Praėjusią savaitę „Ukmergės žiniose“ rašėme apie daugiabučių namų administravimo tvarką.
Informavome, kad mūsų rajone daugiabučių namų administravimo paslaugas teikia dvi bendrovės – Ukmergės butų ūkis ir „Mano būstas Ukmergė“.
Straipsnyje be kita ko pranešėme, kad rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu daugiabučio namo, esančio Deltuvos seniūnijos Jakutiškių kaime, bendrosios nuosavybės administratoriumi paskirta UAB „Mano būstas Ukmergė“, pasiūliusi mažesnę kainą.
Tačiau situacija pasikeitė – spalio 18 d. savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu šiai bendrovei pavesta perduoti anksčiau priskirtų daugiabučių namų administravimo dokumentus Ukmergės butų ūkiui.
Tai – daugiabučiai, esantys Deltuvos seniūnijos Dainavos, Statikų, Jakutiškių kaimuose bei Pivonijos seniūnijos Antakalnio III, Krikštėnų, Verškainių, Pakertušės, Gailiūnų, Obelių, Vileikių ir Žeimių kaimuose. Iš viso – 18 namų, turinčių nuo 4-ių iki 18-os butų.
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas sakė, kad įmonė „Mano būstas Ukmergė“ pati atsisakė priskirtų daugiabučių administravimo. Tai patvirtino ir bendrovės „Mano būstas“ Komunikacijos grupės vadovas Paulius Ugianskis. Jo teigimu, bandydami įnešti naujovių jie susidūrė su savivaldybės abejingumu ir trukdymu sveikai konkuruoti rinkoje.
Dėl to priėmė strateginį sprendimą iš Ukmergės trauktis.
Savivaldybės valdoma bendrovė Ukmergės butų ūkis naujuoju namų administratoriumi paskirta 5-erių metų laikotarpiui iki 2027 metų spalio. Jos direktorius Raimondas Baltaduonis informavo, kad dėl administravimo fakto įregistravimo jau kreipėsi į Registrų centrą.
Pasak direktoriaus, priskirtų daugiabučių namų administravimas kartais kelią problemų. Kai kurie daugiabučiai kaimuose taip „nugyventi“, kad yra kone avarinės būklės. Viskas gerai, kai priskirtas daugiabutis mokus, tačiau pasitaiko, kad iš aštuonių namo butų apgyvendinti tik du. Kiti stovi tušti, neprižiūrimi, kartais – išdaužytais langais. Administratorius turi aiškintis, kas yra savininkai, siųsti jiems pranešimus, kad privalo pasirūpinti savo turtu. „Rūpintis privalu ne tik tomis keturiomis sienomis, kurios priklauso butui, bet ir bendruoju namo turtu – pamatais, vamzdynu, nuotekų stovais ir kt. Gyventojų pareiga užtikrinti lėšų kaupimą, kad, susiklosčius avarinei situacijai, jų pakaktų remontui“, – kalbėjo R. Baltaduonis.
Atkreipia dėmesį, kad kai kurių namų gyventojai lėšų kaupia tik tiek, kiek numato civilinis kodeksas. „Sąskaitoje turi sukaupę iki šimto eurų ir reikalauja stogo remonto.“
Vis dėlto UAB Ukmergės butų ūkis atsisakyti priskirtų probleminių daugiabučių negali, nes bendrovės akcininkas – savivaldybė, kuri yra atsakinga už statinių priežiūrą, o bendrovė yra viešosios paslaugos teikėja.
Direktorius aiškino, kad administratorius negali investuoti į daugiabutį. Jis yra pagalbininkas prižiūrint bendrą turtą. Organizuoja susirinkimus, turi atestuotus specialistus, kurie rengia namo priežiūros planus, vykdo techninę priežiūrą, patikrinimus. Įvertinę bendrojo turto būklę, surašo aktus, pasiūlo sprendimus. Jei namai „labai nugyventi“, siūlo rinktis renovaciją, kurios metu gali būti išspręsta daug problemų.
Administravimo paslauga yra mokama. Mokestis priklauso nuo daugiabučio ploto. Išskiriamos keturios kategorijos – iki 1 tūkst. kv. m, iki 2 tūkst., iki 3 tūkst. ir daugiau nei 3 tūkst. kv. m. Kuo plotas mažesnis, tuo mokestis didesnis. Jis apskaičiuojamas pagal Vyriausybės nustatytą metodiką ir yra mažesnis nei Vyriausybės nustatytas galimas maksimalus mokestis.