Ukmergiškis Naglis Valikonis šeimos ūkyje užaugintus arbūzus šiemet pradėjo skinti ypač anksti – nuo liepos vidurio. Šią kultūrą augina trečius metus, valgo ne tik patys – didžiąją dalį derliaus parduoda.
Jaunas vyras sakė, kad arbūzus auginti sugalvojo prieš trejus metus. „Turime žemės, daug vaikų. Auginame viską, ko reikia šeimai, – braškes, avietes, serbentus. Nutarėme pabandyti užsiauginti arbūzų. Užpernai sunkiai sekėsi, nelabai kas užaugo. Bet matėme, kad kitiems pavyksta, pradėjome domėtis ir pernai arbūzai jau augo geriau“, – pasakojo N. Valikonis.
Pernai šeima augino 200 arbūzų daigų, šiemet – 500. Arbūzų daržas užima apie 10 arų žemės.
Daigus daiginasi patys iš pirktinių bei surinktų sėklų. „Hibridinių rūšių arbūzų sėklas perkame.
Jų sėklos netinka daiginimui. Kitų arbūzų sėklų buvome prisirinkę. Bet pagrindas – hibridinių rūšių arbūzai. Jie skanesni ir atsparesni“, – kalbėjo pašnekovas.
Klausiamas apie arbūzų auginimo ypatumus sako, kad kasmet vis kitaip. Ypač ankstyvu derliumi leidžia džiaugtis tai, kad daigus pavasarį augina šiltnamyje. Stebi orus ir į lauką persodina tik pasibaigus šalnoms. Šiemet tai darė po gegužės 19 dienos. „Reikia dengti plėvele ir žemę. Uždengta ji greičiau įšyla ir ilgiau išlaiko šilumą“, – dalijosi patirtimi arbūzų augintojas.
Perkeltus į lauką daigus dar apie mėnesį dengia agroplėvele, jei vis dar pasitaikytų šalnų, taip pat nuo lietaus ir vėjo, kad augalai prigytų, jų lapija greičiau suvešėtų, įsitvirtintų ir pradėtų megzti uogas. Tręšia per sezoną porą kartų praskiestu dilgėlių raugu, kurį patys pasigamina.
Lietaus arbūzai nelabai bijo. Kitiems augintojams sproginėja, o Valikonių ūkyje per visą lauką šiemet sprogo gal tik kokie trys. „Dažniau kokios pelės ar kiti graužikai pragraužia“, – sakė pašnekovas.
Nuo vieno daigo įprastai nuskina 1 arba 2 arbūzus. Nuo rūšių, kurios mezga mažesnes uogas, – po 3–4 arbūzus.
Šiemet šeima augina aštuonias arbūzų rūšis. „Storažieviai laikosi ilgiau. Plonažievius reikia suvartoti greičiau. Turime geltonu, raudonu, rausvu, oranžiniu vidumi. Visi su sėklomis, tik vienų sėklos mažesnės, kitų – didesnės“, – pasakojo N. Valikonis.
Vyras su žmona, gyvenantys Pivonijos seniūnijos Graužiečių kaime, turi didelę šeimą – keturis vaikus nuo 3-ejų iki 10-ies metų amžiaus. Gimus trečiam vaikui šeimoje Naglis išėjo tėvystės atostogų, po kurių į darbą nebegrįžo. „Auginant daug vaikų, reikia pagalbos namuose, dirbti sudėtinga. Reikėjo kažkuo užsiimti, nes niekas nieko ant padėklo neatneš. Pradėjome dirbti žemę“, – dalijosi N. Valikonis.
Trijų hektarų šeimos ūkyje taip pat auga ir šilauogės, vynuogės. „Viską auginame dėl savęs. Gyvename, kaip ir visi kaime. Sodinamės bulvių, kad nereikėtų pirkti. Užsiauginame avių mėsytei – jų yra apie 20, turime vištų“, – pasakojo vyras. Žmona, be kita ko, kepa tortus, kuriems naudoja savo šeimos ūkio produktus.
Arbūzų derliaus jau antrus metus pakanka ne tik šeimai. Juos pardavinėja pagal skelbimą bei šalikelėje.