Alytaus rajono Venciūnų kaime ekologiniame šaltalankių ūkyje šeimininkaujanti Daiva Kvedaraitė atvirai sako – jeigu ne gauta parama, vargu ar ji išvis būtų pradėjusi auginti šias vertingas uogas. Jau ne kartą parama investicijoms pasinaudojusi ūkininkė kviečia kitus nedvejoti ir pasekti jos pavyzdžiui pasinaudojant parama investicijoms.
Ūkininkai, norintys modernizuoti ir restruktūrizuoti savo ūkius, didinti pajamas iš žemės ūkio ir su juo susijusios veiklos arba imtis didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų gamybos balandžio 19 d. – gegužės 18 d. kviečiami teikti paraiškas gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Kvietimui teikti paraiškas paramai gauti taikomi Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonei (EURI) nustatyti reikalavimai.
Paramos nauda ir ūkio pradžioje, ir po 17 metų
- Kvedaraitė savo istoriją gali pateikti kaip pavyzdį, kad parama investicijoms gali padėti ūkį ir sukurti, ir jį modernizuoti. 2005 m. pirmuosius šaltalankius Venciūnų kaime pasodinusi ūkininkė pradėjo nuo 27 ha, o šiuo metu ūkis jau išsiplėtęs iki 80 ha. Ilgus metus gyvuojančiame ūkyje auginami ekologiški sveikatai itin vertingi šaltalankiai, kurie virsta sultimis, sirupais, uogienėmis, arbatomis, netgi gira, o produkcija realizuojama visoje Lietuvoje.
„Tiesą sakant, abejoju, ar be ES paramos net būčiau pradėjusi ūkininkauti, nes investicijų reikėjo didelių, ir jas finansuoti vien savomis lėšomis ir paskolomis būtų buvę sudėtinga. Ūkininkavimo pradžioje dar nėra jokių sukauptų lėšų, o paskolų ėmimas – brangi alternatyva“, – pasakoja jau 17 metų ūkininkavimo patirtį turtinti D. Kvedaraitė.
Ūkininkė sako ES parama investicijoms į žemės ūkio valdas naudojosi ne kartą. Pradžioje naudodamasi šia parama įsigijo žemės ūkio technikos, reikalingos šaltalankių ūkio priežiūrai. Vėliau kreipėsi paramos ūkio modernizavimui, įsigijo šaldymo įrangos, įrangą uogoms išvalyti ir perdirbti. Aktyvi moteris dabar įgyvendina dar vieną projektą, kuris padės sumažinti klimato kaitos poveikį ir sulaukti gausesnio derliaus.
„Šiam projektui taip pat teikiau paraišką dėl paramos investicijoms. Nebenoriu plėsti ūkio ploto, o noriu ūkininkauti efektyviau – pasinaudojus parama modernizuoti ūkį ir apsisaugoti nuo gamtinių sąlygų įtakos, nes ankstesnės sausros lemdavo mažesnius derlius. Pagrindinis darbas dabar – laistymo sistemos įrengimas 16 ha plote“, – sakė ūkininkė iš Alytaus rajono.
Kas gali teikti paraiškas
Paraiškas gali teikti ūkininkai, ketinantys investuoti į šiuos specializuotus žemės ūkio sektorius – pieninę galvijininkystę; kiaulininkystę; paukštininkystę, įskaitant kiaušinių gamybą; sodininkystę, uogininkystę ir (arba) daržininkystę uždarame grunte (šildomiems šiltnamiams); sodininkystę, daržininkystę ir (arba) uogininkystę atvirame grunte (lauko daržovėms, vaisiams, uogoms).
Pasak NMA atstovės Irmos Jakštienės, paraiškas gali teikti tiek fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą, tiek juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir savo vardu įregistravę valdą. NMA specialistė atkreipia dėmesį, kad paraiškos, pateiktos fizinio ar juridinio asmens kartu su projekto partneriu (-iais), nepriimamos.
Parama teikiama ūkiams, kurie užsiima žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų ar išaugintų valdoje, apdorojimu, perdirbimu ir tiekimu rinkai. NMA atstovė pabrėžia, kad čia svarbu pastebėti, kad paraiškoje gali būti nurodyta tik viena remiama veikla ir tik vienas iš remiamų specializuotų žemės ūkio sektorių.
Parama ūkininkai gali pasinaudoti, jei jų valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, yra didesnis kaip 8 000 Eur (šis reikalavimas netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus ir juos realizuoja, arba perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus).
Į paramą pretenduojantys ūkininkai iki paramos paraiškos pateikimo turi nepertraukiamai vykdyti žemės ūkio veiklą ir gauti iš šios veiklos pajamas ne trumpiau kaip 12 mėnesių ir pajamos iš žemės ūkio veiklos per ataskaitinius metus iki paramos paraiškos pateikimo turi sudaryti ne mažiau kaip 50 proc. visų pareiškėjo veiklos pajamų.
Ūkininkų investicijoms – beveik 36 mln. eurų
Antrajam š. m. paraiškų surinkimo etapui nuo balandžio 19 d. iki gegužės 18 d. skirta 35 986 211 Eur. Kiekvienai iš pagal priemonę finansuojamų sričių atitinkamai: pieninei galvijininkystei –18 035 017 Eur; kiaulininkystei – 4 493 965 Eur; paukštininkystei, įskaitant kiaušinių gamybą, – 3 457 229 Eur; uždaro grunto (šildomiems šiltnamiams) – 4 mln. Eur; atviro grunto (lauko daržovėms, vaisiams, uogoms) – 6 mln Eur.
Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui negali viršyti 1,5 mln. Eur, kai investuojama į pieninės galvijininkystės, kiaulininkystės arba paukštininkystės, įskaitant kiaušinių gamybą, sektorių ir 2 mln. Eur, kai prašoma paramos sodininkystės, daržininkystės ar uogininkystės sektoriui.
Paraiškų teikimo kriterijai
NMA atstovė Irma Jakštienė ragina ūkininkus gerai susipažinti su paramos įgyvendinimo taisyklėmis bei paraiškoms keliamais reikalavimais, mat skirtingiems žemės ūkio sektoriams taikomi nevienodi projektų atrankos kriterijai, kiekvieno sektoriaus paraiškos vertinamos pagal atskirą balų sistemą. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad 2022 m. kovo 19 d. buvo pakeistos veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo priemonės (EURI) lėšomis, įgyvendinimo taisyklės. Svarbiausi taisyklių pakeitimai susiję su valdos specializacijos keitimu, neskiriamu finansavimu traktoriams įsigyti bei nuostatos dėl atrankos balų skyrimo pripažintiems žemės ūkio kooperatyvo nariams bei naudojantiems arba investuojantiems į biorektorius.
Pareiškėjo pateiktame projekte statybos, rekonstravimo ar kapitalinio remonto išlaidos (išskyrus grūdų saugojimo bokštų statybos, rekonstravimo ar kapitalinio remonto išlaidas), pastatų ir (arba) statinių funkcionavimui būtiną infrastruktūrą (išskyrus kelius) ir (arba) pastatų funkcionavimui užtikrinti būtinos įrangos įsigijimo išlaidos projekto vertėje turi sudaryti ne mažiau kaip 75 proc. visų projekto investicijų vertės (be PVM).
Projektas, kuriam skiriama parama pagal šią priemonę turi būti įgyvendintas per 24 mėnesius nuo paramos sutarties pasirašymo dienos.
Paraiškos pateikimo būdas
Paramos paraiška ir su paramos paraiška teikiamus dokumentus reikia pateikti NMA užpildant Žemės ūkio ministerijos informacinėje sistemoje (ŽŪMIS) elektroninę dokumento formą asmeniškai arba per įgaliotą asmenį ŽŪMIS portalo interneto prieigoje adresu https://zumis.lt KPP Administravimo taisyklėse nustatyta tvarka.
Užs. Nr. 257