Nepatogumų kyla dėl gatvių apšvietimo

Autorius Vaidotė Šantarienė
Nepatogumų kyla dėl gatvių apšvietimo / Neišvengiama skundų dėl gatvių apšvietimo. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Ukmergiškiai stebisi, kodėl mieste toks keistas gatvių apšvietimas: kai reikia, anot jų, lempos nedega arba atvirkščiai. Tačiau už apšvietimą atsakingi specialistai aiškina, kad sistema sureguliuota tinkamai, nors pripažįsta, kad rudenį skundai neišvengiami.

Savo pastebėjimais ir nuomone pasidalijo „Ukmergės žinių“ skaitytojas Mindaugas, atsiuntęs laišką redakcijai.

„Ryte važiuojant į darbą atkreipiau dėmesį į gatvių apšvietimo problemą. Tai tęsiasi kiekvieną rudenį. Lygiai 7.00 val. išsijungė gatvių apšvietimas. Mašinos, važiuojančios priešais, žibintais žibina. O lietus lyja, valytuvai makaluoja, nieko nesimato. Ir pagalvojau: jeigu kažkas staigiai išbėgtų į gatvę arba perėją? Kažin, ar spėčiau laiku pastebėti ir sustabdyti? Asfaltas šlapias ir dar prikritę lapų…

Prieš daug metų apšvietimas buvo padarytas taip, kad išsijungtų ir įsijungtų nuo fotorelės, kuri reaguoja į lauko šviesą. Ir niekada nekildavo problemų, nes gatvių apšvietimas priklausė nuo to, kaip šviesu arba tamsu lauke.

Dabar, kiek girdėjau, pastatytas kažkoks astronominis laikrodis, kuris reguliuoja apšvietimą. Bet jis, mano supratimu, „nemato“, kada apsiniaukę, lyja. Juk atėjo laikas – ir išjungė arba įjungė apšvietimą. Taip taupoma.

Taupumo pavyzdys – autostrados tiltas per Šventąją: šviestuvai prie jo pradeda degti 17.00 val., nors ir saulėta.

Mano supratimu, susukus visur LED lempas ir vėl pastačius fotorėles, ekonomija būtų didesnė nei dabar. Investicija nemaža, tačiau – nauda. Arba, jeigu jau taip labai brangu, nors prie pėsčiųjų perėjų padarytų tokią sistemą. Prie jų jau yra LED šviestuvai.

Kitą rytą 7.20 val. atkreipiau dėmesį į Sodų gatvę. Ten visi šviestuvai – LED ir kažkodėl dar švietė, nors visam mieste jau buvo išjungta. Kaip čia yra – gal ten kitiems priklauso įjungimas ir išjungimas? Ar jau padaryta naujoviška sistema, reaguojanti į lauko apšviestumą? Mat neseniai baigta gatvės rekonstrukcija.“

Būtų pavojingiau

Savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyr. specialistas Algimantas Šuminskas padėkojo gyventojui už išsakytus pastebėjimus ir rūpestį miesto gatvių apšvietimo klausimais.

„Pasaulinėje praktikoje gatvių apšvietimui fotorelės nenaudojamos dėl neprognozuojamo suveikimo. Netikėtas šviesos šaltinis – žibintuvėlis, automobilio žibintai, žaibas – staigiai vidury nakties išjungia gatvių apšvietimą. Tai daug pavojingiau nei 10–15 min. laikotarpis temstant ar brėkštant“, – paaiškino jis.

„Kasmet būna skundų dėl pavėluoto gatvių apšvietimo įsijungimo rudenį ir per ilgo veikimo pavasarį ir kasmet apšvietimas pareguliuojamas, – sakė specialistas. – Atėjus žiemos laikotarpiui įjungimas paankstinamas 10–15 min. Šiemet tai bus spalio 27 d., kai pereisime prie žiemos laiko. O pavasarį, pereinant prie vasaros laiko, – atstatomas.“

Reikia laiko

„Ukmergės miesto apšvietimą valdo 45 spintos, todėl nėra taip, kad jis pradėtų veikti vienu metu. Perėjimas prie žiemos laiko taip pat neįvyksta per dieną – 45 spintos perdien nesureguliuojamos“, – pasakojo A. Šuminskas.

Atsakė ir dėl Sodų gatvės apšvietimo: „Šiuo metu spinta valdo tik Sodų gatvę, gal jos veikimo laikas nebuvo pareguliuotas.“

„Autostrados per Šventąją apšvietimą valdo Lietuvos automobilių kelių direkcija, todėl jų veiksmų nekomentuosime. O konkrečiai už miesto gatvių apšvietimą atsakinga miesto seniūnija, kuri apšvietimo priežiūrai yra pasamdžiusi UAB „Ukmergės versmė“, – pridūrė specialistas.

Išsijungia skirtingai 

„Mes – apšvietimą eksploatuojanti įmonė. Koks jis yra įrengtas, tokį ir eksploatuojame. Ne mūsų valioje ką nors keisti iš tų, kurie yra dabar, į fotoreles. Tokius sprendimus priimame ne mes, o savivaldybė, kuri tam skiria pinigų“, – sako UAB „Ukmergės versmės servisas“ direktorius Gintaras Zaikauskas.

Anot jo, apšvietimo sistema, apie kurią kalba mūsų skaitytojas, buvo prieš penkiolika metų: „Tada buvo gyvsidabriniai šviestuvai, kurie paskui buvo keičiami į dabartinius, ir statomos valdymo spintos. Ir toks apšvietimas dabar – praktiškai visame mieste.“

„Teoriškai fotorelės gal ir tiksliau įjungtų bei išjungtų apšvietimą. Tačiau priklauso ir nuo to, kokia diena: ar, pavyzdžiui, saulėta. Tada apšvietimas atitinkamai įsijungtų anksčiau ar vėliau, – pasakojo jis. – O šitie astronominiai laikrodžiai, kur dabar reguliuoja, nustatyti pagal laiką. Laikas sekamas, saulė leidžiasi – tada ir įjungia arba išjungia.“

Pripažįsta, kad šimtaprocentinio tikslumo čia nėra: „Šiokią tokią paklaidą laikrodžiai daro. Valdymo spintos yra daugiau nei 40 miesto vietų. Todėl kad ir toj pačioj gatvėj lempų išsijungimo laikas gali skirtis dviem–trimis minutėmis.“

Laikas – standartinis

Astronominius laikrodžius, sakė pašnekovas, galima reguliuoti: „Todėl ir apšvietimo įjungimo bei išjungimo laiką galima koreguoti. Mūsų darbuotojas kartą per mėnesį važiuoja žiūrėti, tikrina. Vasarą paankstindavom užgesinimą, praeitą mėnesį grąžinom į standartinį įjungimo ir išjungimo laiką. Tačiau jeigu diena jau nuo pat ryto būna šviesi, lempos dar dega. Tada žmonės piktinasi, kad lempos deginamos neūkiškai, neekonomiškai.“

„Apšvietimas yra toks, koks padarytas. Mes galim tik pareguliuoti, bet ne patys, o su nurodymais. Šiuos dalykus turėtume derinti su miesto seniūnija, kuri su savivaldybės administracija sudariusi sutartį“, – teigė G. Zaikauskas.

Mūsų skaitytojo minėtoje gatvėje, pasak jo, nėra ko nors išskirtinio: „Sodų gatvėje viskas tas pats, tik kadangi minėti laikrodžiai ne visi vienodai eina, galėjo būti, kad lempos vienoj vietoj išsijungė, o kitoj dar degė. Bet – tik 2–3 minutes.“

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *