Neatsakingų automobilininkų nuotykiai baigiasi liūdnai

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Neatsakingų automobilininkų nuotykiai baigiasi liūdnai / Nuotraukos Ukmergės kraštotyros muziejaus 1. Grupinė fotografija

Tarpukariu Ukmergės plentu ne tik arklių pasagos kaukšėdavo, bet riedėdavo ir automobiliai. Eismo įvykiai būdavo reti, tad sukeldavo didelį atgarsį.

1940 m. „Pil. J. Pudžinskas, būdamas Kaune, už 4000 Lt nusipirko automobilį. Kitą dieną, tai buvo balandžio 16 d., jis su buvusiu mašinos savininku ir trimis panelėmis, pats vairuodamas mašiną, išvažiavo pasivažinėti Ukmergės plentu. Apie 10 km nuo Ukmergės jis užkabino plentu važiuojančio ūkininko A. Matulio vežimą, kurį visiškai sudaužė. Sustabdęs mašiną, pamatęs, kad žmonių aukų nėra, važiavęs toliau, tačiau netrukus jis užvažiavo ant V. Solskio vežimo ir sužalojo ūkininką ir jo arklį. Šį kartą mašina sunkiai nukentėjo ir kitas automobilis ją atgabeno į Ukmergę. Važiavusios trys panelės neturėjo jokių dokumentų. Joms ir J. Pudžinskui surašytas protokolas.“ („10 centų“, 1940 m.)

1940 m. „Vienas kaunietis šoferis prieš kelias dienas už 4000 Lt pardavė savo automobilį. Pirkėjui bandant automobilį, jis atsidūrė Ukmergėje. Naktį iš balandžio 17 į 18 d. šoferis, turėdamas užtektinai pinigų, pradėjo linksmintis ir lankyti įvairias įtartinas vietas. Galop tiek įsilinksmino, kad vieno restorano kieme buvo rastas gulįs be sąmonės. Čia paaiškėjo, kad dingo ir visi jo tebeturėtieji pinigai – 3800 litų.“ („Lietuvos aidas“, 1940 m.)

Mūsų dienomis automobilio įsigijimas nebėra didelis įvykis. Bent vieną automobilį turi kone kiekviena šeima (ar „namų ūkis“), kai kurios – net ir po keletą.  Tačiau…

Išaugus automobilių skaičiui, šiandien kalbama apie „karą keliuose“. Šiuo terminu nusakomas didelis eismo įvykių ir aukų, nukentėjusių ar žuvusių juose, skaičius.

Su greičio viršijimu, vairavimu, neturint teisės to daryti, su neblaiviais ar chuliganiškai besielgiančiais vairuotojais kovojama įvairiomis priemonėmis. Prevencijai pasitelkiama socialinė reklama, o padarius nusižengimą  gresia administracinė ir net baudžiamoji atsakomybė.

Nuotraukos

Ukmergės kraštotyros muziejaus

  1. Grupinė fotografija, Ukmergiškiai fotografuoti G. V. Pazolio fotoateljė, 1914 m., UkKM F 2760
  2. Bričkos atlaidų metu Pašilėje, Ukmergės apskr., 1937 m., UkKM F 2712
Dalintis

Nuotraukų galerija:

Ukmergiškiai fotografuoti G. V. Pazolio fotoateljė

Ukmergiškiai fotografuoti G. V. Pazolio fotoateljė

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *