Kovos prieš savavališkas statybas

Kovos prieš savavališkas statybas /

Šalyje fiksuojama ypač daug grubių statybos pažeidimų, teigia Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija. Skundai, susiję su pažeidimais, pasiekia ir iš Ukmergės.

Per pastaruosius metus Ukmergėje VTPSI pareigūnai, Konsultavimo skyriaus vyr. specialistės Astos Kazickienės teigimu, užfiksavo grubesnių pažeidimų.

Tiesa, jų nėra daug. Pernai buvo surašytas vienas savavališkas statybos aktas dėl II grupės nesudėtingo statinio mieste.

A.Kazickienė pasakojo, kad Ukmergėje buvo tikrinami keli modernizuojami daugiabučiai namai: „Nustatyta, kad statybos techninės priežiūros vadovas dvejose statybose vykdė priežiūrą neturėdamas civilinės atsakomybės draudimo. Jam taikyta administracinė atsakomybė – 280 eurų bauda – bei pranešta Statybos produkcijos sertifikavimo centrui.“

Šalyje vykdant teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros funkcijas vis dar susiduriama su pažeidimais. Tačiau jų mažėja. „Tą lemia didelės ir atgrasančios sankcijos už savavališką statybą, taip pat VTPSI prie Aplinkos ministerijos prevencinė veikla, intensyvesnis gyventojų informavimo ir konsultavimo procesas“, – sakė pašnekovė.

Nuo 2018 m. įgyvendinama visuomenės švietimo ir informavimo kampanija, kurios tikslas – ugdyti visuomenės nepakantumą savavališkos statybos reiškiniui ir korupcijos apraiškoms, paskatinti pranešti apie pastebėtus pažeidimus. Be to, dabar visuomenei yra prieinami duomenys apie statybą leidžiančius dokumentus, kurių išdavimo procedūros pradėtos nuo šių metų.

VTPSI viešai skelbia ne tik savivaldybių administracijų išduotų statybą leidžiančių dokumentų duomenis, bet ir prie prašymų išduoti leidimus statytojų pridėtus dokumentus bei statinių projektus tikrinusių institucijų išvadas.

Šalyje pernai nustatyti 423 savavališkos statybos atvejai, o, pavyzdžiui, 2013 metais jų buvo 618. Taip pat pernai buvo 43 atvejai, kai savivaldybės neteisėtai išdavė statybą leidžiančius dokumentus.

Įsigaliojus Statybos įstatymo pakeitimams statybą leidžiantis dokumentas laikomas išduotu ir galiojančiu tik tuo atveju, jeigu jo duomenys įregistruoti ir viešai paskelbti informacinėje sistemoje  „Infostatyba“.

Anonimiškai pranešti apie pavojingą aplinkai ir visuomenei savavališką statybą galima „Pasitikėjimo linija“ tel. (8 5)  272 1072, užpildžius el. pranešimo formą arba galima kreiptis į inspekciją. „Pasitikėjimo linijos“ priemonėmis pernai gauta daugiau kaip 1 000 pranešimų.

„Skatiname gyventojus ir verslo subjektus atsakingiau planuoti statybos darbus. Visais atvejais – pradėti statybas tik gavus statybą leidžiantį dokumentą, jei jis privalomas, ir įsitikinus, kad statybos darbai šioje teritorijoje yra galimi“, – sako A. Kazickienė.

Kilus klausimų su VTPSI specialistais galima pasikonsultuoti telefonu (8 5) 207 3333, užpildžius el. paklausimo formą, parašius žinutę socialinio tinklo priemonėmis ar pateikus paklausimą el. paštu info@vtpsi.lt.


Reklama: statybų techninė priežiūra

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *