Kovo 19 d., trečiadienį, vykusiame pirmajame Ukmergės rajono savivaldybės tarybos posėdyje prisiekė naujai išrinkta savivaldybės taryba.
Taip pat paskelbta apie suburtas frakcijas ir valdančiąją koaliciją. Jos sudėtyje – visos į tarybą patekusios partijos, išskyrus konservatorių.
Ukmergės rajono savivaldybės taryboje 25 vietas ateinančius ketverius metus užims politikai iš penkių sąrašų. Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ iškovojo 10, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 5, Darbo partija – 4, Lietuvos socialdemokratų partija – 3, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 3 mandatus.
Pirmasis naujosios tarybos posėdis prasidėjo Lietuvos valstybės himnu, kurį susirinkusieji giedojo kartu su Ukmergės meno mokyklos choru „Rūta“.
Posėdį pradėjo Ukmergės rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Diana Mackonienė.
Be kita ko, ji informavo, kad viena naujai išrinkta rajono savivaldybės tarybos narė – Agnė Balčiūnienė (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai) – posėdyje nedalyvauja. To priežastis nenurodyta.
Savivaldybės tarybos nariai abėcėlės tvarka pakviesti duoti priesaikas. Visi prisiekė gerbti ir vykdyti šalies Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus. Priesaika duota, padėjus ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos. Jos tekstą visi baigė sakiniu „Tepadeda man Dievas“ bei pasirašė vardiniame priesaikos lape.
Prisiekusiesiems įteiktas tarybos nario ženklelis, pažymėjimas ir raudonos rožės žiedas. Plojimais visus pasveikino kolegos.
Paskutinis priesaikos tekstą perskaitė ukmergiškių rajono meru išrinktas Darius Varnas. Po to jis buvo papuoštas mero regalijomis, kurias perdavė buvęs rajono meras Rolandas Janickas.
Po išsakytų sveikinimų meras D. Varnas sakė, kad pastarieji ketveri metai, kai jis ėjo savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, užgrūdino naujiems darbams. Žadėjo dirbti ukmergiškių labui, o savivaldybės tarybos nariams linkėjo, kad priesaikos žodžiai lydėtų visuose darbuose.
Naująjį merą ir savivaldybės tarybos narius pasveikino net trys posėdyje dalyvavę Lietuvos Respublikos Seimo nariai: Juozas Varžgalys, Saulius Skvernelis ir Algirdas Stončaitis.
Už darbą rinkimuose padėkojęs rinkimų komisijos pirmininkei D. Mackonienei, meras D. Varnas perėmė savivaldybės tarybos posėdžio pirmininko pareigas.
Po pertraukos, antroje posėdžio dalyje, buvo perskaityti pranešimai apie sudarytas frakcijas.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai vadovaus Kęstutis Zinkevičius. Frakcijos nariai: Giedrius Auglys, Audronė Augustėnienė, Jūratė Martinkutė.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijai vadovaus Valdas Kersnauskas. Frakcijos nariai: Arūnas Civilka, Liucija Dzigienė, Jolanta Keburienė, Donatas Miezenas, Valdas Raugalas, Justas Šakalys, Irma Vaitaitienė, Dalius Varnas, Arnoldas Vilčinskas.
Darbo partijos frakcijai vadovaus R. Janickas. Frakcijos nariai: Vidmantas Krikštaponis, Ramūnas Nanartavičius, Arvydas Pėšina.
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijai vadovaus Indrė Kižienė. Frakcijos nariai: Arūnas Dudėnas, Kazys Grybauskas.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijai vadovaus Romas Pivoras. Jos nariai: Danutė Užkurėlytė, Algirdas Kopūstas.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas R. Pivoras taip pat paviešino informaciją apie pasirašytą valdančiųjų koalicijos sutartį.
Koalicijos partneriai: Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų partija, Darbo partija.
Joje nėra tik Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų. Apie tai, kad taps opozicine jėga, jos atstovai taip pat nepaskelbė.
Koalicijos partneriai pranešė apie savo parengtą bendrą programą, kurioje – pažadų puokštė rinkėjams.
Tarp tradicinių pažadų, susijusių su infrastruktūros gerinimu, sveikatos apsauga ir kitomis, pažadas dėl nemokamo viešojo transporto mieste.
Taip pat koalicijos partneriai žada siekti, kad mūsų rajone įsikurtų Lietuvos kariuomenės logistikos batalionas bei būtų atnaujintos civilinės saugos slėptuvės.
Ukmergiškiai su nekantrumu laukė, kad pirmajame posėdyje būtų paskelbtos mero naujosios komandos narių pavardės. Tačiau jos įvardytos nebuvo.
Kol kas lieka neatskleista, kas užims savivaldybės administracijos direktoriaus postą, kas taps mero pavaduotoju bei galimai ir antruoju mero pavaduotoju.
Tikėtina, kad apie tai bus pranešta jau kitą savaitę, balandžio 27 d., vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje.
***
Nauji išrinkti savivaldybių tarybų merai turės didesnes, nei iki šiol, galias.
* Meras nebebus tarybos narys ir neturės joje balso teisės, tačiau šauks tarybos posėdžius ir jiems pirmininkaus, sudarys jų darbotvarkes, teiks sprendimų projektus.
* Meras sudarys ir teiks tarybai savivaldybės biudžeto projektą, jį vykdys, administruos savivaldybės turtą ir piniginius išteklius.
* Meras pats galės paskirti savivaldybės administracijos direktorių, tam nebereikės tarybos pritarimo. Tačiau keičiasi šio pareigūno įgaliojimai, jis bus tik įstaigos vadovas.
* Meras, kaip ir iki šiol, tarybai teiks vicemerų kandidatūras, bet tarybai dukart iš eilės joms nepritarus, jis galės pats paskirti šiuos politinio pasitikėjimo pareigūnus. Ne mažiau kaip pusė visų tarybos narių galės pareikšti nepasitikėjimą vicemeru ar administracijos direktoriumi.
* Vicemerai turės būti skiriami ne iš tarybos narių, kaip yra dabar. Tokiose kaip Ukmergės savivaldybėse, kur tarybas sudaro mažiau kaip 27 nariai, galės būti steigiamos ne daugiau kaip dvi vicemero pareigybės.
* Pagal naują tvarką meras, o nebe administracijos direktorius, organizuos savivaldybės strateginio planavimo procesą, teiks tvirtinti savivaldybės bendrąjį planą ar savivaldybės dalių bendruosius planus, tvirtins detaliuosius planus ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus.
* Meras galės motyvuotai grąžinti tarybos priimtus teisės aktus pakartotinai svarstyti. Atmesti šį veto reikės ne mažiau kaip pusės visų tarybos narių balsų.
* Mero įgaliojimai galės būti sustabdomi tik teismo nutartimi, o tuo laikotarpiu jam bus mokamas pusės vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas. Iki šiol merą galėdavo nušalinti ir taryba, jeigu teisėsauga jam pareiškia įtarimus dėl galimai įvykdytų nusikaltimų.
* Įstatymas įpareigoja naujos kadencijos savivaldybėse sudaryti kolegijas. Į jas įeis meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkai bei opozicijos lyderis.
* Aiškiau nustatyta savivaldybių tarybų narių darbo apmokėjimo tvarka – jiems ir toliau bus mokama už faktiškai dirbtą laiką, bet nurodyta, kad jį sudaro darbas savivaldybės tarybos, komitetų, komisijų, frakcijų, grupių posėdžių, gyventojų priėmimo metu.
* Opozicijoje dirbantys tarybų nariai galės išsirinkti savo lyderį. Be narystės savivaldybės kolegijoje, jis turės pirmumo teisę užduoti klausimus tarybos posėdyje svarstomais projektais. Opozicijos lyderio atlyginimas prilygintas tarybos komitetų pirmininkų darbo užmokesčiui.
* Kartą per pusę metų į tarybos posėdžio darbotvarkę bus privalu įtraukti mažumos teikiamus projektus, o ne rečiau kaip kas pusmetį turės būti organizuojama savivaldybės tarybos mažumos valanda. Per ją valdančiajai daugumai nepriklausantys politikai galės klausti mero, vicemerų, administracijos direktoriaus, komitetų ir komisijų pirmininkų.
* Panaikinta norma, kad tiesioginis valdymas savivaldybėje įvedamas, jeigu per du mėnesius nepaskiriamas vicemeras, o per tris – savivaldybės administracijos direktorius.