Sulaukėme senjorės Aldonos skambučio dėl Ukmergės rajono savivaldybės administracijos siūlomos vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą mokesčio 3 proc. lengvatos.
Savivaldybė yra paskelbusi, kad mokėtojams, kurie atsisakys ant popieriaus spausdintų tradiciniu paštu siunčiamų sąskaitų už rinkliavą ir sumokės už paslaugą iš karto, bus pritaikyta 3 proc. nuolaida.
„Kad galėčiau ja pasinaudoti, reikia interneto, o aš jo neturiu ir jokioms kitoms reikmėms man jo nereikia“, – sakė skambinusioji.
Aldona mano, jog šia akcija diskriminuojami mažiausias pajamas gaunantys ir reguliariai mokesčius mokantys žmonės, neįperkantys interneto paslaugos, todėl negalėsiantys pasinaudoti nuolaida. Jos manymu, ji atiteks vidutines ir didesnes pajamas gaunantiems asmenims, kurie dažniausiai ir naudojasi internetu.
Nuolaida siekiama paskatinti žmones atsisakyti popierinių sąskaitų ir pereiti prie elektroninių. Tačiau, senjorės manymu, tai nedaug padės sutaupyti, nes popierinė sąskaita ir taip siunčiama tik vieną kartą per metus.
„Jei gaunu pranešimą lapeliu, kurį reikia atspausdinti vieną kartą per metus, lengvata man netaikoma. O ponai, kurie naudojasi internetu, gaus nuolaidą.“ Senjorė su nuoskauda kalbėjo, kad priimantieji sprendimus turėtų „atsigręžti veidu į paprastą žmogų“.
Žada specialistų pagalbą
Rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas informavo, kad sprendimas teikti 3 proc. vietinės rinkliavos lengvatą asmenims, atsisakiusiems popierinių paštu gaunamų pranešimų ir iki I metų ketvirčio pabaigos sumokėjusiems visą einamųjų metų rinkliavą buvo priimtas Ukmergės rajono tarybos, kuri turi teisę teikti mokesčių lengvatas biudžeto sąskaita.
„Pastaruoju metu pastebimai augant paslaugų kainoms, popierinių pranešimų pristatymas kiekvienam rinkliavos mokėtojui pareikalauja vis daugiau lėšų, dėl tinkamai neįregistruotų adresų, ypatingai kaimuose, kur gyventojai neskuba patikslinti savo adresų. Nemaža dalis pranešimų grįžta neįteikti. Taip atsitinka ir todėl, kad nyksta poreikis turėti pašto dėžutes, nes spaudos prenumeratų taip pat mažėja. Nesant pašto dėžutės, pranešimai nepaliekami.
Pastebėta, kad dalis žmonių yra pranešę savo elektroninio pašto adresus, bet neatsisakę popierinių pranešimų, todėl gauna pranešimus du kartus. Norėdami paskatinti gyventojus atsisakyti perteklinių pranešimų, pasiūlėme suteikti jiems lengvatą, kuri tuo pačiu taupo vietinės rinkliavos administravimo išlaidas. Lengvata teikiama antrus metus iš eilės, apie tolesnį jos tikslingumą spręs savivaldybės taryba“, – sakė direktorius.
Pasak D. Varno, nuomonė, kad asmenys, ypatingai vyresnio amžiaus, neturintys namuose interneto paslaugos, negali pasinaudoti lengvata, nėra visiškai teisinga. „Jeigu neturite vaikų, anūkų, greta gyvenančių jaunesnių žmonių, galite pasinaudoti kompiuteriu su interneto paslauga mūsų mieste, Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje. Joje periodiškai rengiami mokymai, taip pat visuomet yra darbuotojų, kurie pasirengę ateiti į pagalbą.
Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus darbuotojai, administruojantys rinkliavą, taip pat gali padėti ir padeda prisiregistruoti savitarnos svetainėje, jeigu besikreipiantis asmuo išreiškia tokį norą. Tereikia atsinešti asmens dokumentą. Tik būtina prisiminti, kad atsisakius pranešimo pristatymo į namus, kitais metais taip pat teks prisijungti prie savitarnos svetainės arba atvykti į savivaldybę jums patogiu laiku ir pasiimti pranešimą.
Prisiregistruoti savitarnos svetainėje nereikia turėti kitų elektroninio prisijungimo būdų, kiekvienam vartotojui yra suteikiamas pirminis paslaugos slaptažodis“, – kalbėjo jis.
Įžvelgia diskriminaciją
Kadangi savo nusiskundimą mums išsakiusi Aldona šioje situacijoje mato diskriminaciją, pasidomėjome, ar įžvelgia ją Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.
Šios tarnybos Visuomenės informavimo specialistė Aušrinė Smilgytė sako, kad sąlygos, kuriomis bus pritaikyta 3 proc. nuolaida, potencialiai galėtų būti pripažintos diskriminacinėmis net dėl keleto Lygių galimybių įstatyme numatytų pagrindų.
Specialistė paaiškino, kad į mažiau palankią situaciją galėtų patekti asmenys, kurie dėl objektyvių priežasčių (įgūdžių stokos, nepakankamų pajamų ir pan.) negali naudotis elektroninėmis paslaugomis.
„Ne visi asmenys gali įsigyti kompiuterį, išmanųjį telefoną ar sumokėti už interneto ryšį, taip pat tikėtina, kad ne visi gali vienu metu sumokėti visą rinkliavos sumą už einamuosius metus. Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad didelė dalis vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje nesinaudoja ar nemoka naudotis išmaniosiomis technologijomis ir elektronine bankininkyste“, – vardijo ji.
A.Smilgytė priminė, kad diskriminacijai nustatyti turi būti atliktas tyrimas. Galimai diskriminaciją patiriantys asmenys turėtų pateikti skundus Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.