Apie tai, ką privalu žinoti įsigyjant pirotechnikos priemones

Apie tai

Asta KROGERTIENĖ

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė

Kasmet gruodžio ir sausio mėnesiais policija didelį dėmesį skiria civilinių pirotechnikos priemonių prekybos ir naudojimo kontrolei.

Vilniaus aps. VPK Ukmergės r. policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Ingrida Dutkienė primena įstatymų nuostatas, kuriose apribojamas pirotechnikos priemonių naudojimas. „Atsižvelgiant į pavojingumo laipsnį, nustatytą įstatymuose, pirotechnikos priemones įsigyti draudžiama vaikams iki 14-os metų, o kai kurias pirotechnikos priemones – nuo 16-os ar 18-os metų. Yra tokių pirotechnikos priemonių, kurias naudoti ir įsigyti gali tik profesionalūs pirotechnikai“, – paaiškina pareigūnė.

Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatyme nustatyta, kad:

– F1 kategorijos fejerverkus (keliančius labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir skirtus naudoti aptvertose teritorijose bei gyvenamosiose patalpose) gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 14-os metų asmenys;

– F2 kategorijos fejerverkus (keliančius mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirtus naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke) gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 16-os metų asmenys;

– F3 kategorijos fejerverkus (keliančius vidutinį pavojų ir skirtus naudoti didelėse atvirose teritorijos), T1 (priemones, skirtas naudoti scenoje ir keliančias mažą pavojų) ir P1 (priemones, išskyrus fejerverkus ir teatrines pirotechnikos priemones, keliančias mažą pavojų) kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 18-os metų asmenys.

Kiekviena Lietuvos Respublikoje pagaminta ar platinama civilinė pirotechnikos priemonė, išskyrus transporto priemonių pirotechnikos priemones, turi būti paženklinta etikete, kurioje lietuvių kalba matomai, aiškiai ir nenutrinamai įrašytas gamintojo pavadinimas ir adresas, kuriuo galima susisiekti su gamintoju, registruotas prekės pavadinimas, tipas, registracijos numeris, civilinės pirotechnikos priemonės, partijos ar serijos numeris, kategorija, pirotechninio mišinio bendra masė, amžius, nuo kurio galima įsigyti atitinkamą pirotechnikos priemonę, gaminio naudojimo instrukcija, mažiausias saugus atstumas iki priemonės ją naudojant (jeigu skirta naudoti tik lauke ar gaminio ypatumai nustato tokią būtinybę), pagaminimo metai.

Papildomai civilinių pirotechnikos priemonių naudojimas gali būti pavaizduotas grafiškai. Ant kiek-vieno tiekiamo rinkai fejerverko, jei jis skirtas naudoti tik lauke ar skirtas pirotechnikams, nurodoma: „Naudoti tik lauke“ ar „Naudoti tik pirotechnikams“.

Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatyme nustatyti pirotechnikos priemonių naudojimo draudimai. DRAUDŽIAMA:

– platinti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų;

– naudoti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais, taip pat kitose savivaldybės tarybos nustatytose vietose;

– jeigu tai trikdo viešąją rimtį, naudoti civilines pirotechnikos priemones nuo 22 val. iki 8 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti savivaldybė yra išdavusi leidimus), kitu teisės aktuose nustatytu ar savivaldybės tarybos nustatytu laiku;

– už civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimą gresia bauda nuo 14 iki 60 eurų;

– naudojant nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus gresia bauda nuo 20 iki 80 eurų, pakartotinai nusižengus – bauda nuo 80 iki 300 eurų;

– nesilaikymas saugaus elgesio su fejerverkais taisyklių užtraukia baudą nuo 20 iki 70 eurų, o juridinių asmenų vadovams – nuo 60 iki 600 eurų.

Už administracinius nusižengimus asmenys atsako nuo 16-os metų, tačiau atsakomybė už vaikų iki 16-os metų padarytus administracinius nusižengimus gali kilti ir tėvams.

Dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo būna itin skaudžios pasekmės – nutraukiamos galūnės, sužalojamos akys, veidas, kitos kūno vietos.

Pernai neatsargiai elgdamiesi su pirotechnikos priemonėmis susižalojo 60 asmenų (15 – nepilnamečiai).

Dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo taip pat gali kilti ir gaisras – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, kasmet dėl nesaugaus pirotechnikos priemonių naudojimo kyla vidutiniškai 9 gaisrai.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *