Su religija ar kultūra siejamas apipjaustymas – senas paprotys, apie kurį girdime iš judaizmo ar islamiškų kraštų. Įdomu tai, kad ši procedūra atliekama jau nuo labai senų laikų, tačiau mūsų kraštuose daugelis vyrų nėra apipjaustyti ir apie tai net nenori pagalvoti. Tai lemia įvairūs mitai, tačiau iš tikrųjų apipjaustymas kai kuriais atvejais gali būti ir naudingas.
Kokiais mitais apie apipjaustymą tiki vyrai?
Visų pirma, daugelis vyrų galvoja, kad apipjaustymas yra labai sudėtinga ir skausminga procedūra. Ir nors tai – chirurginė procedūra, medicininiu požiūriu ji priskiriama paprastoms, trunka iki valandos ir atliekama su vietine ar daline nejautra. Pooperacinio skausmo taip pat praktiškai nėra, o gijimo laikotarpis siekia apie dvi savaites, tad vyrams tikrai nereikėtų perdėtai bijoti apipjaustymo, dar vadinamo cirkumcizija.
Taip pat daugeliui žinoma, kad po apipjaustymo mažėja varpos galvutės jautrumas. Dėl to yra manančių, kad apipjaustymas – priešlaikinės ejakuliacijos gydymas, kuris ilgainiui sukelia problemų lytinių santykių metu. Tačiau apipjaustymas nėra atliekamas sprendžiant ejakuliacijos problemas, o ir problemų su partnere po procedūros kilti neturėtų.
Kada reikalingas apipjaustymas?
Remiantis medicininėmis indikacijomis, apipjaustymas yra atliekamas dėl fimozės arba kai neatsismaukia varpos galvutė. Šios problemos gali sukelti vyrams daugybę problemų: apyvarpėje kaupiasi senas prakaitas, drėgmė ir nešvarumai, dėl to gali kartotis uždegimas, infekcija. Fimozė – tai apyvarpės susiaurėjimas, kuris gali sukelti vyrui nemalonių simptomų, o apipjaustymas padeda visa tai išspręsti.
Jei medicininių indikacijų ir nėra, vyras gali pats pasirinkti atlikti apipjaustymą. Europoje tokį pasirinkimą dažniausiai lemia estetinės ir higieninės priežastys – kai kurie savimi besirūpinantys vyrai renkasi apipjaustymą, tačiau tai priklauso nuo asmeninio požiūrio. Reikia pastebėti, kad dėl šių priežasčių apipjaustymą atlikti norinčių vyrų skaičius nėra didelis.
Kuo naudingas apipjaustymas?
Apipjaustymas palengvina kasdienę vyrų genitalijų higieną. Kai nėra kur kauptis drėgmei, išvengiama ir apyvarpės uždegimo, sumažėja ir kitų ligų, bakterinės infekcijos, kuri sukelia šlapimo takų ir lytiškai plintančias ligas, rizika. Apipjaustytų vyrų nekankina skausminga erekcija, jie išvengia problemų dėl fimozės ir lytinio akto metu. Po apipjaustymo vyrui lengviau pasirūpinti kasdiene genitalijų higiena, tai užima mažiau laiko. Geresnė higiena taip pat prisideda ir prie vėžinių bei kitų rimtų susirgimų rizikos mažinimo.
Kai kuriose kultūrose, kuriose apipjaustymas yra privalomas, jis atliekamas dar jauno amžiaus berniukams. Manoma, kad dėl minėtos naudos toks sprendimas yra logiškas. Tačiau mūsų kraštuose be medicininių indikacijų apipjaustymas vyrams nėra skiriamas – procedūra naudojama spręsti apyvarpės susiaurėjimo ir kitas problemas, kurios dažniausiai yra anksčiau persirgtų ligų pasekmė. Tiesa, berniukai iki penkerių metų dažnai susiduria su fimoze, tačiau nereikia skubėti daryti apipjaustymo, nes vėliau daugeliu atvejų ši problema išsisprendžia savaime vaikui augant.