Miškai dar džiugina uogomis, bet pateikia jau ir grybų. Turgaus prekystaliai taip pat siūlo ir vienų, ir kitų.
Tiesa, uogų pasiūla jau mažėja, o grybų – nedidelis pasirinkimas – daugiausia voveraitės. Pasidomėjome miško gėrybių kainomis.
Trečiadienio turguje tik kelios prekybininkės siūlė mėlynių, už litrą prašydamos 6 eurų, už puslitrį atitinkamai – 3 eurų. Ir tik vienoje vietoje dar buvo galima nusipirkti mišku kvepiančių aviečių.
Jų litro kaina siekė 7 eurus. Penktadienį mėlynėmis prekiavo daugiau žmonių, o aviečių visai nebeliko.
Gausiausiai prekystaliai nukrauti voveraitėmis – jų siūlo kone kas antras prekiautojas. Kainos visur panašios – 500 ml talpos plastikinis kibirėlis kainuoja 3 eurus, kiek didesnė talpa – 4 eurus. Tiesa, kartais ir už 500 ml talpos indelį prašoma kaip už didesnį, teigiant, kad jis prikrautas su kaupu ir atitinka litrą.
Tik viena moteriškė turėjo ir kitokių grybų. Nors radybos tikrai negausios – vieną raudonviršį ir tris lepšiukus ji pardavinėjo už 2 eurus. Tad įvairesnių grybų šiemet dar tenka laukti.
Minėtų gėrybių kainos panašios ir Pivonijos mikrorajone esančiame turgelyje. Tik dar didesnė painiava matuojant voveraičių kiekį. Mėlynės ten pigiau – dauguma prašo 5 eurų už litrą, o gerai paieškojus, vakarykščių uogų galima gauti ir už 4,50 euro.
Uogas ir grybus prekybininkai išparduoda dar nesibaigus turgui. Dirbantieji neturi kada miško gėrybių rinkti, todėl moka tiek, kiek prašoma. O tiems, kas patys prisiuogauja ir prisigrybauja, kainos, ar jos didesnės, ar mažesnės, neaktualios.
Lyginti kainas su skelbiamomis internete ar supirkėjų kainomis sudėtinga, nes skiriasi matavimo vienetai.
Internete už litrą voveraičių prašoma 3 eurų.
Liepos pradžioje, kai buvo sausra, supirkėjai graibstė pirmąsias voveraites ir negailėjo už jas didesnių sumų – 6, 8 ir net 10 eurų už kilogramą. O pastaruoju metu, kai nuolat palyja, o voveraičių pagausėjo, supirkimo kaina krito iki 3,50 euro už kilogramą ir mažiau.
Ukmergėje uogų ir grybų supirkėjų nėra, tačiau miško gėrybes superka įmonės Vilniuje, Anykščiuose ir kituose miestuose. Vis tik Anykščiai – arčiausiai.
Anykščių rajone įsikūrusios MB „Pjauk grybą“ atstovas sakė, kad voveraites pastaruoju metu superka po 3,20 euro už kilogramą, o už mėlynes šiemet mokėjo po 3,50 euro už litrą. Tačiau atkreipė dėmesį, kad nėra didelis perdirbėjas ir perka tik tiek, kiek reikia savo gamybos reikmėms. O didžiųjų perdirbėjų kainos gali būti visai kitokios.
Grybautoja Stasė pasakojo, kad grybauti sekasi labai nevienodai. Kartais nuėjus į mišką gali rasti tik kotų, o kitą sykį – visą pulkelį. Reikia žinoti ir vietas.
Uogų litrą galima surinkti per valandą.
Tačiau reikia įvertinti ir kuro išlaidas. Prie miesto miško gėrybių nerinksi, reikia pavažiuoti kur tolėliau į mišką. Ir būtina saugotis erkių, grįžus apsižiūrėti.