Daugėja draudimų rūkyti daugiabučių balkonuose

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Nuo liepos 12 d. negalima rūkyti Maironio gatvės 7-o daugiabučio namo balkonuose. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Per ketverius metus – nuo tada, kai įsigaliojo tokie teisiniai aktai, – Ukmergėje uždrausta rūkyti iš viso 17-oje daugiabučių namų balkonų. Rajono savivaldybės meras šiemet paskelbė tris tokius potvarkius. Trys draudimai buvo panaikinti.

Rajono savivaldybės mero Dariaus Varno potvarkiais skelbiama, kad mieste draudžiama rūkyti: nuo gegužės 14 d. – Dariaus ir Girėno gatvės 8-o, nuo liepos 11 d. – Anykščių gatvės 35-o, nuo liepos 12 d. – Maironio gatvės 7-o daugiabučio namo balkonuose.

Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimas, kuris nustatė papildomus draudimus ir ribojimus rūkymui daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose, Lietuvoje įsigaliojo nuo 2021-ųjų. Pagal patvirtintą tvarką daugiabučio gyventojas gali pareikšti prieštaravimą dėl rūkymo balkonuose, terasose ir lodžijose.

Tai turi būti įtvirtinta atskiru Savivaldybės mero potvarkiu.

Daugiausia tokių potvarkių buvo priimta 2021-aisiais – devyni, 2022-aisiais – du, 2023-iaisiais  – trys ir šiemet, dar nesibaigus metams, – taip pat trys.

Iš viso per šį laiką savivaldybėje buvo uždrausta rūkyti 17-oje daugiabučių namų balkonų. Tiesa, trys draudimai panaikinti.

Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus vyriausioji specialistė Aida Kravcova paaiškino, kad pakanka vieno daugiabučio namo gyventojo raštu pareikšto prašymo ir tame daugiabutyje, merui pasirašius potvarkį, draudimas įsigalioja.

Draudimas galioja tol, kol prieštaravimą pareiškęs asmuo yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą tame daugiabutyje. Jei gyventojas nėra deklaravęs savo gyvenamosios vietos nurodytame daugiabutyje ir per šešis mėnesius nedeklaruoja, draudimas po pusės metų nustoja galioti.

Kitu atveju, kad draudimas būtų panaikintas, prieštaravimą pateikęs asmuo turi atsiimti savo prieštaravimą.

= = =

Pagal nustatytą tvarką prašymą (prieštaravimą), kuriame turi būti nurodytas asmens vardas, pavardė, gimimo data ir deklaruota gyvenamoji vieta, asmuo turi pateikti rajono savivaldybės administracijai.

Remiantis juo Ukmergės rajono savivaldybės meras potvarkiu įformina sprendimą paskelbti, kad to daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, draudžiama rūkyti.

Savivaldybės administracija apie priimtą sprendimą ar jo pripažinimą netekusiu galios praneša už namo bendrojo naudojimo objektų valdymą atsakingam asmeniui, kuris privalo informuoti butų ir kitų patalpų savininkus apie nustatytą draudimą bei įrengti informacinius ženklus.

Per vieną mėnesį nuo mero sprendimo įsigaliojimo dienos jis gali būti skundžiamas Savivaldybės merui, Lietuvos administracinių ginčų komisijai arba Vilniaus apygardos administraciniam teismui.

Mero potvarkiai arba Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymai, kuriais uždrausta rūkyti daugiabučiuose namuose, skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje.

Teisės aktai numato, kad draudimo rūkyti nesilaikantys asmenys atsako pagal Administracinių nusižengimų kodeksą ir jiems gali būti skirtas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 90 eurų.

Asmenys gali pranešti policijai ar Savivaldybės administracijai apie draudimo rūkyti pažeidimus tik tame daugiabutyje, kuriame jie yra deklaravę gyvenamąją vietą. Kartu su skundu turi būti pateikti duomenys, patvirtinantys rūkymo daugiabučio namo balkone, terasoje, lodžijoje faktą ir aplinkybes.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *