Svarstė, kaip užkirsti kelią kvaišalų vartojimui mokyklose

Autorius Ukmergės žinios
Svarstė

Jungtiniame dviejų Ukmergės rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdyje svarstyta, kaip užkirsti kelią kvaišalų ar svaigalų vartojimui mokyklose.

Apie tai diskutavo Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų bei Sveikatos ir socialinių reikalų komitetų nariai.

Savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Edita Balžekienė bei Ukmergės rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas Tomas Zimblys konstatavo, kad moksleivių svaiginimosi mastas kelia didelį nerimą, o pedagogai jaučiasi bejėgiai, bandydami užkirsti kelią žalingiems nepilnamečių įpročiams.

„Iki šiol rajone vykdomos tik momentinės prevencijos priemonės, deja, neduoda rezultato“, – teigė pranešėjai.

Pasak E. Balžekienės, cigaretės ir alkoholis nepilnamečiams nebeįdomu – populiarėja naujos kartos psichoaktyvios medžiagos: sintetiniai kanabinoidai, katinonai ir opiodai, triptaminai, fenetylaminai, butiratai… Jaunuoliai dažnai net nežino, ką vartoja. O labiausiai paplitęs vartojimo būdas yra per elektronines cigaretes.

Situacijos rimtumą iliustruoja didėjantys pas medikus patenkančių svaigalus vartojusių nepilnamečių skaičiai. 2020 m. Ukmergės ligoninės Skubios pagalbos skyriuje apsvaigimas nuo psichoaktyvių medžiagų buvo nustatytas 4-iems, 2021 m. – 8-iems, o pernai – 22-iem nepilnamečiams. Šiemet iki rugpjūčio pabaigos tokių atvejų nustatyta 13.

Per metus nuo praėjusių iki šių metų rugsėjo pagal Administracinių nusižengimų kodeksą dėl tabako gaminių ir psichotropinių medžiagų buvo sulaikyta 14 pažeidėjų, iš kurių 8 – asmenys iki 16-os metų.

Metų pradžioje rajono ugdymo įstaigose vyko prevencinė akcija, kurios metu per savaitę konfiskuota 15 vadinamų „veipinimo“ aparatų, skirtų rūkymo skysčiui kaitinti. Rugsėjį policijos pareigūnai patruliavo prie mokyklų ir nustatė 4 psichoaktyvias medžiagas vartojusias moksleives.

E.Balžekienė kalbėjo, kad reikia turėti paauglių priklausomybių konsultantą, burti savitarpio grupes, parengti ankstyvosios intervencijos programą, organizuoti švietėjiškus renginius, mokymus, seminarus, ženklinti rūkymo zonas.

Diskutuojant išsakytos nuomonės, kad priklausomybės kvaišalams vystosi greičiau nei alkoholiui, jog reikia viešinti atvejus, kuomet susiduriama su moksleivių įjunkimu į šias priklausomybes. Pasigesta kvalifikuotų mokymų pedagogams, kaip atpažinti psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo įrangą bei pačius vartotojus, kalbėta apie didesnį tėvų, socialinių pedagogų įsitraukimą, kovojant su problema.

Sutarta, kad visuomenė dar nepasiruošusi suvokti grėsmę, nes apie „senųjų“ medžiagų vartojimą gebame įtarti, o „naujųjų“ – niekaip.

Apie posėdį informavo rajono savivaldybės atstovė spaudai Daiva Zimblienė.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *