Klausia, kodėl reikia mokėti už daugiabučio teritorijos tvarkymą

Autorius Ukmergės žinios
Klausia

Vienas Veterinarijos gatvės daugiabučio namo Nr. 6 gyventojas kreipėsi į redakciją prašydamas išaiškinti, kokiu pagrindu (kokiais teisės aktais vadovaujantis) jis turi mokėti už teritorijos tvarkymą prie daugiabučio namo. Vyras sakė, kad sąskaitą už teritorijos tvarkymo paslaugą jam pateikė Ukmergės butų ūkis.

„Daugiabutis namas yra valstybinėje žemėje, kodėl turiu mokėti už teritorijos tvarkymą“, – kalbėjo ukmergiškis. Jis teigė klausimą uždavęs rajono savivaldybės administracijos Teisės ir personalo skyriaus specialistei, bet atsakymo negavęs. Prašė išaiškinimą paskelbti viešai.

Rajono savivaldybės administracijos Teisės ir personalo skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Markauskienė informavo, kad tvarkyti teritoriją prie namo įpareigoja Civilinis kodeksas, Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymas bei rajono savivaldybės tarybos sprendimas.

„Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.82 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui (statiniui) išlaikyti ir išsaugoti, įstatymuose nustatyta tvarka mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas.

Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 2 straipsnio 15 punkte, be kita ko, nustatyta, kad pastato bendrojo naudojimo objektas yra bendrosios dalinės nuosavybės teise ar kitais įstatymų nustatytais pagrindais daugiabučių gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų savininkų naudojamas ar valdomas žemės sklypas“, – paaiškino V. Markauskienė.

Specialistė nurodė, kad rajono savivaldybės tarybos 2015 m. sausio 29 d. sprendimu (2017 m. kovo 30 d. nauja redakcija) patvirtintų Ukmergės miesto ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių 65-ame punkte numatyta, kad valstybinės ar savivaldybės žemės, bendro naudojimo teritorijų ir kt. priežiūros, tvarkymo ir valymo darbus organizuoja žemės savininkai, valdytojai ar naudotojai. Šiose taisyklėse numatyta, kad, jeigu statinio teisėti valdytojai yra keli fiziniai ar juridiniai asmenys, atsakomybė už tvarkomos teritorijos priežiūrą tenka visiems valdytojams proporcingai valdomai pastato daliai arba, nesant pasidalinimo, visiems valdytojams solidariai.

Daugiabučio namo butų savininkai, nors nėra žemės sklypo prie namo savininkai, yra jo naudotojai. Visi kartu naudojasi bendru sklypu, priskirtu tam namui.

V.Markauskienė priminė, kad Ukmergės mieste daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administratoriaus paslaugas teikia UAB Ukmergės butų ūkis.

„Žemės sklypo priežiūros paslaugos teikiamos tik tais atvejais, jei butų ir kitų patalpų savininkai pageidauja tokias paslaugas gauti, ir sudarius sutartį, taip pat ir tuo atveju, kai administruojamo namo butų ir kitų patalpų savininkai priima sprendimą pavesti administratoriui tvarkyti aplink namą esančią teritoriją.

Daugelio daugiabučių namų butų savininkai supranta pareigą tvarkyti šalia namo esančią teritoriją bei nori gyventi tvarkingoje, švarioje aplinkoje, todėl vienokia ar kitokia forma sprendžia šį klausimą“, – sakė specialistė.

UAB Ukmergės butų ūkio direktorius Raimondas Baltaduonis paaiškino, kad, daugiabučių namų teritorijos tvarkymo paslauga – ne priverstinė. Vadovaujantis Vyriausybės patvirtintais daugiabučių namų administravimo nuostatais, ji nėra privaloma. Šią paslaugą gyventojai visuotinio susirinkimo metu balsų dauguma (50+1 proc.) pasirenka patys.

„Pirkti paslaugą, ar ne, priklauso nuo butų savininkų valios,  kokioje aplinkoje jie nori gyventi“, – sakė bendrovės direktorius.

Pasak R. Baltaduonio, minėto namo daugumos gyventojų pritarimu buvo nutarta užsisakyti teritorijos tvarkymo paslaugą iš Ukmergės butų ūkio. Į paslaugą įeina visi sezoniniai darbai – šienavimas, šlavimas, sniego kasimas, lapų išvežimas. Įkainiai patvirtinti rajono savivaldybės tarybos sprendimu.

R.Baltaduonis atkreipė dėmesį, kad daugiabutis namas yra valstybinėje žemėje, tačiau ta žeme naudojasi ne kas kitas, o to daugiabučio namo gyventojai ir dar nemokėdami jokio žemės mokesčio, kai privačių namų savininkai ir žemės mokestį moka, ir patys savo lėšomis tvarko teritorijas.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *