Bylų nagrinėjimas kelsis į elektroninę erdvę?

Bylų nagrinėjimas kelsis į elektroninę erdvę? / Pasibaigus karantinui ir toliau daugumą notarinių paslaugų bus galima teikti nuotoliniu būdu.

Teisingumo misterija skelbia, kad pasibaigus karantinui ir toliau daugumą notarinių paslaugų bus galima teikti nuotoliniu būdu. Taip pat bus galimybė pasitelkus informacines technologijas nagrinėti baudžiamąsias bylas ar atlikti ikiteisminių tyrimų veiksmus.

Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms įstatymų pataisoms, sudarančioms sąlygas plačiau taikyti skaitmenines priemones, sudarant notarinius sandorius, ir teismų veikloje modernizuoti baudžiamąjį procesą.

„Karantino apribojimai suteikė postūmį pagreitinti notarų paslaugų modernizavimą – į elektroninę erdvę perkelti dalį šių paslaugų, kad žmonės kompiuteriu galėtų susitvarkyti notarinius reikalus. Taip pat siūlome įteisinti galimybę naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis nagrinėti baudžiamąsias bylas“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Notariato įstatymo pakeitimo projekte siūloma suteikti notarams teisę atlikti notarinius veiksmus nuotoliniu būdu ir įforminti juos elektroniniuose notariniuose dokumentuose. Notarai negalėtų nuotoliniu būdu tik tvirtinti testamentų, priimti jų saugoti ir patvirtinti faktą, kad toks asmuo egzistuoja.

Notaras neprivalėtų teikti paslaugos nuotoliniu būdu, jeigu manytų, kad kliento teisėtų interesų apsaugą galėtų geriau užtikrinti tik tiesiogiai su juo susitikęs, ar reikėtų išsiaiškinti asmens valią, išaiškinti jam atliekamų notarinių veiksmų pasekmes, įsitikinti asmens tapatybe.

Teisingumo ministerija taip pat parengė Baudžiamojo proceso kodekso pataisą, kad ikiteisminius tyrimus būtų galima atlikti ir baudžiamąsias bylas teismai galėtų nagrinėti nuotoliniu būdu. Tai prisidėtų prie baudžiamojo proceso modernizavimo, padėtų sutaupyti daugiau laiko, mažintų teisėjų, prokurorų ir tyrėjų darbo krūvį, leistų rengti teismo posėdžius, kai jų negalima surengti įprasta tvarka.

Šiuo metu baudžiamosiose bylose nuotoliniu būdu galima apklausti įtariamąjį arba liudytoją,  ekspertą, jeigu jie negali atvykti į teismo posėdį. Tačiau nėra įteisinta galimybė, kad visi proceso dalyviai dalyvautų teismo procese, kuris vyksta naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas, pavyzdžiui, vaizdo konferencijas.

Pasidomėjome, kaip paskelbus karantiną darbas organizuojamas  Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmuose.

Šio teismo pirmininko patarėjas Alvydas Žala informavo, kad karantino metu Vilniaus regiono apylinkės teisme nevyksta žodiniai bylų nagrinėjimai, išskyrus neatidėliotinus atvejus (pavyzdžiui, dėl kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo / pratęsimo, vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos ir pan.).

Teismo posėdžiai rašytinio proceso tvarka organizuojami įprastine tvarka, maksimaliai vengiant socialinių kontaktų teismo patalpose.

Teisėjai, teisėjų padėjėjai ir kiti darbuotojai dirba, kiek įmanoma, nuotoliniu būdu.

Dabar apribotas asmenų patekimas į teismo patalpas – į jas gali patekti tik teisėjai ir teismo darbuotojai, jei iškyla būtinybė atliekant jų funkcijas.

Visa informacija teikiama tel. (8 340) 63 434, dokumentai priimami paštu arba el. paštu ukmerges.rumai@teismas.lt.

Reikalingus dokumentus, prašymus, skundus galima teikti www.teismai.lt, www.epaslaugos.lt.

„Žodiniai teismo procesai šiek tiek užtruks, tačiau tokios priemonės skirtos visų asmenų apsaugai nuo viruso plitimo“, – pažymi A. Žala.

Teismo pirmininko patarėjo pateiktais duomenimis, Ukmergės rūmuose praėjusiais metais buvo išnagrinėtos 259 administracinio nusižengimo bylos, 360 baudžiamųjų bylų, 1 980 civilinių bylų.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *