tūkst. Eur.
Po šio etapo laukia kiti parengiamieji darbai – geologiniai tyrimai, inžinerinių tinklų įvedimas. Prieš pradedant darbus po žeme bus reikalingi ir archeologiniai kasinėjimai.
Vis tik, užbaigus griovimo darbus, pirmiausia planuojamas ne klebonijos projekto vystymas, o bažnyčios stogo atnaujinimas. „Užbaigę šį etapą pereisime prie bažnyčios. Stogo rekonstrukcijos projektas jau parengtas, leidimas gautas, su rangovu sutartis sudaryta“, – vardijo dekanas. Pagal projektą planuojama ne remontuoti seną stogą, o jį pakeisti nauju – bus sukonstruotos naujos konstrukcijos, uždengs nauja skarda. Stogo rekonstrukcijos sąmata siekia 155 tūkst. Eur.
Pasak R. Kazaičio, šią ir griovimo darbams reikalingą sumą suaukojo vien parapijiečiai. „Kol kas nei verslas, nei Savivaldybė neprisidėjo“, – sakė jis. Tiesa, dekanas į Savivaldybę kreipėsi dėl paramos ir gavo atsakymą, kad Savivaldybė ketina prisidėti, bet atsakyme neįvardyta, nei kokia forma ar suma, nei kada bus suteikta parama. Prisiminė, kad jam pradėjus tarnystę Ukmergėje 2019 m. bažnyčiai dar buvo skirtos patalpos vaikų lopšelio-darželio „Žiogelis“ pastate, tačiau tuometinei valdžiai prašant atlaisvinti patalpas ir žadant išsikėlimą kompensuoti, į jas net neįsikėlė. Raštiškų sutarčių dėl kompensavimo nebuvo pasirašyta, kalbėta tik žodžiu, o dabar valdžia (meras ir Taryba) jau išrinkta kita. Tad vargu, ar dar galima tikėtis kompensavimo. Tačiau tikisi, kad Savivaldybė tęsės savo pažadą paremti rekonstrukciją. Ragina prisidėti ir verslą.
Bažnytinė vyresnybė rekonstrukcijai lėšų neskiria. Priešingai – tai parapijos siunčia lėšas įvairioms Bažnyčios reikmėms. Tad parapijiečių aukos skiriamos ne vien statybai ar kitiems ūkiniams darbams vietoje, bet jomis prisidedama ir prie kurijos institucijų veiklos išlaikymo. „Ką galime, tą darome. Džiaugiuosi, kad darbai prasidėjo“, – kalbėjo dekanas.
Kada prasidės naujo klebonijos pastato statyba dar nežinoma. R. Kazaitis informavo, kad kone dvejus metus rengtas projektas, koks buvo pristatytas visuomenei, toks ir liks. Pagal jį naujas statinys planuojamas vieno aukšto su mansarda, 330 kv. m ploto, iš kurio gyvenamasis plotas užims 136,5 kv. m. Jame bus įrengtas vienas butas, su virtuve, darbo kambariu, sanitariniu mazgu. Apie 73 kv. m užims parapijos salė. Pirmame pastato aukšte taip pat planuojama įrengti klebonijos raštinę, užsiėmimų klasę, tualeto ir technines patalpas.
Klebonijos pastatas anksčiau buvo pripažintas kaip vertingų savybių požymių turintis objektas, tačiau rengiant rekonstrukcijos projektą pastato būklė įvertinta kaip bloga. Nustatyta, jog XX a. I pusėje statytame ir sovietmečiu remontuotame name didžioji vidaus autentiškų elementų dalis nebuvo išlikusi. Įvertinusi blogą pastato būklę Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba jo statusą iš „vertingųjų savybių turinčio“ pakeitė į „urbanistinės struktūros statinį“. Tad kliūčių pastato perstatymui neliko.
Statant naująją kleboniją bus laikomasi buvusio pastato silueto ir užstatymo pobūdžio, formuojant analogišką buvusį dvišlaitį stogą.