Gedulą ir viltį saugos naujas kryžius

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Gedulą ir viltį saugos naujas kryžius / Arvydo Pėšinos nuotr. Prie kryžiaus mūsų tautos tragiškus įvykius priminė Aldona Kalesnikienė.

Ukmergės rajone minint Gedulo ir vilties dieną Kaušų kaime atidengtas ir pašventintas kryžius, skirtas žuvusių už Lietuvos laisvę partizanų atminimui.

Būtent šioje vietoje buvusioje Kaušų sodyboje įrengtame bunkeryje žuvo penki žmonės.

1941-ųjų metų birželio 14-ąją Sovietų Sąjunga pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Iš viso išvežta apie 17 490 žmonių, kurių didžioji dalis vežta į tremtį, kiti – į GULAG’o stovyklas. Buvo ištremta daug to meto politikų, visuomenės veikėjų. Iš viso į Sibirą SSRS ištrėmė apie 130 tūkst.

Ukmergėje šiųmetės Gedulo ir vilties dienos minėjimas pradėtas akcija „Visuotinė tylos minutė“ bei gėlių padėjimu prie kryžiaus politiniams kaliniams ir tremtiniams atminti prie Švč. Trejybės bažnyčios. Tylos minutė, skirta aukoms atminti, visoje Lietuvoje vyko tuo pačiu laiku – 11:59.

Pagrindinis atmintinos datos minėjimo akcentas – Pivonijos seniūnijoje, Kaušų kaime (netoli Laičių), pašventintas ir atidengtas kryžius.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ukmergės filialo pirmininkė Aldona Kalesnikienė papasakojo, kad šioje vietoje buvo Juozo ir Veronikos Kaušų  šeimos sodyba. Vėliau jie buvo ištremti.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, 1948-ųjų lapkričio 13-ąją Kaušų sodyboje įrengtame Vyčio apygardos Panevėžio rinktinės štabo bunkeryje vyko kautynės su MGB vidaus kariuomenės 137-ojo šaulių pulko kareiviais. Jų metu žuvo rinktinės ir rajono vadas Antanas Stimburys-Tankistas, jo adjutantas Tomas Našlėnas-Radvila, rinktinės vado pavaduotojas Marijonas Krogertas-Uosis, partizanai Jonas Ignatavičius-Jaunutis ir Antanas Kerbelis-Robinzonas. Iš viso – penki kovotojai.

Pasak A. Kalesnikienės, šią vietą žymėjęs 1992-aisiais pastatytas kryžius jau buvo supuvęs, byrėjo. Naujam kryžiui sukurti ir pastatyti buvo parengtas projektas, kurį didžiąja dalimi finansavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, kofinansavo rajono savivaldybė NVO fondo lėšomis. Bendra projekto vertė – 2 tūkst. eurų. Ąžuolinį kryžių kovotojų atminimui sukūrė Ukmergės krašto tautodailininkas Stanislovas Zinkevičius.

Į kryžiaus atidengimo renginį norinčiuosius vežė Ukmergės kultūros centro skirtas autobusas.

Vakare kultūros centre buvo rodytas šiai dienai paminėti skirtas filmas „Poetas“. Režisieriai Vytautas V. Landsbergis ir Giedrius Tamoševičius jame nagrinėja apsisprendimo klausimą – eiti į mišką ir žūti už Tėvynės laisvę ar paklusti okupantų valdžiai ir išlikti? Tai tikromis Lietuvos partizanų istorijomis paremtas vaidybinis filmas.

Be kita ko, nuo birželio 1-osios iki 23-iosios Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje eksponuojama Gedulo ir vilties dienai paminėti skirta spaudinių paroda.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *