Lyginant praėjusių metų ir šių metų sausį bedarbystė mūsų rajone sumažėjo kone perpus.
Tačiau su ekonomikos pokyčiais tai nedaug susiję, tiesiog daliai žmonių nustota mokėti išmokas, tad Užimtumo tarnyboje jie nebesiregistruoja.
Ukmergės Užimtumo tarnybos duomenimis, pernai tokiu metu buvo registruoti 4 168 bedarbiai, o šiemet – 2 282. Tokių pokyčių priežastis ta, kad pernai nemažai žmonių buvo suplūdę į Užimtumo tarnybą dėl pašalpų, o be to, paskelbus karantiną, nemažai veiklų sustojo.
Pasibaigus karantinui, baigėsi darbo paieškos išmokų mokėjimas ne tik ilgalaikiams bedarbiams ar darbus praradusiems asmenims, bet ir naujai bedarbio statusą įgijusiems studentams, abiturientams, ūkininkams. Tuomet sumažėjo ir besikreipiančiųjų dėl išmokų.
Šiemet, sausio 1 d. duomenimis, bedarbių proc. nuo darbingo amžiaus gyventojų Ukmergės rajone sudarė 11,6 proc. (šalyje – 10,2 proc.). Vidutinis metinis bedarbių proc. nuo darbingo amžiaus gyventojų Ukmergės rajone – 15,1 proc. (šalyje – 13 proc.)
Užimtumo tarnybos Ukmergės skyriaus duomenimis, šiuo metu tarp rajono bedarbių 53 proc. – vyrų, asmenų iki 29-erių m. – 14 proc., vyresnių kaip 50-ies m. – 49 proc., neturinčių profesijos – 29 proc., ilgalaikių bedarbių – 25 proc., gyvenančių kaimuose – 46 proc., turinčių negalią – 8 proc.
Viena iš priežasčių, kodėl žmonės nedirba – socialinė atskirtis. Rajono savivaldybė skelbia, kad šiuo metu socialinis darbas vykdomas su 197 šeimomis, kuriose auga 390 vaikų (96 šeimos gyvena kaime) ir su 309 suaugusiais asmenimis. Šie asmenys paprastai būna praradę darbinius įgūdžius bei kvalifikacijas.
Kaimo žmonės neįsidarbina dėl prasto susisiekimo, sveikatos bėdų, kvalifikacijos stygiaus, šeimos narių slaugos, finansinių įsipareigojimų, žalingų įpročių.
Ukmergės rajono savivaldybėje kasmet tvirtinama Užimtumo didinimo programa. Jos tikslas – ne tik padidinti bedarbių galimybes susirasti nuolatinius darbus, bet ir mažinti piniginės socialinės paramos gavėjų skaičių.
Programos dalyviai – labiausiai pažeidžiamos asmenų grupės: nėščios moterys, asmenys, auginantys vaikus iki 8-erių metų arba neįgalius vaikus iki 18-os metų, grįžę iš laisvės atėmimo vietų, piniginės socialinės paramos gavėjai; asmenys, priklausomi nuo narkotinių medžiagų, jeigu jie kreipiasi į Užimtumo tarnybą po reabilitacijos programos baigimo; pabėgėliai, turintys tokį statusą… Taip pat programoje dalyvauti gali ir visi asmenys, vyresni kaip 40-ies metų.
Pernai savivaldybės užimtumo didinimo programoje dalyvavo 76 asmenys, vidutiniškai vienas asmuo dirbo 3 mėn. Pernai planuota, kad 10 proc. asmenų pavyks grįžti į darbo rinką ir susirasti nuolatinius darbus. Po dalyvavimo programoje įsidarbino 25 proc. asmenų.
Ši programa finansuojama iš valstybės biudžeto, savivaldybės biudžeto ir darbdavių lėšų. Pernai jai skirta 134,3 tūkst. Eur iš valstybės biudžeto, 22,5 tūkst. Eur – iš savivaldybės lėšų.
Įdarbintiems ukmergiškiams numatomi gyvenviečių pakelių bei teritorijų tvarkymo, smulkaus remonto, aplinkos tvarkymo pagalbiniai darbai, knygų fondų ir archyvų tvarkymo pagalbiniai darbai, pagalbiniai slaugos ir socialinės priežiūros teikimo bei kiti darbai.
Dalyviai atrenkami atsižvelgiant į darbų pobūdį, į tuo metu Užimtumo tarnyboje registruotų asmenų skaičių, jų gyvenamąsias vietas.
Bendra laikinųjų darbų trukmė per metus negali būti ilgesnė kaip 6 mėnesiai. Planuojama, kad iki 10 procentų asmenų, dalyvavusių programoje, pavyks susirasti nuolatinius darbus.
Vadovaujantis patvirtinta šių metų programa, Ukmergės rajone bus laikinai – 6 mėnesių laikotarpiui – įdarbinti 29 asmenys.