Rajono savivaldybė skelbia, kad prie rajono maudyklų planuojama įrengti stendus su gelbėjimo priemonėmis.
Nelaimės atveju skęstančiajam galima bus padėti, panaudojus stende esančius gelbėjimo ratus ar virves.
Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Dainius Vyšniauskas sakė, kad stendus įrengti ėmėsi rajono savivaldybė po susitikimo su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovais. Vienas iš aptartų klausimų tada buvo skęstančiųjų gelbėjimo prevencija. Departamento atstovai savivaldybės administracijai pasiūlė pasekti gerąja patirtimi kitų rajonų, kuriuose tokie stendai jau įrengti ir, pasak ugniagesių, priemonė pasiteisino.
Pranešama, kad mūsų rajone tokie stendai turėtų atsirasti prie Deltuvos, Pivonijos, Taujėnų, Vidiškių, Lyduokių, Siesikų, Želvos, Pabaisko, Šešuolių, Veprių, Žemaitkiemio seniūnijose bei mieste esančių gyventojų pamėgtų maudyklų.
„Nors skeptikai sako, kad priemones greitai pavogs, vis tiek manome, kad jų reikia. Pavogs vieną kartą, kitą, bus galima pakeisti. Nelabai brangiai kainuoja. O skęstančiam žmogui tai būtų pati greičiausia pagalba vietoje“, – kalbėjo D. Vyšniauskas.
Tarnybos duomenimis, šiemet mūsų rajone du asmenys nuskendo, dar du teko gelbėti. Būta ir tokių iškvietimų, kai, atvykus ugniagesiams, pagalbos nebeprireikė, nes skęstantieji išsigelbėjo patys. Tačiau skendimo atvejų pasitaiko nuolat, tad gelbėjimosi priemonės vietoje gali padėti išsaugoti gyvybes.
Daug naudos duoda prieš kurį laiką atliktas Šventosios maudynių vietų sunumeravimas ir sužymėjimas. D. Vyšniauskas sakė, kad informaciniai ženklai įrengti visose mūsų rajone esančiose maudymosi vietose, abiejose upės pusėse. Numeracija atlikta namų gatvėse numeracijos principu, kai vienoje pusėje yra lyginiai, kitoje – nelyginiai skaičiai. Pasak D. Vyšniausko, gavę pranešimą ugniagesiai iš karto mato, kur reikia važiuoti, nes numeracija susieta su specialia programėle, kuri rodo numerio vietą žemėlapyje.
„Paprastai žmonėms sudėtinga tiksliai nusakyti vietą prie vandens telkinio, ypač kai yra susijaudinę. Dažnai būna neaišku, prie kurio medžio ar kurio tilto jų ieškoti. Dabar pagal numerį iš karto važiuojame į tą upės pusę ir tą vietą, kurią matome žemėlapyje. Tai leidžia atvykti greičiau“, – pastebėjo tarnybos viršininkas.
Saugumo rekomendacijos
- Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose.
- Prie vandens telkinių nepalikite be priežiūros mažamečių vaikų.
- Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį.
- Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas.
- Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje.
- Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę.
- Perkaitę saulėje, staigiai nešokite į vandenį.
- Atsakingai elkitės valtyje – nevaikščiokite joje, nesupkite – valtis gali apvirsti.
Kaip elgtis nelaimės atveju
- Jeigu pradėjote skęsti, įkvėpkite kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis. Jei esate netoli kranto – šaukitės pagalbos.
- Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112. Po to įsitikinkite, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo (gelbėjimo rato, valties ir kt.) arba parankinės priemonės, kuri neskęsta (kamuolio, čiužinio ir t. t.).
- Jeigu žmogus skęsta netoli kranto, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, rankšluosčiu, lazda, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.
- Pamatę skęstantį žmogų, kuris yra gana toli, meskite jam plūduriuojantį daiktą – kamuolį, čiužinį, gelbėjimo ratą, virvę, plastikinį butelį ir pan.
- Skęstantįjį gelbėkite priplaukę prie jo plaukiojimo priemone (valtimi, vandens dviračiu), gelbėjimo ar parankine priemone, kuri neskęsta, ir paduokite ją skęstančiajam per saugų atstumą, kad jis negalėtų jūsų sugriebti.
UŽ inf.