Parengtas Ukmergės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos plano 2021–2025 m. pakeitimo projektas.
Jis palies iš viso keturias ugdymo įstaigas.
Antano Smetonos gimnazijoje po vidaus struktūros pertvarkos būtų steigiamas šios gimnazijos Taujėnų skyrius.
Jono Basanavičiaus gimnazijoje po vidaus struktūros pertvarkos būtų steigiamas šios gimnazijos Želvos skyrius,
Abiejuose skyriuose būtų vykdoma vidurinio ugdymo programa.
Taujėnų gimnazija vadintųsi Ukmergės r. Taujėnų pagrindinė mokykla. Joje liktų pradinio, pagrindinio ugdymo programos, priešmokyklinis, ikimokyklinis ugdymas. Mokyklos pastate veiktų Antano Smetonos gimnazijos Taujėnų skyrius, kaip manoma – viena jo klasė.
Želvos gimnazija vadintųsi Ukmergės r. Želvos pagrindinė mokykla. Joje būtų vykdomos pradinio, pagrindinio ugdymo programos, priešmokyklinis, ikimokyklinis ugdymas.
Mokyklos pastate veiktų Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos Želvos skyrius. Taip pat – viena jo klasė.
Pertvarka įsigaliotų nuo šių metų rugsėjo.
Šį planą parengė Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrius kartu su švietimo įstaigų tinklo pertvarkos darbo grupe.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas sako, kad pertvarką nulėmė Vyriausybės lygio reikalavimai, neleidžiantys gimnazijose komplektuoti klasių, kuriose yra mažiau kaip 21 mokinys.
Tačiau mažesnes – 12-os mokinių – klases leidžiama komplektuoti gimnazijų skyriuose. Būtent tai ir paskatino pertvarką – dvi kaimo gimnazijas paversti dviejų miesto gimnazijų skyriais.
Vedėjas sako, kad esant tokiai situacijai ugdymo įstaigų bendruomenės būsimą pertvarką palaiko. Šiuo metu tai – vienintelis būdas kaimuose išlaikyti vidurinį ugdymą.
Pasak vedėjo, pertvarka kainuos, bet didelių finansinių išlaidų nepareikalaus. Pasakojo, kad vertinant mokinių kaimuose mažėjimo tendenciją naujieji skyriai išsilaikytų: Taujėnų gimnazijoje 3–4, o Želvos – 4–5 metus.
Kai Ukmergėje apsigyveno ukrainiečiai su šeimomis, bendras mokinių skaičius ugdymo įstaigose, lyginant su ankstesniais skaičiais, šiek tiek padidėjo.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus duomenimis, šiuo metu mūsų rajono ugdymo įstaigas lanko 80 ukrainiečių vaikų, iš kurių – 60 mokyklas, o likusieji – vaikų darželius. Šis skaičius yra labai kintantis. Tačiau didesnį nerimą kelia smarkiai mažėjantis gimstamumas. Vaikų darželiuose jau dabar yra laisvų vietų, o ateityje jų daugės.
Mokyklų tinklo pertvarkos plano pakeitimo projektas teikiamas viešiesiems svarstymams. Pastabų ir pasiūlymų laukiama iki balandžio 19 d. el. paštu [email protected] bei tel. 8 687 35154.
Suderinus visus dokumentus galutinį sprendimą šiuo klausimu priims rajono savivaldybės taryba.
Vedėjas V. Kalinas sako, kad ateityje išlieka didelė grėsmė, susijusi su kaimo mokyklų išlikimu. Tai susiję su mokinių skaičiumi. Laikantis Vyriausybės patvirtintų sprendimų, mokyklose negalima formuoti klasių su mažiau nei 8-iais vaikais, o mūsų rajono kaimo mokyklose tokių klasių, kuriose mokosi 8 vaikai, šiuo metu yra net 14. Iš jų pajudėjus bent vienam vaikui, pakimba visos klasės formavimo galimybė.
Artėjančio savivaldybės tarybos posėdžio svarstymui teikiamas klausimas, susijęs su dar vienos ugdymo įstaigos likimu – siūlomą uždaryti Rečionyse esantį vaikų darželį, o tiksliau – vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ Rečionių skyrių.
Šių mokslo metų pradžioje Rečionių ikimokyklinio ugdymo grupėje buvo ugdomi 9 vaikai, bet neseniai 2 išvyko. Nuo šio pavasario grupę lanko 7 ugdytiniai. Vienas iš jų rugsėjį lankys pirmą klasę, dar vienas išvyksta į kitą rajoną, trys taps priešmokyklinukais ir lankys Ukmergės vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ priešmokyklinio ugdymo grupę. Taigi grupėje lieka tik du vaikai.
Rečionių ikimokyklinio ugdymo grupė įsikūrusi buvusiame Rečionių universalaus daugiafunkcio centro pastate, kurį patikėjimo teise nuo 2020 m. valdo Ukmergės jaunimo laisvalaikio centras. Pažymima, kad šio cento patalpose gyvenančių ukrainiečių vaikams teikiama pavėžėjimo paslauga į Taujėnų ikimokyklinį skyrių ir mokyklą.