Gabija PAKULNYTĖ
Vienas iš pagrindinių bendruomenės prioritetų – ne tik gyvenamoji vieta, bet ir žmonės, turintys tą patį interesą.
Tų pačių tikslų siekia Vidiškių miestelio bendruomenė, šiais metais mininti įkūrimo dvidešimtmetį.
Šiai bendruomenei priklauso 60 narių. Pirmoji pirmininkė buvo a. a. Adelė Kščenavičienė, nuo 2010 m. iki 2014 metų – Darius Matuškevičius. Šiuo metu bendruomenės pirmininko pareigas eina Virgilijus Jankauskas.
„Visus mus jungia bendras tikslas – gražinti savo miestelį ir daryti jį patraukliu atvykstantiems. Vidiškiuose yra daug gražių sodybų, tad suburti žmones veiklai nesunku ir tikiuosi, kad jėgos ir norai neišseks“, – mintimis dalinosi viena iš aktyviausių bendruomenės narių ir pirmininko pavaduotoja Eglė Vaitkūnienė.
Jos vaikystėje Vidiškiai buvo kolūkio centras, vėliau – apleistas miestelis. Tad bendruomenės įkūrimo tikslas ir buvo gražinti miestelį, sutvarkyti viešąsias vietas, telkti žmones bendrai veiklai.
Bendruomenės komandai priklauso tautodailininkė Vaiva Žakavičienė, Kęstas Bakanauskas, projektų vadovė Jolanta Čekauskaitė, Darius Lapka, buhalterės pareigas eina Bronė Kaupelienė, gėlynus tvarko Ada Jankauskienė ir Ingrida Čirbienė, visada pasiekiami Virginijus Matižonka, Janė Giedraitienė, Vidos ir Arnio Olšauskų, Jurgitos ir Dariaus Matuškevičių, Audronės ir Vasilijaus Kononovų šeimos, pernai prisijungusi Rasos ir Arūno Žiaunių šeima.
Eglė tikina, kad aktyvių žmonių yra daug ir sunku visus išvardyti, nes pagal galimybes prie darbų ir švenčių prisijungia kiekvienas. „Žinoma, sulaukiame ir kritikos. Ypač iš tų, kurie niekuo niekada neprisideda prie mūsų veiklos. Tai muzika šventėje ne ta, tai jaunimui nėra ką veikti…“
Pasak E. Vaitkūnienės, bend-ruomenės veikla yra įvairi: atmintinų dienų minėjimai, Velyknakčio tradicija parapijos bažnyčioje, šeimų šventė, miestelio Jonų ir Janinų sveikinimas, Šv. Baltramiejaus atlaidai, kalėdinis vakaras vaikams ir kitos. Taip pat rengiamos pavasarinės talkos, inkilų kabinimo diena, moliūgų šventė.
Bendradarbiaujama su Šventupės, Rečionių bendruomenėmis, Vidiškių pagrindinės mokyklos kolektyvu, seniūnija, parapijos klebonu.
Pašnekovė pasidžiaugė, kad miestelis turi 80 arų ploto tvenkinį, kurį, įgyvendinant projektą, pagilino, įžuvino, įrengė pontoninį tiltelį.
Susibūrė ir vietos žvejų būrelis, jungiantis net 42 žvejus, kuriems vadovauja Arnis Olšauskas. Savo lėšomis žvejai prisideda prie tvenkinio įžuvinimo. „Kol kas buvo propaguojama žvejyba „pagauk-paleisk“, kelis kartus per metus rengiamos žvejų varžybos“, – pasakojo E. Vaitkūnienė.
Pasak jos, tvenkinio teritorijos sutvarkymo, pritaikymo miestelio poilsiui projektas pareikalavo daugiausia pastangų ir laiko. Bendruomenės parko įkūrimas taip pat buvo nemažas iššūkis. „Visą teritoriją sutvarkėme savomis lėšomis ir jėgomis. Patys rinkom akmenis, iš namų nešėm augalus, prašėm pagalbos įrengiant taką, tvarkant šulinį. Iš projektinių lėšų pastatyta scena, įrengti suolai, vaikų žaidimų kampelis, treniruokliai. Paplūdimys taip pat sutvarkytas projektinėmis lėšomis. Bendruomenės rūpesčiu papuošta autobusų stotelė, pastatytas tualetas, „išprašytas“ stotelės paviljonas į Anykščių pusę“, – nuveiktus darbus vardijo E. Vaitkūnienė.
Pagrindinė miestelio šventė – rugpjūčio mėnesį vykstantys Šv. Baltramiejaus atlaidai, kuriems ruošiamasi kelias dienas. „Statome „Baltruką“, puošiame parko teritoriją, rengiame žvejų varžybas, verdame, kepame, vaišiname renginio svečius, organizuojame pramogas vaikams. Ši šventė yra parapinė ir gaila, kad kitos parapijos bendruomenės būna tik svečiais“, – kalba Eglė.
Pasiteiravus apie planus sako: „Šiais metais suplanavome renovuoti miestelio kryžius ir pritaikyti lankytojams. Šie objektai skirti atminti partizanų išniekinimo vietas. Taip pat nuspręsta dalyvauti Žemės ūkio ministerijos projekte, siekiant įsigyti daiktų, reikalingų susibūrimams, renginiams, edukacinėms veikloms.“
Visiems vidiškiečiams E. Vaitkūnienė linki neprarasti bendrystės jausmo, toliau puošti savo miestelį.